banner6

Hayvansal ürünlere de zam yolda

banner37

Veteriner Dairesi, ‘Veteriner Dairesi Ücret Tarifesi’ndeki ücretleri yüzde 40 ile 50 oranında artırdı. Bu zam, başta üretici olmak üzere birçok sektörü etkileyecek ancak en büyük fatura yine tüketiciye çıkacak, çünkü piyasadaki süt ve süt ürünleri, et, balık gibi ürünlerin fiyatı artacak

Hayvansal ürünlere de zam yolda
banner150 banner151 banner143

Et, süt, süt ürünlerinin fiyatı artacak… Elektrik ve akaryakıt zamlarının ardından Veteriner Dairesi ücretlendirme tarifelerindeki yüzde 50’ye varan artış, üretimden vazgeçme noktasına gelen üreticiyi isyan ettirdi. Öte yandan hayvansal ürün ithali “donmuş ve konserve et, balık, süt, süt ürünleri, yumurta gibi” için alınan denetim hizmeti ve sertifika ücretlerine gelen artış ise ithalatçıyı bezdirdi. Tüm bu artışların acısı ise yine vatandaştan çıkacak. Hayvansal ürünlerin yerlisinin de, ithalinin de raf fiyatı artacak.

“Bir üretici 48 ürünün analizine 27 bin TL ödedi”… Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, hükümetin yaptığı artışların üreticiyi ve tüketiciyi bitirdiğine vurgu yaparak, “Üretim bitmek üzere, üretim sektöründe çalışan 40 bin kişi ise işsizlikle karşı karşıya” dedi. Üreticinin gıda analizlerini yaptıramaz duruma geleceğine dikkat çeken Kamacıoğlu, “Geçtiğimiz günlerde ürettiği ürünü ihraç edecek bir üretici 48 değişik ürünün analizleri için 27 bin TL ödedi. İhraç edeceği ürün ihraç bedeli ise 40 bin TL” örneğini verdi.

“Bu zam raftaki ürünlere yansır”… Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği Başkanı Engin Yeşilada, hükümetin açıklarını yine halk üzerinden kapatmaya çalıştığına dikkat çekti, Veteriner Dairesi ücretlerinin artmasının ciddi derecede raf fiyatlarına da yansıyacağını belirtti. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da söz konusu zammın üreticinin maliyetlerini daha da yükselteceğini, bunun da et fiyatlarına yansıyacağını söyledi. Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, “Artan maliyetler sonucu ayakta kalabilen kasap olursa, istemeden de olsa et fiyatını artıracak” dedi.

Eniz ORAKCIOĞLU


Veteriner Dairesi Ücret Tarifeleri’nde yapılan yüzde 40 ile yüzde 50 oranındaki ücret artışı, yeni zamların tetikleyicisi olacak.


Ardı arkası kesilmeyen zamlara eklenen bu artış da tepkilere neden oldu… Özellikle üretim sektörü başta olmak üzere birçok sektöre ek maliyet getirecek yeni ücretlendirme, her kesimi etkileyecek.


Yeni ücret düzenlemesinden etkilenen sektörlerin başında, gıda imalatçıları, kasaplar, gıda ithalatçıları ve ihracatçıları, petshop işletmecileri, hayvancı ve çiftçi, kasap gibi birçok sektör var.


Maliyet artışı nedeniyle, üretici ve ithalatçı artan maliyetlerini ithal ve yerli ürüne yansıtmak zorunda kalacak raftaki fiyatlar bir kez daha değişecek.

Kamacıoğlu: Artışlar üreticiyi de, tüketiciyi de bitirdi


Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, hükümetin yaptığı artışların üreticiyi ve tüketiciyi bitirdiğine vurgu yaparak, bu kadar hızlı fiyat artışları ile üreticinin ayakta kalmasının mümkün olmadığına işaret etti.


Kamacıoğlu,  elektrik, akaryakıt, işçi maliyeti ve diğer artışlara eklenen Veteriner Dairesi ücret tarifelerindeki artışlarla üreticinin ayakta kalamayacağını söyleyerek, ülkemizde üretilen gıda analizlerinin ve gıda imalathanelerinin ruhsatlandırmalarında yapılan fiyat artışlarının da üreticiye ciddi külfet oluşturduğunu kaydetti.


