banner6

'Hazır olmadığımız tek şey Rum tarafının bize ön şart dayatmasıdır'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Esentepe 10. Uluslararası Zerdali Festivali’nin açılış töreninde, 4 Haziran Pazar günü, New York’ta gerçekleşecek görüşme ve Kıbrıs konusunda yaşanan son gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'Hazır olmadığımız tek şey Rum tarafının bize ön şart dayatmasıdır'
banner99

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kıbrıs sorunu içinde bulunduğu durumu aşmak için, Rum ve Türk liderleri , New York’a davet ettiğini belirten Akıncı, görüşmenin 4 haziran Pazar akşamı New York’ta gerçekleşeceğini ifade etti.

Bu gibi önemli süreçlerde ,bilgi kirliliğine neden olabilecek birçok söylemin ortaya çıkabildiğini kaydeden Akıncı ,Kıbrıs Türk halkının her zaman olduğu gibi tüm gerçekleri kendilerinden öğrenmeye devam edeceğini vurguladı.
Bilgi kirliliğinden Rum tarafının istifade etmeye çalıştığını dile getiren Akıncı, geçtiğimiz Pazartesi BM iki tarafa görüşme talebinde bulunduğu, Rum tarafının bunu hemen kabul ettiğin Türk tarafının ise reddettiği yönündeki haberlerin gerçekleri yansıtmadığını ifade etti.

Teklifin dün akşam doğrudan BM Genel Sekreteri’nden geldiğini kaydeden Akıncı, bunun bekledikleri bir girişim olduğunu ifade etti.

Genel Sekreter’in teklifine hemen olumlu cevap verdiklerini dile getiren Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs’ta bir çıkmazın yaşanmasını değil bir çözümün gerçekleşmesini canı gönülden arzu ettiğini anlattı.
Kıbrısta her iki tarafın da içine sinecek formülün, 2 kesimli 2 toplumlu , siyasi eşitlik, 2 kurucu devlete dayalı , dönüşümlü başkanlığın olacağı, kararlara her iki tarafın da etkin şekilde katılabileceği federatif çözüm olduğunu ifade eden Akıncı, Kıbrıslı Türkler’in 2004’te gerçekleşen referandumda böyle bir çözüme yüzde 65 oranında onay verdiğini anımsattı.

Yapılan kamuoyu araştırmalarının bugün Kuzey Kıbrıs’ta, federal çözüme evet diyenlerin, Güney Kıbrıs’ta ise kararsızların oranının yüksek olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Akıncı,”Toplumun halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayacağı bir Kıbrıs yaratmak mümkün ama buna giden yolda artık çok dikkatli olmak lazımdır. Ve taraflar da birbirlerine empoze edici davranışlarda bulunmamalıdır”dedi.
Kıbrıs Türk tarafının görüşmelerde, Cenevre’de 12 Ocak’ta bıraktıkları noktadan başlamaya hazır olduğunu söyleyen Akıncı,toplantılara ön şartsız gitmeye,açık yüreklilikle tüm konuları konuşmaya, tüm konular arasında açıkta kalan konuları bir arada mütalaa edip büyük resime odaklanarak Kıbrıs’ta artık bir sonuca varmaya hazır olduklarını ifade etti.

banner134

“Hazır olmadığımız bir tek şey var. Onu bu akşamdan açık ve net söyleyeyim burada hazır olmadığımız şey Rum Tarafının bize ,ön şart dayatmasıdır. Buna Lefkoşa’da da Cenevre’de de New York’ta da razı değiliz” diyen Akıncı,çözümün ön şartlarla gelemeyeceğini dile getirdi.

“Bu güne kadar teslim edilmiş modaliteler vardır.Sayın Anastasiadis’in ,imzası olan belge 11 Şubat 2014 belgesidir. Orada tüm başlıkların, tüm konuların birbiriyle bağlantılı olarak konulacağı çok açık ve net olarak yazılmıştır.

13 Ocak’ta Cenevre konferansının sonuç bildirgesi de ortadadır.Kıbrıs Türk tarafı bu 2 metine sadıktır ve sadık kalmaya da devam edecektir”dedi.
Niyet olması hainde çıkış yolunun da belli olduğunu söyleyen Akıncı,Rum Tarafının, güvenlik ve garantiler ya da toprak konularında ön şartlar ortaya koyarak,bunları Türk tarafına empoze etmeye çalışamayacağını söyledi.

Ön şartlar dışında her türlü uzlaşmaya ve açık bir tavır sergilemeye hazır olduklarını belirten Akıncı, Rum tarafı ön şartlarını bertaraf ettiği takdirde, anlaşılamayacak bir durum kalmayacağını söyledi.

Gelinen noktada açık konuların neler olduğunun herkesçe bilindiğini ,çözüme ulaşmak için gerekenin niyet kararlılık ve irade olduğunu vurgulayan Akıncı,” Bu niyet, kararlılık bizim halkımızda ve seçtikleri liderde vardır.Eğer Güney Kıbrıs’ta da varsa buyursunlar bu işi bitirelim ama yoksa halkı daha fazla kandırmaya gerek yoktu. Çıkar halkımıza çözüm için bir yol bulunmamıştır. Nedeni de bunlardır diye açıklama yaparız” diye konuştu.

Bunun arzu ettikleri nokta olmadığını dile getiren Akıncı,”Ama bu irade ve kararlılık gösterilemeyecekse ve eğer Şubat 2018 seçimlerine Kıbrıs’ta bir çözüm fırsatı heba edilecekse buna yapacak birşeyimiz yoktur. Bir taraf diğer tarafı çözüme zorlayamaz.”dedi.

Kıbrıs Türk tarafının irade ve kararlılıkla bu günlere geldiğini , atılması gereken adımları zamanında ve mekanında attıklarını ifade eden Akıncı, Rum Tarafından da aynı iradeyi göstermesini beklediklerini ifade ettti.
Kıbrıs’ta yeni bir dönem başlamasının, Kıbrıslı Türk ve Rum halkları yanında, Türk ve Yunan halkları arasında yeni bir ilişki biçimi gelişmesine kaktı sağlayacağını dile getiren Akıncı,”Türkiye’nin AB ilişkilerinin kötüleşmesini değil daha yiye gitmesini isteriz”dedi.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brüksel’de yaptığı temasların ardından,Türkiye ve Avrupa arasında 1 yıllık bir yol haritasından bahsedildiğini anımsatan Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün gerçekleştireceği ziyarette Kıbrıs müzakereler konusunun ele alınacağını ve görüş alışverişinde bulunulacağını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs Türk tarafının, ön koşullar konusunda ortaya koyduğu tavıra destek verdiğini söyleyen Akıncı,yarın gerçekleşecek ziyarette de Türkiye’nin her zamanki gibi Kıbrıs Türk tarafının , ihtiyacı olan desteği bir kez daha teyit edeceğine inanç belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 10:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104