Hedef planlı büyümek, planlı gelişmek

banner37

Girne, 2010 yılında Beyaz Bölge’ye 10 kata kadar bina yapılmasına izin verilmesi nedeniyle oluşan yaralarını Girne-Çatalköy İmar Planı ile sarmaya çalışıyor. Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne-Çatalköy İmar Planı hakkında bilgi verdi:

Hedef planlı büyümek, planlı gelişmek

Ceren ÖZBİL

Girne 2010 yılında, Beyaz Bölge’ye 10 kata kadar bina yapılmasına izin verilmesi nedeniyle oluşan yaralarını sarmaya çalışıyor.

Bu doğrultuda 16 Şubat 2018 tarihinde yürürlüğe giren Girne-Çatalköy İmar Planı ile Arapköy’den Karmi’ye kadar olan bölgeye 5 yıldızlı otel, kumarhaneli otel ve üniversite yapılması yasaklandı.

Ayrıca aynı plan ile bölgedeki köylere de yurt yapılması engellendi. Bu doğrultuda yurtlar sadece Girne Merkezi’ne yapılabilecek.

Tüm bunlara ek olarak yine aynı imar planı ile bazı bölgelerde 1 metrekareye 1,4 metrekare ve bazı bölgelerde de 1 metrekareye 1,2 metrekare ev yapılabileceği sınırlaması getirildi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne-Çatalköy İmar Planı’nın bölgeye kattıkları hakkında bilgi verdi.

Görgördü, bu plan ile bölgenin nüfusunun kontrol altına alınmaya çalışıldığını ve bu planın sadece binaların kat sayısına sınırlama getirmesi açısından değil, nüfusun kontrol altına alınmasını sağlaması açısından da önemli olduğunu vurguladı.

“Hızlı büyümeyi kontrol altına almak için emirname çıkarıldı”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 1974 sonrası Girne’nin bütün Türkler açısından cazibe merkezi olmaya başladığını ve Barış Harekatı’ndan sonra başlayan yer değiştirme ile de insanlara güneyde kaybettikleri mallara karşı tapu verildiğini anlattı.

Bu işlemlerin 1985’te hızlandığını ifade eden Güngördü, bu hızlanan dönemde de dönemin ilgili bakanlığı ve Şehir Planlama Dairesi’nin Girne’deki bu hızlı büyümenin önüne geçmek için bir emirname hazırladığını belirtti. Güngördü şu şekilde konuştu:

“Bu çerçevede eski tarihi yat limanı ile çevresi ve yukarı Girne’deki cami ile çevresi koruma altına alındı. Yani şimdi Girne’de yapılmaya çalışılan 1992 yılında yapıldı. Bunun ardından 1993 yılında bir beyaz bölge emirnamesi çıkarıldı. Bu emirnamedeki amaç hızlanan tapu işlemlerini kontrol altına almaktı. Geçici bir dönem için bu emirname çıkarıldı. Ancak ne yazık ki 1993’ten 2010 yılına kadar olan sürede bu emirname 10 kez değişti. Bu emirnameler kapsamına daha sonra köyler de dahil edildi. Daha önce çıkarılan tüm emirnameler sadece Rum dönemindeki belediye sınırlarını kapsamaktaydı. 17 yıl boyunca gerek arazi sahipleri gerekse de yatırımcılar otoparkların üzerine inşaat yapılmasına rıza gösterdi ev bu şekilde devam etti.”

“Dönemin yöneticileri 10 katlı bina izni konusunda yeterli tepkiyi göstermedi”

Güngördü, Girne için en büyük sorunun 2010 yılında yaşandığını ifade etti ve söz konusu yılda merkezi hükümetin emirnameyi değiştirerek, 10 katlı binalar yapılmasına izin verdiğini belirtti.

Girne’de 10 katlı binalar yapılmasına izin veren emirnamenin Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirten Güngördü, bunun ardından da birçok iş insanının 10 katlı bina izni için belediyeye başvurmaya başladığını belirtti.

“Bu Girne’nin sonunu getiren önemli bir gelişmeydi” diyen Nidai Güngördü, o dönemin belediye başkanı ve meclis üyelerinin de söz konusu karara yeterince tepki göstermediğini söyledi.

Güngördü, o dönemde belediye meclisinin konuyu Anayasa Mahkemesi’ne ya da Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşıması gerektiğini vurguladı.

 

“Halka açık toplantı düzenlenmeliydi”

Nidai Güngördü, Girne’de 10 katlı bina yapılmasını içeren karar alınırken, bunun halkla paylaşılması gerektiğini söyledi.

Güngördü, her ne kadar o zaman İyi İdare Yasası yürürlükte olmasa da İmar Yasası’nın da bu gibi durumlarda halkla görüş alışverişinde bulunulması gerektiğini içerdiğini hatırlattı.

“Girne’nin alt yapısı 10 katlı binaları kaldırmaya uygun değildi”

Güngördü, Temmuz 2014 yılında Girne Belediye Başkanı olarak göreve geldiğinde Girne’deki mevcut yapımının sürdürülemez olduğunu gördüğünü söyledi ve şu şekilde konuştu:

"10 katlı bir binada yaklaşık 18 ev var. Bu da Girne’nin nüfusunun artması demek… Girne’nin ne alt yapısı, ne okulları ne de hastaneleri bu şekildeki bir nüfus artışını kaldıramazdı. Şehircilik sadece binaların kat sayısının düşürülmesi değil, aynı zamanda hektar başına düşen insan sayısının hesaplanmasıdır. Biz de bu nedenle göreve gelir gelmez bu konu üzerine eğilmeye başladık. Merkezi hükümetle yazışmalarımız oldu. 2015 yılında da bu yazışmaları sonuçlandırdık. Şehir Planlama Dairesi ile süreci başlattık. Tam 23 ayda sonuçlandı.”