Bu fiyatlarla üreticinin gıda analizlerini yaptıramaz duruma geleceğini vurgulayan Kamacıoğlu, “Geçtiğimiz günlerde ürettiği ürünü ihraç edecek bir üretici 48 değişik ürünün analizleri için 27 bin TL ödedi. İhraç edeceği ürün ihraç bedeli ise 40 bin TL” şeklinde konuştu.


“Üretim bitmek üzere, üretim sektöründe çalışan 40 bin kişi ise işsizlikle karşı karşıya” diyen Kamacıoğlu,

hükümetin 4 yılın birikimini bir anda üretici ve vatandaşa yansıttığını, panik havası içinde yapılan her hareketin bizi batağa sürüklediğini belirtti.

Yeşilada: Vergilerin acısı tüketiciye çıkıyor


Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Başkanı Engin Yeşilada, hükümetin açıklarını yine halk üzerinden kapatmaya çalıştığına dikkat çekerek, “Veteriner Dairesi’nin artırdığı ithalat ve analiz ücretleri, Sağlık Bakanlığı’nın ve Tarım Bakanlığı’nın izin ücretleri gibi zamlar tüketiciye yansıyor” dedi.


Yeşilada, ithalatçıların aslında devletin vergi tahsildarları olduğunun altını çizerek, hızlı tüketim ürünlerine gelen ve artırılan vergilerin acısının tüketiciye çıktığını vurguladı.


Veteriner Dairesi’nin dondurulmuş ve konserve et, balık, yumurta, süt ve süt ürünlerinin ithal ücretlendirmelerine getirdiği artışın ciddi derecede raf fiyatlarına yansıyacağını belirten Yeşilada, daha elektrik zammının fiyatlara yansımadığını ifade etti.


“Hükümet asgari ücreti artırdı ama yaptığı artışı bu zamlarla 10 kere geri aldı” diyen Yeşilada, vatandaşların geçinmesi mucize olduğunu söyledi.

Naimoğulları: Bu artış et fiyatına yansır


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Veteriner Dairesi’nin hayvan kayıt ücretleri, kulak numarası, tahlillere ve aşı gibi hizmetlerine uyguladığı ciddi fiyat artışlarının hayvancının maliyetlerini artırdığına işaret etti.

  Naimoğulları, hizmet artışlarının hayvancının maliyetlerine ek yük getirse de en büyük maliyetlerinin elektrik, akaryakıt ve yem olduğunu kaydederek, özellikle elektriğe, akaryakıta ve yeme gelen zamların üretimi bitirdiğini söyledi.


Mezbaha hizmetlerindeki fiyat artışının kasaplardaki et fiyatlarına yansıyacağının altını çizen Naimoğulları, asgari ücretli, dar gelirli vatandaşın bu zamların altından kalkamayacağını belirtti.


Naimoğulları, eskiden Veteriner Dairesi’nden alınan aşının, kulak numarasının ve her türlü hizmetin ücretsiz olduğuna işaret ederek, şimdi kitten tutun kulağa takılan numaranın bile parasının hayvancıdan alındığını kaydetti.


Genel anlamda hayvancının artan maliyetlerine bakıldığında çiğ süt fiyatının artırılma gerektiğine dikkat çeken Naimoğulları, hükümetin tüm yaptığı artış önce üreticiye oradan da raf fiyatlarına yani vatandaşa yansıdığını vurguladı.

Akbıçak: Kapatma noktasına geldik


Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, ülkede elektrik, akaryakıt ve diğer maliyet artırıcı unsurlardaki artış yetmezmiş gibi Veteriner Dairesi’nin mezbaha hizmetlerinde yaptığı fiyat artışının ciddi sıkıntılara sebep olacağını belirtti.


“Kasap dükkanlarını kapatma noktasına geldik” diyen Akbıçak, yeni elektrik zammı ile kasap dükkanına 18 bin TL elektrik faturası geleceğinin söyledi.


Akbıçak, birçok girdi maliyeti olan kasapların bu artışların altından kalkamayacağını ifade ederek, satışların inanılmaz derecede düştüğünü vurguladı. Hayvancıların hayvanlarını hükümete bırakacağını, kendilerin de dükkanın anahtarlarını hükümete vereceğini söyleyen Akbıçak, “Onlar işletsin biz yanlarında işçi olalım bakalım değirmen dönüyor mu?” dedi.


Akbıçak, artan maliyetlerin sonucu ayakta kalabilen kasap olursa bu maliyetlerin istemeden de olsa et fiyatına yansıyacağına dikkat çekerek, işten durdurmaların da önünün alınamayacağının altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110