Hazır giyimden başladılar

banner37

Ticaret Dairesi, yeni geçirdiği tüzük gereği tekstil ürünlerini denetlemeye başladı

banner87
Hazır giyimden başladılar
banner90
banner8

TÜM BÖLGELER DENETLENECEK… Daire, denetimler için üç grup oluşturdu ve çalışmalara Lefkoşa çarşısından başladı. Güzelyurt bölgesini de denetleyen ekipler, önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde çalışma yapacak

Funda ÖZSAKINÇ

   Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Ticaret Dairesi, Tekstil Lif İsimleri ve Tekstil Ürünlerinin Lif Kompozisyonlarıyla İlgili Etiketleme ve İşaretleme Tüzüğü kapsamında piyasada denetim başlattı. Denetimler, hazır giyim sektöründen başladı.

   Ticaret Dairesi, denetimlerine, Lefkoşa çarşılarından başladı; Güzelyurt’ta devam etti. Daireden yapılan açıklamada, denetimlerin önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde de yapılacağı belirtildi.

   Ürün Güvenliği Yasası altında yapılan ve 1 Mart 2019 tarihinde yasallaşan  “Piyasa Gözetimi ve Denetimi” tüzüğü kapsamında yapılacak denetimler için 8 Haziran’da 3 grup kuruldu. Tüzüğün uygulanabilirliğini deneyimlemek amacıyla çalışmalar başlatıldı.

   3’er kişiden oluşan ve toplamda 9 personelin görev aldığı grupların ana görevi, tüzüğün kapsamını belirlemek. Bu kapsam dâhilinde oluşturulacak piyasa gözetim planı çerçevesinde ise  “tekstil ürünlerinin” piyasada gözlemlenerek elde edilen verilerle “mevcut yasanın” uygulanabilirliğini ve piyasaya arz edilen ürünlerin güvenirliliğinin tespitinin yapılması.

Denetimler, Lefkoşa’dan başladı

   Piyasa gözetim planı çerçevesinde yapılacak denetleme içerikleri ise “İthal ürünlerin gözlemlenmesi kapsamında giyim ve tekstil lifi içeren aksesuarlar, mobilya, şemsiye, güneşlikler, yatak örtüleri, kamp ürünleri örtüleri ve yerli üreticilerin gözlemlenmesi” olarak sıralandı.

   İki ayda tamamlanması planlanan piyasa gözetim denetiminin ardından çıkacak rapor ışığında, mevcut yasada eksiklik tespit edilirse onun tadil edilmesi, tekstil ürünü ithal eden ithalatçıların bilgilendirilmesi, tekstil ürünleri satan işletmelerin bilgilendirilmesi, tüketici farkındalığının artırılması yönünde çalışmaların yapılması planlanıyor.

   Piyasa gözetim ve denetim planı çerçevesinde marka yapmış kuruluşların etiket bilgilerinin daha doğru ve aranan standartlarda olacağı varsayılarak, ilk etapta ön deneyim kazanmak için hazır giyim olarak piyasada arz edilen markalardan başlanmasına karar verildi,  8 Haziran’da Lefkoşa Dereboyu’nda denetleme yapıldı.   

   Daireye bağlı gruplar 13 Haziran Cumartesi günü Metropol Alışveriş Bölgesi, Yenikent Alışveriş Bölgesi ve Lefkoşa Surlariçi bölgelerinde, 27 Haziran’da ise Güzelyurt Çarşısı’nda denetimlerini sürdürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75