Haziran yağışları göletlere yaramadı

banner37

Kış aylarının yağışsız geçmesi nedeniyle kuruyan ya da kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan göletleri haziran ayında etkili olan sağanak yağışlar da kurtaramadı

banner87
Haziran yağışları göletlere yaramadı
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizde kış aylarının kurak geçmesi tarım arazileri açısından hayati öneme sahip göletleri de olumsuz etkiledi. Çiftçi ve hayvancıyı vuran kuraklık, göletlerin neredeyse kurumasına yol açtı. Tarım sulama amaçlı kullanılan göletlerin istenilen düzeyde su tutmaması, yazın kavurucu sıcaklarında üreticiler için kötü haber olarak yorumlanırken, beklenilmeyen bir şekilde geçtiğimiz haziran ayında ülke genelinde etkili olan sağanak yağışlar, göletlerin doluluğu bakımından herkesi umutlandırdı. Ancak, yapılan ölçümlerde, yağışların göletlere yaramadığı aksine su seviyesinin düşmeye devam ettiği anlaşıldı.

Su İşleri Dairesi İşletme ve Bakım Şubesi tarafından bu yılın mayıs ayından yapılan su seviyesi belirleme ölçümlerinde, toplam 17 göletten 2’sinin dip savak altı olduğu, 1’inin kuru olduğu tespit edilirken, 1 göllete ise ölçüm yapılamadı.

Su İşleri Dairesi, 2018 altı aylık ölçümlerini 29 Mayıs’ta tamamladı. Ancak, mayıs ayında yapılan ölçümlerin ardından havaların yağışlı geçmesi nedeniyle haziran ayında da yeni bir ölçüm daha yapıldı.

Mayıs ve haziran dönemlerinde yapılan su seviyesi belirleme ölçümlerine bakıldığında, haziran dönemi ölçümlerinde sadece 4 gölette bir önceki ayda yapılan ölçümlere göre az bir artış olduğu, 14 gölette düşüşün yaşandığı, ‘dip savak altı’ olan iki göledin kuruduğu ve ‘ölçülmez’ olan iki göledin de aynı şekilde kayıtlara geçtiği tespit edildi.

 

Bu yıl 4 gölette su yükselişi var

Bu yıl mayıs ayında göletlerde yapılan su seviyesi ölçümlerinde 17 göletten Beşparmak Alagadi Çiftlikdere, Serdarlı Ağıllardere, Dağyolu Üçparmakdere, Gemikonağı Madandere olmak üzere 4 gölette su seviyesinin geçen yılki aynı tarihte yapılan ölçümlere göre daha yüksek olduğu tespit edildi.

 

1’i dip savak altı, 1’i kuru, 1’inde ise ölçüm yapılamadı

Ayrıca, geçen yılki aynı tarihte yapılan ölçümlerde Değirmenlik Çataldere Göledi %76,4 doluluk oranına sahipken bu yıl ise ‘dip savak altı’ olarak kayıtlara geçti.

Geçen yıl mayıs ayında ‘ölçülmez’ olarak kayıtlara geçen Mersinlik Azganlıdere’de bu yıl da ölçüm yapılmazken, geçen yıl dip savak altı olan Haspolat Göledi bu yıl aynı tarihte ‘kuru’ olarak tespit edildi.

Göletlerdeki diğer bir fark ise, geçen yıl mayıs ayında %36,3’lük bir doluluk oranına sahip olan Gönendere Göledi’nin bu yıl aynı ayki ölçümlerde ‘dip savak altı’ olduğu belirlendi.

Su İşleri Dairesi’nin bu yıl mayıs ayında yaptığı su seviye belirleme ölçümlerinde geçen yılki aynı tarihteki yapılan ölçümlere göre, 9 gölette ciddi anlamda su seviyesinin düştüğü belirlendi.

 

1 yılda %8,2’lik bir düşüş yaşandı

Toplam16 milyon 515 bin 161 metreküp su kapasitesine sahip 17 gölette mayıs ayı ölçümlerinde 4 milyon 853 bin 653 metreküp doluluk hacmi ile %29,4 doluluk oranı tespit edilirken, geçen yıl aynı ayda yapılan ölçümlerde ise göletlerin tümü toplamda 6 milyon 203 bin 909 metreküp su ile %37,6’lık bir doluluk oranına sahipti. Geçen yıl mayıs ayında yapılan ölçümlerle bu yıl aynı ayda yapılan ölçümlere bakıldığında, 1 milyon 350 bin 337 metreküp su ile %8,2 bir doluluk farkının bulunduğu tespit edildi.

Bu düşüşün nedeni ise, kış aylarında istenilen seviyede yağışın olmaması ve ilkbaharda düşen yağışların yetersiz olması olarak görülüyor.

 

Haziran ayında düşen yağışlarda yetmedi

Mayıs ayında yapılan ölçümlerin ardından havaların yağışlı geçmesi nedeniyle haziran ayında da yeni bir ölçüm yapıldı.

Mayıs ve haziran dönemlerinde yapılan su seviyesi belirleme ölçümlerine bakıldığında, haziran dönemi ölçümlerinde sadece 4 göledin bir önceki ayda yapılan ölçümlere göre az bir artışın olduğu, 14 gölette düşüşün yaşandığı, ‘dip savak altı’ olan iki göledin ise kuruduğu ve ‘ölçülmez’ olan iki gölette herhangi bir değişiklik olmadığı tespit edildi.

Mayıs ayına göre, haziranda Ergazi Sayadare Göledi, Gönyeli Göledi, Kanlıköy Göledi ve Akdeniz Göledi’nde az da olsa su seviyesinde yükselme olduğu tespit edildi.

 Mayıs ayında Mersinlik Azganlıdere Göledi ‘ölçülmez’, Haspolat Göledi ‘kuru’ olarak kayıtlara geçerken, haziran ayında yapılan ölçümlerde de aynı şekilde kayıtlara geçti.

 Ayrıca, bir önceki ayda dip savak altı olan Değirmenlik Çataldere Göledi ile Gönendere Göledi haziran ayında kuru olarak kayıtlara geçti.

Fotoğraflar Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108