Hedef; balıkçı ve yaban hayatı çatışmasını azaltmak

banner37

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, “Hedef-dışı Avın Etkilerinin ve Olası Çözümlerin Değerlendirilmesi Projesi” kapsamında Foça’da bir dizi eğitim verdi

Hedef; balıkçı ve yaban hayatı çatışmasını azaltmak
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti ve Hayvancılık Dairesi işbirliğinde yürütülen “Hedef-dışı Avın Etkilerinin ve Olası Çözümlerin Değerlendirilmesi Projesi” kapsamında Foça’da çalıştay düzenlendi.

Akdeniz’deki 5 ülkenin işbirliği içinde yürütülen proje, balıkçı ve yaban hayatı çatışmasını azaltmaya yönelik yeni yöntemlerin denenmesini de içeriyor.

Çalıştayda, Akdeniz’de yaşayan çeşitli hassas türlerin hedef-dışı avının belirlenmesi amacıyla tür tayini, balıkçılık çalışmaları sırasında teknelerde hangi türlere nasıl müdehale edilebileceği, gözlemcilerin teknede nasıl güvenliklerini sağlayacakları, köpekbalığı, vatoz vs. gibi hayvanlara nasıl yaklaşılması gerektiği gibi pek çok konuda eğitimler verildi.

Proje yürütücüsü Dr. Robin Snape’in hazırladığı eğitim dokümanları kullanılarak verilen eğitimlerde, Robin Snape deniz kaplumbağaları hakkında, proje ekibinde yer alan Girne Amerikan Üniversitesi öğretim elemanı Dr. Elizabeth Tunka Bengil ise köpekbalığı ve vatozlar hakkında bilgi aktardı.

Araştırmalar 1996 yılında başladı

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta genel olarak küçük ölçekli balıkçılık faaliyetleri gerçekleştirilmekte olduğu belirtildi.

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, bu faaliyetler sırasında istenmeden yakalanan hedef-dışı türler hakkındaki araştırmalarına 1996 yılında anketlerle başladı.

banner134
Cemiyetin ilk çalışmalarında sadece deniz kaplumbağaları üzerine yoğunlaştığı, ancak zaman içinde Yunus, Akdeniz foku gibi tehlike altındaki türleri de içine alacak şekilde çalışma alanının genişletildiği belirtilen açıklamada, 2009 yılında da balıkçılarla birlikte balığa gidilmeye ve aktif olarak arazi çalışmaları gerçekleştirilmeye başlandığı kaydedildi.

Böylece hayvanları korumaya yönelik bilgi toplanmasının yanında aynı zamanda balıkçıların hedef-dışı av sonucunda uğradığı zararın da değerlendirilmeye başlandığı ifade edilen açıklamada, zaman içinde hangi bölgede, hangi tür/ler ile ne boyutta bir çatışma yaşandığının belirlendiği anlatıldı.

Açıklamada, tüm bu çalışmalara ek olarak tehlike altındaki türlerin hedef-dışı avını azaltmaya ve aynı zamanda balıkçıların da daha az zarara uğramasını sağlamaya yönelik yeni yöntemlerin araştırılmaya başlandığı bildirildi.

Tüm bu çalışmalar ve bulguların sunulduğu yayınlar sayesinde Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti uluslararası doğa koruma kurumu olan MAVA Vakfı’nın desteği ile 2020 yılına kadar devam edecek çok daha kapsamlı bir araştırma projesinin parçası haline geldiği belirtildi.

Bu çalışma Akdeniz’deki 5 ülkenin işbirliği içinde yürüttüğü “Hedef-dışı Avın Etkilerinin ve Olası Çözümlerin Değerlendirilmesi Projesi” olduğuna dikkat çekilirken, bu projenin ülkemizdeki ayağının KKTC Hayvancılık Dairesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilmekte olduğu belirtildi.

Çalışmanın, balıkçı ve yaban hayatı çatışmasını azaltmaya yönelik yeni yöntemlerin denenmesini de içeren çok kapsamlı bir proje olduğu kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Proje kapsamında 7- 11 Kasım’da, Foça’da, Akdeniz’de yaşayan çeşitli hassas türlerin (nesli tükenmekte olan türler) hedef-dışı avının belirlenmesi amacıyla tür tayini, balıkçılık çalışmaları sırasında teknelerde hangi türlere nasıl müdehale edilebileceği, gözlemcilerin teknede nasıl güvenliklerini sağlayacakları, köpekbalığı, vatoz vs. gibi hayvanlara nasıl yaklaşılması gerektiği gibi pek çok konuda eğitim verildi. Cemiyetimizin yönetim kurulu üyesi ve proje yürütücüsü Dr. Robin Snape’in hazırladığı eğitim dokümanları kullanılarak verilen eğitimlerde, Robin Snape deniz kaplumbağaları hakkında eğitim verirken, proje ekibinde yer alan Girne Amerikan Üniversitesi öğretim elemanı Dr. Elizabeth Tunca Bengil ise köpekbalığı ve vatozlar hakkındaki eğitimler verdi. Proje çalışanları moleküler biyolog Şerife Ebeler ve deniz biyologu Dilber Barakalı ise eğitim aldılar”.

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin açıklamasının sonunda çalıştaya katılmalarını mümkün kılan Hayvancılık Dairesi, Çevre Koruma Dairesi ve T.C. Lefkoşa Büyükelçiliğine, ayrıca bugüne kadar yapılan çalışmalara destek veren tüm balıkçılara teşekkür etti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75