Hazır giyim, kumaşçıları unutturdu

banner37

Arasta bölgesinde 60 yıldır kumaş satan Ertan Ercantan, çarşıda ticaretin kumaşçılıkla başladığı yılları ve bugünü anlattı:

Hazır giyim, kumaşçıları unutturdu
banner90
banner8

“POPÜLERLİĞİ KALMADI”… Arasta’da yıllardır kumaşçılık yapan Ertan Ercantan,  Arasta çarşısında ticaretin kumaşçılıkla başladığını belirterek “Biz de bu meslek gözde olduğu için bu dalı tercih ettik. Kumaşçılığın şimdi çok bir popülerliği kalmadı ama biz yine de kumaştan kopmuş değiliz” dedi. Ercantan, toplumun artık hazıra alıştığını dile getirerek, konfeksiyon ürünlerinin önem kazanmasıyla kumaşçılığın unutulacak düzeye geldiğini ifade etti.

Ahmet UÇAR

   Ertan Ercantan, Arasta bölgesinde yaklaşık 60 yıldır kumaş satıyor…

   Diğer esnaf gibi, 1974 Harekatı’nın ardından Arasta çarşısının canlandığını anlatan Ercantan, 1975’lerde valizcilik, 2003’te de sınır kapılarının açılmasının çarşı için dönüm noktası olduğunu vurguladı.

   Hazır giyimin, kumaşçılığı öldürdüğünü belirten Ercantan, artık kumaş alanın kalmadığını söyledi.

“60 yıldır bu dükkandayım”

   Ertan Ercantan, her gencin kendine bir meslek dalı aradığını, kendisinin de kumaşçılığa ilgi duyarak esnaflığa başladığını belirtti.

   Ercantan, toplumun geçmiş dönemlerde kumaşçılığa büyük önem verdiğini belirterek Arasta çarşısının baştan başa kumaşçılarla dolu olduğu yılları hatırlattı.

   Arasta çarşısında ticaretin kumaşçılıkla başladığını dile getiren Ercantan, “Biz de bu meslek gözde olduğu için bu dalı tercih ettik. Öyle başladık. Kumaşçılığın şimdi çok bir popülerliği kalmadı ama biz yine de kumaştan kopmuş değiliz. Kumaş azaldığı için bir takım ev eşyaları da getiriyoruz. 60 yıldır da bu şekilde devam ediyoruz” dedi.

   Ercantan, sınır kapılarının kapalı olduğu dönemlerde durgunluğun söz konusu olduğunu dile getirerek, Arasta bölgesinde bulunan Lokmacı Sınır Kapısı’nın açılmasının ardından Arasta çarşısının canlandığına dikkat çekti.    

banner134
   Yerli halkın da şehirdeki çarşılara alıştığını ifade eden Ercantan, “Salgın nedeniyle kapılar kapandı, yerli halk ise buralara gelmiyor. İçerilere giriş çıkış da zorlaştı. Bu yüzden esnafın morali oldukça bozuk” dedi.

   Ercantan, 1974 Harekatı’ndan sonra Arasta çarşısının cıvıl cıvıl olduğuna işaret ederek, o zamanlar pek çarşı bulunmadığını, esnafların köylerden ve kentlerden geldiğini anımsattı.

“Valizcilik süreci Arasta’ya can verdi”

   Ercantan, Türkiye’de ithalat yasağının olduğu dönemlerde kumaşçılık başta olmak üzere birçok esnaftan alınan malların valizciler tarafından Türkiye’ye gönderildiğine işaret ederek, Turgut Özal’ın liberal ekonomiye geçişi sağlamasıyla ithalat yasağının kalktığını ve Türkiye’ye birçok ülkeden kumaş gitmeye başladığını anlattı.

   Kumaş satışının o dönemlerde valizcilerin de etkisiyle iyi durumda olduğunu söyleyen Ercantan, şu an ise neredeyse hiç kumaş satışının yapılmadığını vurguladı.

“Kumaşçılığın eski değeri kalmadı”

   Ercantan, toplumun artık hazıra alıştığını dile getirerek, konfeksiyon ürünlerinin önem kazanmasıyla kumaşçılığın unutulacak düzeye geldiğini ifade etti.

   Kumaşları işleyecek terzilerin de kalmadığını belirten Ercantan, şöyle dedi:

   “Yeni nesilden terzilik yapan yok. Herkes üniversitelere yöneliyor. Şimdiki nesil babasının tarlalarında da çalışmıyor. Aileler, ‘Evlatlarımı memur göreyim’ anlayışıyla hareket ediyor. Kimse ‘Tarlada çalışayım da mahsul çıkarayım’ diye düşünmüyor. Böyle gidiyorsa biz daha senelerce yerimizde sayarız. Bunlar son zamanlarda gündeme geldi. Memur zihniyetini bırakıp ticarete yönelmemiz lazım. Burası bir ada ülkesi, bu kadar çok memura ihtiyaç yok” .  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75