Hayvanlar hastalandı, süt verimi düştü

banner37

Türkiye'den KKTC'ye su sağlayan boru hattındaki tamirat çalışmaları sürüyor. Geçitköy Barajı’nda biriken su seviyesinin düşmesi nedeniyle şu an yerel kaynaklardan su dağıtımı yapılıyor ancak bu suyun tuz oranındaki fazlalık hem vatandaşı hem de üreticiyi mağdur etti

Hayvanlar hastalandı, süt verimi düştü
banner99

“4 TL ALDIĞIMIZ SUYUN TUZLU OLANINA 10 TL ÖDÜYORUZ”…Türkiye’den Geçitköy Barajı’na su akmaması nedeniyle yerel kaynaklardan sağlanan su ihtiyacı, yeni sorunlar doğurdu. Yerel kaynaklardan verilen sudaki tuz oranının fazla olması, hem vatandaşlara sıkıntı yarattı hem de üreticilere. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Türkiye’den Geçitköy Barajı’na gelen suyu hayvancının tonu 4 TL’ye aldığına dikkat çekerek, şu an Devlet Üretme Çiftliği’nin suyu hayvancıya 10 TL’ye sattığını vurguladı.Naimoğulları, su krizinin hayvancının maliyetini artırdığını vurguladı.

“SÜT MİKTARI 440 TONDAN 370 TONA DÜŞTÜ”… Hayvancının hayvanlarına içirmek için aldığı suyun tuzlu olması nedeniyle süt veriminin düştüğüne işaret eden Naimoğulları, birçok hayvanın hastalandığını, yem yemediğini, kilo kaybı yaşadığını söyledi. Naimoğulları, günlük süt miktarının bu dönemde 440 tondan 370 tona düştüğüne dikkat çekerek, hayvancının zor durumda olduğunu kaydetti. Yerel kaynaklardan verilen suyun tuzlu olması sebebiyle ada genelinde yaşanan sıkıntının özellikle Mesarya bölgesinde yoğun hissedildiğini ifade eden Naimoğulları, “Su gelmezse üretim her alanda azalacak” dedi.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Türkiye’den KKTC’ye akan suyun durması, ülkemizdeki su politikasını sorgulatır duruma getirdi.

Boru hattında meydana gelen arızanın giderilmesi için çalışmalar sürüyor.

   Arıza nedeniyle şu an baraja su akmaması, ülke genelinde su sıkıntısına neden oldu.

   Barajdan su gelmediği için yerel kaynaklardan sağlanan su ihtiyacı başka sorunları gündeme getirdi. Yerel kaynaklardan verilen sudaki tuz oranının fazla olması, hem vatandaşlara sıkıntı yarattı hem de üreticilere.

   Susuzluktan payını alan hayvan üreticileri, isyan noktasına geldi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkemizde yaşanan su krizinin hem tarımı, hem de hayvancıyı çok kötü etkilediğine dikkat çekerek, “Hayvancı zor durumda” dedi.

   Bir süredir hayvan üreticilerinin, hayvanlarına içirmek için aldığı suyun tuzlu olması nedeniyle süt veriminin düştüğünü, hayvanların hastalandığını vurgulayan Naimoğulları, günlük süt miktarının bu dönemde 440 tondan 370 tona düştüğüne dikkat çekti.

   Birçok hayvanın tuzlu su sebebiyle ishal olduğunu ve yem yemez duruma geldiğini anlatan Naimoğulları,  besili hayvanlarda da kilo kaybının olduğunu belirtti.

“4 TL aldığımız suyun tuzlu olanına 10 TL ödüyoruz”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Türkiye’den Geçitköy Barajı’na gelen suyu hayvancının tonu 4 TL’ye aldığına dikkat çekerek, şu an Devlet Üretme Çiftliği’nin suyu hayvancıya 10 TL’ye sattığını vurguladı.

   Su krizinin hayvancının maliyetini artırdığının altını çizen Naimoğulları, tonu 10 TL’ye kuyu suyunun ise tuzlu ve kireçli olduğunu kaydetti.

“Hayvanlar hastalandı”

   Bir süredir hayvancının hayvanlarına içirmek için aldığı suyun tuzlu olması nedeniyle süt veriminin düştüğüne işaret eden Naimoğulları, hayvanların su değişikliği yüzünden sağlıklarının bozulduğunu aktardı.

   Birçok hayvanın tuzlu su sebebi ile ishal olduğunu ve yem yemez duruma geldiğini anlatan Naimoğulları,  besili hayvanlarda kilo kaybının olduğunu belirtti.

Naimoğulları, günlük süt miktarının bu dönemde 440 tondan 370 tona düştüğüne dikkat çekerek, hayvancının zor durumda olduğunu kaydetti. Yerel kaynaklardan verilen suyun tuzlu olması sebebiyle ada genelinde yaşanan sıkıntının özellikle Mesarya bölgesinde yoğun hissedildiğini söyleyen Naimoğulları, “Özellikle Güney Mesarya’da hayvan üreticisinin fazla oluşundan dolayı sorun daha büyük hissediliyor” dedi.

   “Su gelmezse üretim her alanda azalacak” diyen Naimoğulları, durumun ciddi olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75