Hedef, en kısa sürede raporu tamamlamak

banner37

Lefkoşa-Girne anayolu Ciklos mevkiinde, 5 Aralık 2018’de meydana gelen ve 4 gencin yaşamını yitirmesiyle ilgili meclis komitesi raporu hâlâ hazır değil… Raporu hazırlamak üzere oluşturulan özel komite bugün yeniden toplanacak

Hedef, en kısa sürede raporu tamamlamak
banner90
banner99

KOMİTE BUGÜN TOPLANIYOR… Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri Ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, meclis tatilinin ardından komitenin ilk toplantısını bugün yapacağını açıkladı. Berova raporu, üç, dört toplantının ardından hazırlamayı planladıklarını anlattı.

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa-Girne anayolu Ciklos mevkiinde, 5 Aralık 2018’de meydana gelen ve 4 gencin yaşamını yitirdiği sel felaketinin nedenlerini ve aynı felaketin tekrar yaşanmaması için yapılması gerekenleri araştırmak için mecliste oluşturulan özel komite, bugün toplanacak.

Komitenin çalışmalarını, üç, dört toplantının ardından tamamlaması planlanıyor.

Çalışmaların ardından rapor hazırlanarak Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na sunulacak.

Raporda, felaketin nedenleri ve aynı felaketin tekrar yaşanmaması için atılması gereken adımlar yer alacak.

Söz konusu rapor, polisten bazı belgelerin komiteye ulaşmaması nedeniyle tamamlanamamış ve komite, raporu tamamlamak için ek süre istemişti.

banner134
Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri Ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, meclis tatilinin ardından ilk toplantıyı bugün yapacaklarını açıkladı. Berova ayrıca, hedeflerinin, ekim ayında raporu tamamlamak olduğunu belirtti.

Berova, raporu tamamlamak için 3 ay süreleri olduğunu ancak ekim ayında bütçe görüşmelerinin de başlayacak olması nedeniyle raporu geciktirmek istemediklerini söyledi.

Neler yaşanmıştı?

Ülke genelinde etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle birçok araç, ev ve işyeri sular altında kalmıştı, bazı yollar trafiğe kapanmış, bazı okulların binalarında hasar oluşmuştu.

Ancak en büyük felaket 5 Aralık gecesi Ciklos’ta yaşanmıştı. Girne-Lefkoşa anayolunda yaşanan yoğun yağış sonrası, 5 Aralık 2018’de, Ciklos mevkiinde, anayol üzerinde yükselen yağmur sularına kapılan bir araç yolun dışına çıkarak uçuruma yuvarlanmıştı.

Olayın ardından araçta bulunan 4 gence ulaşmak için çalışmalar başlatılmıştı. Uçuruma yuvarlanan araçta bulunan ve sel sularına kapılarak kaybolan 21 yaşındaki Tolga Bekçi, 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 18 yaşındaki Günay Kandaz’ın cesetlerine 6 Aralık 2018 tarihinde ulaşılmıştı. 18 yaşındaki Gaye Soyutok’un cesedi ise olaydan 3 gün sonra, yani 8 Aralık 2018’de bulunmuştu.

Bu felaketin nedenleri hakkında çeşitli açıklamalar yapılmış, iddialar ortaya atılmıştı.

KTMMOB raporu…

Felaketin kısa bir süre sonrasında Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası konuyla ilgili araştırma yapıp, hazırladığı raporu da Başbakan’a sunmuştu.

Hazırlanan raporda felaketin sebepleri arasında, “menfezlerin tıkanması”, “derelerin önünün kesilmesi”, “meteorolojinin yağış şiddet zaman grafiklerini oluşturmaması”, “havza yönetiminin uygulanmaya başlanmaması”, “drenaja gerekli önem verilmemesi”, “korkuluklarda eksiklikler olması” olduğu yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75