banner6

Hayvanlar çirkef içinde, hijyen süt elde edilmesi mümkün değil!

banner37

KIBRIS’ın Gönendere’de çağdışı koşullarda hayvancılık yapıldığını anlatan “İnekler dışkıya battı” başlığıyla dün yayımladığı haber, yetkilileri harekete geçirdi. Veteriner Dairesi’nin Geçitkale Sorumlusu, durumla ilgili rapor hazırlayacağını açıkladı

Hayvanlar çirkef içinde, hijyen  süt elde edilmesi mümkün değil!
banner99

Sedef BOŞNAK

Gönendere’de, köy içindeki bir ahırda, çağdışı koşullarda büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılması yetkilileri harekete geçirdi.

KIBRIS’ın dün “İnekler dışkıya battı” başlığıyla yayımladığı haber, ses getirdi.

Veteriner Dairesi Geçitkale Sorumlusu Cengiz Ozaner ile Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, dün söz konusu ahıra gitti ve yerinde inceleme yaptı.

Ozaner, ahırda hayvan refahı için uygun şartların bulunmadığına dikkat çekerek konuyla ilgili rapor hazırlayacağını açıkladı. Ozaner, “Hayvanlar dizlerine kadar çirkef içinde. Bu şartlarda, hijyen süt elde edilmesi mümkün değil” dedi.

Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım ise, yasalardan ve yetki sınırlamasından söz etti.

Kasım, ahır sahibini defalarca uyardıklarını ancak uyarılara kulak asmadığını ifade ederek yasanın öngördüğü cezanın günümüz şartlarında caydırıcılığı olmadığını, ahır sahibine 20 gün önce 25 TL para cezası kesildiğini söyledi.

Mal sahibine, köy dışına çıkana dek, mandırasını temiz tutması için uyarıda bulunan yetkililer, denetimlerini sıklaştıracaklarını da ifade etti.

Arkınel: Yıllardır bilgimizde

Mağusa Kaymakamlığı, Geçitkale Sorumlusu Cüneyt Arkınel, ahırı yerinde incelediğini belirterek, durumun yıllardır bilgilerinde olduğunu söyledi.

Köylerdeki tüm ahır ve mandıraların köy dışına çıkartılması gerektiğini anlatan Arkınel, hayvancının köy dışına çıkması için, tespit edilen arazinin alt yapı çalışmalarının tam olması gerektiğini ve bunun için gerekenleri yapmaya çalıştıklarını anlattı.

Kasım: Cezalar caydırıcı değil

Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, imkanların kısıtlı olduğunu belirterek, “Hükümet desteği şart” dedi. Göreve geldiği günden beri, bahse konu ahır sahibine gerekli uyarıları yaptığını ancak ahır sahibinin bu uyarılara bir türlü uymadığını ifade eden Kasım, yasanın öngördüğü cezanın günümüz şartlarında caydırıcılığı olmadığını belirtti. Kasım, bahse konu ahır sahibine, en son 20 gün önce 25 TL para cezası yazdığını söyledi.

Başkan, şöyle devam etti:

“Hükümet yetkilileriyle aramızda kopukluk var. Katkı yok. Elimdeki imkanlar yetersiz. Yaptırım gücüm yok, olsa yaparım. Ahır pislik içinde, temizlenmezse, sütünü almasınlar. Caydırıcı ceza verilsin ki, ders olsun. Sürekli söylememize karşın, gereken yapılmıyor. Ahırı, ilaçlayacak hal da yok. Berbat durumda. Köylü kanser oldu, birçoğu köyü terk etti.

Birçok köyümüzde hayvan yetiştiriciliği yapılıyor. Ben böylesini görmedim. El ele verip bu sorunu çözmeliyiz, köylünün dayanacak gücü yok”.

Ozaner: Rapor hazırlayacağız

Veteriner Dairesi Geçitkale Sorumlusu Cengiz Ozaner de, daire müdürüyle, gerekli incelemeleri yerinde yaptıklarını belirterek, ahırdaki kötü koşullardan söz etti.

Ozaner, ahırda hayvan refahı için uygun şartların bulunmadığına vurgu yaparak, bugün gerekli raporu hazırlayacağından söz etti. Ozaner, “Hayvanlar dizlerine kadar çirkef içinde. Bu şartlarda, hijyen süt elde edilmesi mümkün değil. Hayvan bakımı, çağdışı koşullarda yapılıyor” dedi.

Ahırdaki yüzlerce hayvanın, ezgi çektiğine dikkat çeken Ozaner, şöyle devam etti:

“Tamamlanmamış ahırda, kapasitenin üzerinde hayvan barındırılıyor. Şartlar hiç de iç açıcı değil. Hayvanlar dizlerine kadar çirkefe batmış. Ahırda, Hayvan Sağlığı ve Refahı Yasası’na uygun koşullar yok. Ahırın zemini, hayvanların orada yaşaması için uygun değil. Ahırda, havasız bir ortam var. Hayvanlar çok sıkışık. Hijyen koşullarında sağım yok. Üstelik soğuk zincir için de katkı alınmış, ahırın köy dışına çıkması şart”.

Naimoğulları: Hayvancının suçu yok

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Gönendere’deki hayvancısını savunarak, “Hayvancının hiçbir suçu yok. Suç, yer göstermeyenlerde” dedi.

Naimoğulları, ilgililerin, bahse konu hayvancıyı, o şartlarda hayvan yetiştirmeye mecbur bıraktığını kaydettikten sonra şöyle devam etti:

“Ciddi sıkıntılar var. İlgisizlik, hayvancıyı, o şartlarda hayvan yetiştirmeye mecbur bırakıyor. Hiçbir bakan, hayvancının sorununa gerekli ilgiyi göstermedi, hayvancının köy dışına çıkarılması için gerekli altyapı hazırlanmadı. Yerler parsellenmedi, su ve elektrik götürülmedi. Mecburiyetten bu şekilde bakım yapılıyor. Hayvancı hem kendine, hem köylüye hem de çevresine zarar veriyor.

Ağıllarda yağış yoğunluğunda su birikintileri oldu, bunlar da gübrelerle buluşunca çirkef oldu. Birçok ağılda bu sorun var. Çözülmeli, hayvancıya yer gösterilmeli.

Hayvancının suçu yoktur. Hayvancıyı, bu şartlarda üretim yapmaya imkansızlık itiyor. Yer göstersinler, sorun kalmasın”.

Bostancıoğulları: Tahammül kalmadı

Gönendere Muhtarı Mustafa Bostancıoğulları, köy içinde küçükbaş hayvan yetiştirenlerin yanı sıra 4 büyükbaş hayvan yetiştiricisinin bulunduğunu anlattı ve bahse konu mandıra sahibini eleştirdi.

Muhtar, “Hiç kimse hayvanına bu şekilde eziyet etmez. Kimsenin mandırasında, hayvanlar dışkıya gömülü değil. Kimsenin mandırasında biriken pislik yok” dedi.

Pis koku ve sineğe tahammülleri kalmadığını kaydeden muhtar, gerekenlerin acilen yapılmasını istedi, aksi halde şok eylemler yapacaklarını yineledi.

Göl haline gelen dışkının, vidanjör yardımıyla çekilip, ahırın ilaçlanması gerektiğini kaydeden muhtar, ahırın köy dışına çıkarılana dek derhal temizletilmesini ve temiz tutulması için gerekli denetimlerin yapılmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104