“Çatalköy ile birlikte hazırlanmalıydı”

Çatalköy’ün de Girne’nin doğusunda bulunan ve turistik tesislerin yığılmaya başladığı bir bölge olduğuna değinen Güngördü, bu nedenle imar planı hazırlanırken, Girne- Çatalköy İmar Planı olarak hazırlandığını ifade etti.

Güngördü, 16 Şubat 2018’de bu emirname çalışmalarının tamamlanıp, yürürlüğe girdiğini belirtti ve hem Çatalköy hem de Girne Belediye Meclis üyelerinin tümünün bu emirnameye olumlu oy verdiğini kaydetti.

“Nüfusun kontrol altına alınması için önemliydi”

Güngördü, bu emirnamenin Arapköy’den Karmi’ye kadar olan alanı ve deniz ile dağa kadar olan alanı da kapsadığını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bu emirnamenin hazırlanması için 70 günlük bir arazi çalışması yapıldı. Tek tek araziler incelendi, notlar alındı. Binalar incelendi, notlar alındı. Çok ciddi bir sürece girdik. Emirname 16 Şubat 2018’de geçti. Beyaz bölgedeki kat sayısı maksimum 5 kat ile sınırlandı. Ayrıca 1.4, yani bin metrekareye bin 400 metrekare ev yapılabilmesi sınırı getirildi. Hatta bazı bölgelerde bu 1.2, yani bin metrekareye bin 200 metrekare ev yapılması olarak belirlendi. Bu sadece kat sayısı için değil, nüfusun kontrol altına alınması için de son derece önemlidir.”

“Çatalköy’de sadece bir bölgede 3 kata izin var”

Güngördü, sadece Girne Merkez’den batıya ve doğuya giden ana yollara bir ticari fonksiyon getirildiğini ifade etti ve geçmişte buralardaki arsaların kullanımı yüzde 35’iken teşvik edici ve özendirici olsun diye yüzde 70’e çıkarıldığını belirtti.

Nidai Güngördü ayrıca yine söz konusu plan ile Çatalköy’de sadece bir bölgede 3 kata kadar izin verildiğini ifade etti.

“Üniversite, kumarhaneli otel ve 5 yıldızlı otel yapılamayacak”

Güngördü, bu plan ile Girne ve Çatalköy’e 5 yıldızlı otel, kumarhaneli otel yapılamayacağını belirtti ve sadece doğa turizmini desteklemek amacıyla Girne ve Çatalköy’e küçük oteller yapılmasına izin verilebileceğini belirtti.

Nida Güngördü, ayrıca yine Çatalköy ve Girne’ye 20 yıl boyunca üniversite de yapılamayacağını söyleyerek, köylerde de yurt yapımının yasaklandığını anlattı.

Yurt yapacak olanların şehir merkezine yapabileceğini kaydeden Güngördü, böylece hedefin bölgedeki yoğunluğu azaltmak olduğunun altını çizdi.

Güngördü, bu uygulamaların bölgeye 3 - 4 yıl içinde bir rahatlama getirmesinin beklendiğini ifade etti.

“Nüfusun 100 binin üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz”

Nidai Güngördü, son zamanlarda yapılan bir nüfus sayımı olmamasına karşın, gerek içme suyu sayaç sayısı, gerek okul ve hastanelerin yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda Girne’nin nüfusunun günlük olarak 100 binin üzerinde olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Güngördü, ancak nüfusun 33 bin gösterilmesi nedeniyle personel sayısını artıramadıklarını ve devletten aldıkları katkının da düşük olduğunu söyleyerek, yetkililerin bir an önce nüfus sayımı yapması gerektiğini belirtti.

“Girne Merkezi’nde ciddi bir sorun yaşanmadı”

Güngördü ayrıca ülkede geçtiğimiz hafta içinde etkili olan şiddetli yağışlara da değindi ve bu yağışlar öncesinde bölgedeki dere ve dere yataklarının ıslah edilip, yıllarca temizlenmeyen göletlerin temizlendiğini söyledi.

Bunun da beraberinde Girne’nin eskisi gibi yağışlardan etkilenmemesini getirdiğini kaydeden Güngördü şu şekilde konuştu:

“Ülkede yaşanan sel felaketinin en üzücü yanı can kayıplarıydı. Mal geri gelir, yol yapılır, ancak kaybedilen canlar geri gelmez. Bu nedenle bu olayda yakınını kaybeden herkese başsağlığı diliyorum. Bu olayda birçok eleştiri oldu. Doğru olanlar ve olmayanlar da vardı. Doğru olanlar ciddiye alınıp, hatalar düzeltilmeli… Sel felaketini Girne olarak ele aldığımızda ise çok ciddi bir sorun yaşamadık. Geçmişte Karaoğlanoğlu’nda kahvelerin içine girilemezken, böyle bir sorun yaşanmadı. Sadece iki turistik tesis selden etkilendi.”

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER