Hedef, hak kayıplarının önlenmesi

banner37

“Hak Düşümü ve Zaman Aşımı Sürelerinin Durdurulması (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi” komiteden oybirliği ile geçti ve Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na sevk edildi

banner87
Hedef, hak kayıplarının önlenmesi
banner90
banner99

HAK DÜŞÜMÜ VE ZAMANAŞIMI SÜRELERİNİN ASKIYA ALINACAK… “Hak Düşümü ve Zaman Aşımı Sürelerinin Durdurulması (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi” ile Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle ülkedeki kamusal ve ekonomik faaliyetlerin tamamen veya büyük oranda durdurulmuş olduğu dönemdeki yasal mevzuattan kaynaklanan hak düşümü ve zamanaşımı sürelerinin askıya alınması suretiyle hak kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor.

Ceren ÖZBİL

   Covid-19 salgını sebebiyle ülkedeki kamusal ve ekonomik faaliyetlerin tamamen veya büyük oranda durdurulduğu dönemde yasal mevzuattan kaynaklanan hak düşümü ve zamanaşımı sürelerinin askıya alınarak hak kayıplarının önlenmesi amacıyla hazırlanan “Hak Düşümü ve Zaman Aşımı Sürelerinin Durdurulması (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi” komiteden oybirliği ile geçti.

   Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde görüşülen ve oybirliği ile geçen bu yasa önerisi meclis genel kuruluna sevk edildi.

   Söz konusu yasa önerisi ile Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle ülkedeki kamusal ve ekonomik faaliyetlerin tamamen veya büyük oranda durdurulmuş olduğu dönemdeki yasal mevzuattan kaynaklanan hak düşümü ve zamanaşımı sürelerinin askıya alınması suretiyle hak kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor.

Öneri şunları içeriyor:

   Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle yürürlükte bulunan herhangi bir yasa tahtında öngörülen dava açma, başvuru, itiraz, bildirim, ibraz, zamanaşımı, hak düşümü süreleri dâhil olmak üzere bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin tüm süreler; 13/3/2020 tarihinden 19/5/2020 tarihine kadar (her iki tarih de dahil olmak üzere) durdurulur.

   Ancak bu yasa, Anayasa’da öngörülen herhangi bir süreyi etkilemez.

   Bu yasa ile durdurulan süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden ilk iş gününden itibaren tekrar işlemeye başlar.

   Bahse konu sürelerin işlemesine sebep olan olayın 13/3/2020 tarihi ile 19/5/2020 tarihi arasında doğmuş olması halinde; süre bu dönemi takip eden ilk iş günü işlemeye başlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75