Hedef, yeni eğitim yılına eksiksiz başlamak

banner37

Nüfus artışına bağlı olarak artan öğrenci sayısı karşısında okullarda oluşan öğretmen açığını kapatmak için hazırlanan ve öğretmen kadro sayısının artmasını içeren yasa tasarısı Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçti

Hedef, yeni eğitim yılına eksiksiz başlamak
banner90
banner99

KADRO SAYISI ARTIRILACAK… Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçen Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı, ilköğretimde bin 353 olan öğretmen kadrosunun bin 555’e, 40 olan özel eğitim öğretmeni kadrosunun da 106’ya yükselmesini içeriyor. Ayrıca yine aynı tasarıda ortaöğretimde bin 620 olan genel ortaöğretim öğretmeni kadrosunun bin 889’a ve 480 olan mesleki teknik öğretmen kadrosunun da 570’e yükseltileceği yer alıyor. Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçen bu yasa tasarının yürürlüğe girmesi içinse Cumhurbaşkanı’nın onaylaması ve ardından da Resmi Gazete’de yayınlanması gerekiyor.

ÖZDENEFE TASARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ… Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı hazırlayan Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkan Vekili Fazilet Özdenefe tasarı ile ilgili yasal süreç hakkında bilgi verdi. Özdenefe söz konusu yasa tasarısının öğretmen kadrolarının artırılmasıyla ilgili olduğunu söyledi ve tasarının Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçtiğini belirtti. Tasarısının onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderileceğini ifade eden Özedenefe, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanmasının ardından Resmi Gazete’de de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olacağını anlattı.

“BÜTÇE AYRILMALI”… Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Eğitim Sekreteri Burak Maviş, nüfus artışına bağlı olarak okullardaki öğretmen kadrosu sayılarının da artırılması gerektiğini anlattı. Bu yasa tasarısını olumlu bulduklarını kaydeden Maviş, ancak bunun için de bütçe ayrılması gerektiğini söyledi. Maviş ayrıca ilköğretimde rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenliği için de kadro açılması gerektiğinin altını çizdi

Ceren ÖZBİL

   Nüfus artışına bağlı olarak artan öğrenci sayısı karşısında okullarda oluşan öğretmen açığını kapatabilmek için hazırlanan Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı dün Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçti.

   Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçen tasarı onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek ve Cumhurbaşkanı’nın da onaylanması durumunda Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmış olacak.

   Söz konusu tasarı ilköğretimde bin 353 olan öğretmen kadrosunun bin 555’e, 40 olan özel eğitim öğretmeni kadrosunun da 106’ya yükselmesini içeriyor.

   Ayrıca yine aynı tasarıda ortaöğretimde bin 620 olan genel ortaöğretim öğretmeni kadrosunun bin 889’a ve 480 olan mesleki teknik öğretmen kadrosunun da 570’e yükseltileceği yer alıyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı hazırlayan Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkan Vekili Fazilet Özdenefe tasarı ile ilgili yasal süreç, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş de bu tasarının yasalaşmasının önemi hakkında bilgi verdi.       

Özdenefe: Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlükte olacak

   Özdenefe söz konusu yasa tasarısının öğretmen kadrolarının artırılmasıyla ilgili olduğunu söyledi ve tasarının Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçtiğini belirtti.

   Tasarısının onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderileceğini ifade eden Özedenefe, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanmasının ardından Resmi Gazete’de de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olacağını anlattı. Özdenefe şu şekilde konuştu:

   “Komite olarak yasal zemini hazırladık. Söz konusu yasa tasarısı da Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçti. Hedefimiz yeni eğitim ve öğretim yılının eksiklerle başlamaması… Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından artık görev bakanlığın olacak. Biz söz verdiğimiz gibi yasayı hazırladık, sunduk ve meclisteki oylamasına da katıldık.”

Maviş: Bütçe ayrılmalı

   KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, ülke nüfusundaki hızlı artış karşısında okullardaki öğretmen eksikliklerinin de arttığını söyledi.

   Maviş bu nedenle öğretmen kadrolarının artırılması gerektiğine işaret ederek, bu yasanın büyük önem taşıdığını belirtti.

   Ancak tek başına kadro sayısının artırılmasının yeterli olmayacağını söyleyen Burak Maviş, eğitim için bütçe ayrılması gerektiğinin de altını çizdi.

“Rehber öğretmenler için de kadro oluşturulmalı”

   Maviş, bu yasa tasarısıyla yeni açılacak öğretmen kadrolarının yanında ilköğretimde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmenleri için kadro açılması gerektiğini söyledi ve “okullarda rehber öğretmenlere de ihtiyaçlar artmıştır. Umarım bu konuda da bir çalışma yapılır” dedi.

Şu anki genel ortaöğretim kurumları kadroları:

KADRO ADI   SAYI

Müdür  37

Müdür Muavini  132

Bölüm Şefi  175

Atölye Şefi  15

Öğretmen  1620

Tasarının yasalaşması durumunda ortaöğretim kurumları kadroları:

banner134
KADRO ADI   SAYI

Müdür  37

Müdür Muavini  132

Bölüm Şefi  175

Atölye Şefi  15

Öğretmen  1889

Şu anki mesleki ve teknik öğrenim kurumları kadroları:

KADRO ADI   SAYI

Müdür  21

Müdür Muavini  42

Bölüm Şefi  35

Atölye Şefi  43

Öğretmen  480

Tasarının yasalaşması durumunda mesleki ve teknik öğrenim kurumları kadroları:

KADRO ADI   SAYI

Müdür  21

Müdür Muavini  42

Bölüm Şefi  35

Atölye Şefi  43

Öğretmen  570

Şu anki ilköğrenim kurumları kadroları:

KADRO ADI   SAYI

Müdür  110

Müdür Muavini  114

Öğretmen  1353

Özel eğitim öğretmeni  40

Tasarının yasalaşması durumunda ilköğrenim kurumları kadroları:

KADRO ADI   SAYI

Müdür  110

Müdür Muavini  114

Öğretmen  1555

Özel eğitim öğretmeni  106

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75