Hayvancının ekmek parası başıboş köpeklerin ağzında

banner37

Sokakta dolanan ve aç kalan köpekler, hayvan üreticilerinin kabusu oldu. Üreticiler “Bizi bu dertten kurtarın” çağrısı yaparken; Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği ile Veteriner Hekimler Sendikası, bu sorunun yasayla çözülebileceğini belirtti

banner87
Hayvancının ekmek parası başıboş köpeklerin ağzında
banner99

GÜVENLİER: KÖPEKLERİN ZARAR VERDİĞİ KOYUNLAR, HAYVAN STATÜSÜNDE DEĞİL… Başıboş sokak köpekleri, hayvan üreticilerini canından bezdirdi. KKTC Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, “‘Hayvan Refahı Yasası’na göre, başıboş köpeklerin zarar verdiği koyunlar, hayvan statüsünde bile değil” dedi. Güvenlier, saldırıya maruz kalan ağıldaki hayvanlardan geriye kalanların süt ve yavru veriminin de bu gibi olaylardan olumsuz etkilendiği belirtti.

ÖZGÖRAY: YASA UYGULANMIYOR… Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Sendikası Başkanı Erkut Derviş Özgöray da “2013’te geçen ilgili yasa, 2019 yılında halen gerçek anlamda uygulanmıyor çünkü yasa koyucu meclis, belediyelere sahipsiz hayvanların tümünü toplayıp barınaklara koymasını emretti lakin belediyelerin ne mali yapısı ne de altyapısı hazırken bu yola gitti. Yerel yönetimlerin özgün koşulları düşünülmeden yapıldı” dedi. Özgöray, gereken mali kaynak olmaksızın atılacak adımların kalıcı çözüm sağlayamayacağını söyledi.

Ali ÇATAL

Büyük hevesle alınıp evde beslenen ya da av amaçlı kullanıldıktan sonra ‘artık avlanamıyor’ gibi farklı gerekçelerle sokağa terk edilen köpekler, özellikle hayvan üreticilerinin kâbusu oldu.


Sokakta aç kalan ve her yerde yiyecek arayan köpeklerin, ilk uğrak noktası mandıralar…


Hayvan üreticilerinin gözü gibi baktığı, ekmek parası olan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, ne yazık ki başıboş köpeklerin saldırısına uğrayıp telef oluyor… Hayvanlar canlarından üreticiler ise ekmek parasından oluyor.


Bu durum hayvan üreticilerini canından bezdirdi… “Yeter artık ekmek paramız köpeklerin ağzında parçalanıyor. Bu soruna çözüm üretin” çağrısı yapan üreticiler, maddi olarak büyük kayıp yaşadıklarını belirtiyor.


KKTC Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Sendikası’nın başıboş köpek sorununa çözüm önerisi aynı:

“Bu sorun ancak yasayla çözülebilir.”

Güvenlier: Yasalara göre

koyunlar hayvan değil


KKTC Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, avcıların avlanmasını beğenmediği köpekleri kırsala terk etmesinin ayrıca hayvan besleme sorumluluğuna sahip olmadığı halde köpek sahiplenip, sonra da bu canlıdan kurtulmanın yollarını arayan bilinçsiz kişilerin sokağa atmasından oluşan köpek sürülerinin, hayvancının derdi olduğunu söyledi.


Güvenlier, “Vahşetin birincil kaynağı sorumsuzluktur” dedi.


Güvenlier, “Hayvan Refahı Yasası’na göre, başıboş köpeklerin zarar verdiği koyunlar, hayvan statüsünde bile değil” diyerek yasal düzenlemenin, bu konuya yönelik sıkıntıları gidermede yetersiz kaldığını savundu.


Olayın bir de psikolojik ve duygusal boyutu olduğuna dikkat çeken Güvenlier, köpek sürülerinin saldırdığı ağılda bulunan diğer hayvanların durumdan etkilendiğini söyledi. Güvenlier, saldırıya maruz kalan ağıldaki hayvanlardan geriye kalanların süt ve yavru veriminin de bu gibi olaylardan olumsuz etkilendiği belirtti.

“Zararı kim karşılayacak?”


“Bir koyunun ortalama değeri 2 bin TL” diyen Güvenlier, ilgili bakanlıkla defalarca görüştüklerini fakat zarar tazmini konusunda yetkili mercilerden bugüne kadar hiçbir adımın atılmadığını söyledi.


Güvenlier, “Üreticinin zararını karşılayacak hiçbir düzenlememiz yok ama kendini yalnız hissedip ‘kendi yöntemleriyle’ mücadele etmeye kalkan üreticiye söyleyecek lafımız da çok” diyerek küçükbaş hayvan üreticilerinin böylesi durumlardan kaynaklanan zararını karşılayacak bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.


Güvenlier, henüz geçenlerde, 90 TL ödeyerek bütün köpeklerine çip taktırdığını ifade ederek “Çip, bu ülkede her köpek için bir zorunluluk fakat bu şarta uyan yok. Bütün köpeklerde çip olsa, saldırı olayının faili köpeği kimin sokağa attığı da öğrenilebilecek. Bu da, canı sıkılanın köpeğini tarlaya atmasını engelleyecek” dedi.


Hayvan severlerin kurduğu örgütlerin bir kısmının, böylesi olaylardaki tavırlarını da eleştiren Güvenlier, “Bir üretici, saldırgan tek bir köpeğe zarar vermeye kalksa, bütün üreticiler ‘hayvan düşmanı’ ilan ediliyor ve ‘sırf Avrupa Birliği’nden para tırtıklamak için’ kurulmuş bazı dernekler, ortalığı ayağa kaldırıyor” iddiasında bulundu.


Doğaya bırakılan bir köpeğin, üç ay içerisinde içgüdüsel olarak hareket etmeye ve hayatta kalmak için saldırganlaşmaya başladığını anlatan Güvenlier, sorunun çözümünün aslında basit olduğunu fakat kimsenin buna yanaşmadığını belirtti. Güvenlier, “Bu söyleyeceklerimin arkasındayım. Bahse konu sorunun çözümü için sadece kısırlaştırma değil; itlaf da düşünülmeli. Bu da bir seçenektir” dedi.

Burçaklı: Adres belli


KKTC Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Genel Sekreteri Mehmet Burçaklı, kırsalda en büyük yetkinin belediyelerde olduğunu söyleyerek “Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Veteriner Dairesi bu hayvanları toplayıp kısırlaştırsa, yerel yönetimler de barınağa yerleştirse bütün sorun çözülür. Köpeklere takılması gereken çiplerin kontrolü de mutlaka yapılmalı” dedi.


Burçaklı, Tarım Bakanlığı, Veteriner Dairesi ve belediyeler ortaklığında bir kampanya önerdi.


Burçaklı, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle mağdur olan üreticinin yasa dışı yollara sapmak zorunda kaldığını ifade ederek şöyle dedi:


“Bu hayvanların saldırılarından bıkan yetiştiriciler, zehirli et başta olmak üzere ‘kendi yöntemlerini’ tatbik etmeye başlıyor ve bu da doğal hayata zarar veriyor. İşi bu noktaya getirmemek lazım. Bu ağıllar ekmek teknemiz ve buraları kaybedecek değiliz.”

Özgöray: Perspektif açığını yasa kapatamaz


Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Sendikası Başkanı Erkut Derviş Özgöray da, başıboş hayvanların, aslında birçok ülkenin sorunu olduğunu ancak bu tür olayların Avrupa başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde yıllardır sorun olmaktan çıktığını da belirtti. Özgöray, “Oralarda hayvan haklarını bizdeki kadar gözeten yasalar yok ama insanların kültürel gelişimleri ve hayvanlara yaklaşımları da bizden çok ileride. Bizde kültürel olarak hayvanlarla yakınlık, iyi davranma gibi yaklaşımlar olmadığı için yasa ile açığı kapatmaya çalıştık ama olmuyor” dedi.


Özgöray, soruna dair yaklaşımın geçersiz olması durumunda, yasal hiçbir düzenlemenin yaraya merhem olamayacağı ifade ederek şöyle devam etti:


“2013’te geçen ilgili yasa, 2019 yılında halen gerçek anlamda uygulanmıyor çünkü yasa koyucu meclis, belediyelere sahipsiz hayvanların tümünü toplayıp barınaklara koymasını emretti lakin belediyelerin ne mali yapısı ne de altyapısı hazırken bu yola gitti. Yerel yönetimlerin özgün koşulları düşünülmeden yapıldı.


Bu yüzden, mali yönden de kaynak sağlanmadı. Yani sadece görev/ödev verdi. Dolayısıyla, yasanın bu maddeleri uygulanmadı, bu da yıllardır var olan başıboş/terk edilmiş hayvan popülasyonun sayısının artmasına neden oldu. Gereken mali kaynak olmaksızın atılacak adımlar kalıcı çözüm sağlayamaz.


Sonuçta, aç kalan hayvanların da mandıra ve ağıllara saldırma riski arttı. Bu da hayvancıların köpeklere yaklaşımını değiştirdi ve zehirlemenin yanı sıra vurma vakaları da karşımıza artarak çıkmaya başladı.”


Özgöray, sorunun çözümünün denetimden ve mali kaynak yaratılmasından geçtiğini belirterek bütün hayvanların çiplenmesi, hayvanını terk edenin cezalandırılması ve Kuzey Kıbrıs’a en az 6 hayvan barınağının yapılmasının şart olduğunu vurguladı.


“Terk edilmiş, başıboş gezen hayvanlar kısırlaştırılıp barınaklara yerleştirilmelidir ve bazı belediyelerin yaptığının aksine, bu canlılar, oldukları yere geri de bırakılmamalıdır. Hayvan barınaklarına giren tüm hayvanların kısırlaştırılması ile kalıcı çözüm üretilebilir” diyen Özgöray, bir dönemin meşhur sloganı ‘kısırlaştır-aynı yere bırak’ yaklaşımın geçersiz olduğunu da savundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zehra bilgen
Zehra bilgen - 4 ay Önce

Sokaktaki hayvanlari herkes beslese arkasini dönmesi baska canliya zarar verebilirmiydi! Önce devlet sonra bunu okuyan herkes bunu düsünmeli!!! Hepsi can bunların zarar verilende zarar verdigini iddia ettiklerinizde

Elif
Elif - 4 ay Önce

İnsanların yaptığı yine insanlara zarar veriyor,aslında imece usülü bu köpekleri doyursanız onlar hayvanlarınızı bile bekler.Yok etmek zehirlemek katilliktir çözüm değildir.

Elif
Elif - 4 ay Önce

Bizim tok köpek ilk fırsatta tavukları parçaladı yemedi bile öldürüp bırakıyor açlıktan olsa yer doyunca bırakır genleri bozuk neden se Türkiyere yıllarca hayvancılık yaptık köpeklerimize bu kadar yemek vermezdik eski usuldü yemekleri ben hiç rast gelmedim tavuk yerken öldürürken yada keçi koyun parçalarken burdakiker sığıra bile saldırıyor acaba et türü yemek çok verilir ondanmı

SIRADAKİ HABER

banner96