banner6

Hedef KKTC’nin tanınması

banner37

Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu KKTC’de temas ve incelemelerde bulundu, Kıbrıs Türk sporcusuna uygulanan ambargo ve kısıtlamaların sona ermesi için var güçleri ile çalışacaklarını vurguladı.

Hedef KKTC’nin tanınması
banner99

Müslüm BAYUK

KKTC’DEKİ ALTYAPI PROJELERİ HIZLANDIRILACAK”

KKTC’nin tanınması, uluslararası toplumda hak ettiği yere ulaşmasının ortaya koydukları inanç ve arzu olduğunu ifade eden Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bu amaç doğrultusunda KKTC’deki altyapı projelerini hızlandırarak, büyüteceklerini belirtti. Kasapoğlu, Kıbrıs Türk sporcularına yükseköğretimde yüzde yüz destek sağlayacak bir projenin imza törenine de katıldı ve Kıbrıs Türk halkına uygulanan ambargolar konusunda net mesajlar verdi. Kasapoğlu, ziyareti kapsamında sergi ziyareti de gerçekleştirdi.

“YENİDEN AÇILMASINA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

“Çetinkaya Spor Kulübü’ne hizmet verecek Taksim Sahası’nın yeniden açılmasına şahitlik ediyoruz” diyen Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Tabii ki Kıbrıs Türk toplumu için Taksim Sahası’nın çok önemli bir anlamı var. Osmanlı zamanında cirit müsabakalarında kullanılan bu saha özellikle 1974 yılı ve öncesinde Kıbrıs Türk Halkı için çok önemli bir misyon üstlendi. 1974 Barış Harekâtı sırasında sahanın ara bölgede kalmasıyla 1988’e kadar kullanılamamış, sonrasında ise antrenman sahası olarak kullanılmış ve 2015 yılından itibaren kullanılamayan bir alandan bahsediyoruz” dedi.Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, dün ülkeye bir ziyaret gerçekleştirdi. Kasapoğlu, Kıbrıs Türk sporcularına yükseköğretimde yüzde yüz destek sağlayacak bir projenin imza törenine de katıldı ve Kıbrıs Türk halkına uygulanan ambargolar konusunda net mesajlar verdi.

KKTC’ye dün sabah saatlerinde gelen Kasapoğlu, ilk olarak “Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek” mutabakat imza törenine katıldı.

“Ambargo ve kısıtlamaların sona ermesi noktasında var gücümüzle çalışacağız”

İmza töreninde açıklamalarda bulunan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kıbrıs Türklerinin özellikle spor alanında uğradığı ambargonun gençlerin moral ve motivasyonuna negatif etki ettiğini kaydederek, bu kısıtlamaların hiçbirinin vicdan ölçüsü içerisinde olmadığını ve bu kısıtlamaların sona erdirilmesi noktasında da var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

KKTC’nin tanınması, uluslararası toplumda hak ettiği yere ulaşmasının ortaya koydukları inanç ve arzu olduğunu ifade eden Kasapoğlu, bu amaç doğrultusunda KKTC’deki altyapı projelerini hızlandırarak, büyüteceklerini belirtti.

İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, günübirlik resmi ziyaret için KKTC'ye gelen Kasapoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kasapoğlu: Gençler hayallerinin peşinden koşabilecek

Ersin Tatar’a yaptığı ziyarette Mehmet Muharrem Kasapoğlu, akademik olarak çok başarılı sporcuların artık bir ikilemde kalmayacaklarını, gençlerin bir yandan spor yaparken, bir yandan da hayallerinin peşinden koşarak, istedikleri alanda eğitim alabileceklerine belirterek, bu konuda çok ciddi bir açılım yapacaklarını dile getirdi.

Tatar’dan ambargo vurgusu

Taksim sahasının açılmasıyla Kıbrıs Türk futboluna büyük katkıları olacağına inanç belirten Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkı ve gençliğinin hâlâ haksız birtakım ambargo ve izolasyonlara maruz kaldığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York'ta Birleşmiş Milletler’in (BM) 77. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk halkı üzerinde uygulanan engelleme, kısıtlama, ambargoların bir zulüm niteliğinde olduğunu ve buna son verilmesi gerektiğini vurguladığını anımsatan Tatar, Türkiye’nin gösterdiği yakın ilgi ve alakaya gençlik adına teşekkür etti.

Kasapoğlu sergi ziyaretinde bulundu

Ersin Tatar’a ziyaretinin ardından Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve KKTC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tarafından düzenlenen, Lefkoşa surlar içinde bulunan Bedesten’de Cumhuriyet’in 100. Yılında Milli Mücadele ve Kıbrıs Türkleri Sergisi’nin açılışına katıldı.

Kasapoğlu: Bir milli mücadele sergisindeyiz

Sergi ziyaretinde konuşan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bir milli mücadele sergisindeyiz. Tarihte, eşine az rastlanır bir mücadele örneğinin pek çok izini birlikte göreceğiz” dedi.

Kasapoğlu, “Sergide İstiklal Harbi ve akabinde ilan edilen cumhuriyet ve bu anlamdaki çok özel anlar, eserler bu sergide bizlerle buluşacak” vurgusunu yaptı.

Kasapoğlu son olarak Taksim Sahası’nı inceledi

KKTC'nin başkenti Lefkoşa'yı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY) ayıran Yeşil Hat üzerinde bulunan ve kullanım hakkı Çetinkaya Türk Spor Kulübü (TSK) Futbol Takımı'na verilen tarihi Taksim Sahası'nı, Mehmet Muharrem Kasapoğlu, beraberindeki heyet ile inceledi.

Kasapoğlu, incelemesi sırasında açıklamalarda bulundu.

Sözlerine, “Çetinkaya Spor Kulübü’ne hizmet verecek Taksim Sahası’nın yeniden açılmasına şahitlik ediyoruz” diye başlayan Kasapoğlu, “Tabii ki Kıbrıs Türk toplumu için Taksim Sahası’nın çok önemli bir anlamı var. Bilirsiniz ki Osmanlı zamanında cirit müsabakalarında kullanılan bu saha, özellikle 1974 yılı ve öncesinde Kıbrıs Türk halkı için çok önemli bir misyon üstlendi. 1974 Barış Harekâtı sırasında sahanın ara bölgede kalmasıyla 1988’e kadar kullanılamamış, sonrasında ise antrenman sahası olarak kullanılmış ve 2015 yılından itibaren kullanılamayan bir alandan bahsediyoruz” dedi.

Taksim Sahası’nın açılışı iki hafta ertelendi

Bu arada, dün açılması planlanan Taksim Sahası’nın granüllerinin yerleştirilememesinden ve yapımının tamamlanamamasından dolayı açılışı yapılamadı. Çetinkaya Spor Kulübü Başkanı’ndan alınan bilgiye göre, sahanın açılışı iki hafta ertelendi.

BM Barış Gücü yakından takip etti

Öte yandan,Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyetin yaptığı ziyaret sırasında, Birleşmiş Milletler'e bağlı Barış Gücü askerlerinin kalabalık bir şekilde Taksim Sahası’nda bulunması dikkat çekti.

GUNLUKLER/2023/OCAK/130123/CETİNKAYA SAHASI TC SPOR BAKANI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104