Hayvanlarım sokakta kaldı

banner37

Kermiya bölgesindeki küçükbaş hayvan mandırası mahkeme kararıyla yıkılan Biray Yılancılar, yıkım için kendisine süre verilmemesine isyan etti:

Hayvanlarım sokakta kaldı
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

“ZAMAN VERMEDİLER”… Mandırası yıkılan Biray Yılancılar, mandırayla ilgili şikayetlerin 2 yıl önce başladığını, yeni bir mandıra için başvuruda bulunduğunu ancak geri dönüş almadığını belirterek, “Gönyeli’de 200 bin TL’ye büyükbaş hayvan mandırası aldım. Benim hayvanlarım küçükbaş olduğu için zaman istedim. Ama zaman verilmeden mandırayı yıktılar. Hayvanlarım sokakta kaldı” dedi. 

MAHKEME KARARI VAR… Lefkoşa Türk Belediyesi Avukatı Tülin Sabri, söz konusu mandıra ile ilgili şikayetlerin 2016’da, dava sürecinin ise 2018’de başladığını, 2020’nin Mart ayında da mandıranın oradan kaldırılmasına yönelik mahkeme kararının çıkarıldığını dile getirerek, şikayetlerin devam etmesi ve 27 Mayıs 2021 tarihinde mahkemenin tekrar karar üretmesi üzerine yıkım işleminin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Lefkoşa’nın Kermiya bölgesinde, Şehit Çocukları Arsaları’nın bulunduğu bölgede yer alan bir mandıra Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ekipleri tarafından dün mahkeme kararıyla yıkıldı. Mandıra sahibi ise, yıkım öncesinde kendisine zaman verilmediğini söyleyerek, sitem etti.

Mandıra Sahibi Biray Yılancılar, mandırayla ilgili bölge halkının 2 yıl önce şikayet etmeye başladığını, LTB’nin de mandıranın kaldırılması için mahkemeye gittiğini belirtti.

Yılancılar, müracaat etmesine rağmen kendisine yeni mandıra yeri gösterilmediğini söyleyerek, 2020 yılında pandemi sürecinin yaşanması nedeniyle de daha fazla girişimde bulunamadığını kaydetti.

LTB ekiplerinin dün mandırasını yıktığını söyleyen Yılancılar, “bana zaman vermediler, hayvanlarım sokakta kaldı” dedi.

LTB’nin avukatı Tülin Sabri ise, mandırayla ilgili şikayetlerin 2016 yılında, dava sürecinin ise 2018’de başladığını, 2020’nin mart ayında da mandıranın oradan kaldırılmasına yönelik mahkeme kararının çıkarıldığını dile getirerek, şikayetlerin devam etmesi ve 27 Mayıs 2021 tarihinde mahkemenin tekrar karar üretmesi üzerine söz konusu mandıranın yıkım işleminin gerçekleştirildiğini ifade etti.

“Yeni mandıra yeri göstermediler”

Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Biray Yılancılar, mandırasının olduğu yerin önceleri vakıf arazisi olduğunu anımsatarak, daha sonra şehit çocuklarına verildiğini ve bu sorunun 2 yıldır yaşanmakta olduğunu belirtti.

banner134
Yapılan şikayetlerden dolayı LTB’nin kendisini mahkemeye verdiğini dile getiren Yılancılar, başka bir bölgeden yer verilmesi için müracaatta bulunduğunu ancak 2 yıldır geri dönüş almadığını ifade etti.

Yılancılar, mayıs ayı içerisinde Gönyeli’de 200 bin TL’ye mandıra aldığına işaret ederek, bu mandıranın büyükbaş hayvanlar için olduğunu, bu nedenle gereken düzenlemeleri yapabilmesi için ilgililerden zaman verilmesini talep ettiğini anlattı.

Yılancılar, “Bana 1 ay süre vermişlerdi, derken akşam saat 22.00’de belediye tarafından mahkeme kağıdı geldi. Kasaplar hayvanları toplamak için arabalarla geldi. İlk karar 2020’de çıktı ama araya pandemi girdi. Pandemiden dolayı kararı uygulayamadım. Yeni mandırayı tamamlamak için zaman istedim ama gelip yıktılar” şeklinde konuşan, hayvanlarının ise kalacak yerinin olmadığını, ovalarda yattığını söyledi.

Sabri: Mahkeme kararıyla yıkıldı

Lefkoşa Türk Belediyesi Avukatı Tülin Sabri, bölgede yaşayan vatandaşların mandıra kokusu, sinek, kene, pire ve salgın hastalıklara yol açma ihtimalinin bulunması nedeniyle şikayetlerde bulunduğunu belirterek, bu şikayetlerin 2016 yılında başladığını kaydetti.

Sabri, aynı bölgede 3 tane daha mandıranın bulunduğunu ve mahkeme kararıyla söz konusu mandıraların ortadan kaldırıldığını dile getirerek, 2018’de konunun mahkemeye taşındığını ifade etti.

2020 yılının Mart ayında mahkeme kararıyla mandıranın kaldırılmasına yönelik karar çıktığına işaret eden Sabri, aradan bir yıl geçmesine rağmen bunun gerçekleştirilmediğini ve bölge halkının şikayetlerinin devam ettiğini anlattı.

Sabri, tekrar mahkemeye başvurulduğunu ve 27 Mayıs günü söz konusu mandıranın faaliyetinin sonlandırılmasına ve hayvanların da oradan kaldırılmasına yönelik karar üretildiğini açıkladı.

Veterinerlerin de içinde bulunduğu görevli bir ekibin söz konusu bölgeye giderek hayvanları toplamak istediğini ancak mal sahibinin başka bir mandıraya götüreceğini söyleyerek hayvanlarını vermediğini ifade eden Sabri, mandıra sahibine ihbar yapıldığını, sabit para cezası verildiğini, son olarak ise dün yıkımın gerçekleştirildiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75