banner6

Hedefimiz, çalışma ortamını iyileştirmek

banner37

AB tarafından finanse edilen “Herkes İçin Eşit Haklar: Çalışan Haklarının Güçlendirilmesi Projesi” Koordinatörü Ahmet Türkdoğan, proje hakkında bilgi verdi:

Hedefimiz, çalışma  ortamını iyileştirmek
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Ülkemizde, tüm özel sektör çalışanlarının eşit haklara sahip olacağı çalışma koşullarının yaratılmasına destek olabilmek için Avrupa Birliği (AB) tarafından “Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VII Hibe Programı” kapsamında finanse edilen “Herkes İçin Eşit Haklar: Çalışan Haklarının Güçlendirilmesi Projesi” çalışmaları sürüyor.

Söz konusu projeyle, hem çalışma ortamını iyileştirmek, hem de mağdur çalışanları korumak hedefleniyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan “Herkes İçin Eşit Haklar: Çalışan Haklarının Güçlendirilmesi Projesi” Koordinatörü Ahmet Türkdoğan, projenin üç bacağı olduğunu söyledi ve bunlar,  “adli yardım ve psikolojik destek”, “özel sektöre yönelik kapasite geliştirici eğitimler” ve “Mevcut yerel yasal çerçevenin iyileştirilmesi ve mobbing üzerine yerel yasal mevzuat çalışması” olarak sıraladı.

Türkdoğan ayrıca bir yardım hattı oluşturduklarını ifade ederek, herhangi bir hak ihlaline uğrayanların ya da hakları ile ilgili bilgi almak isteyenlerin 0546 999 2022 numaralı telefon hattından kendilerine ulaşabileceğini söyledi.

“Çalışanların haklarının

iyileştirilmesi konusunu ele alıyoruz”

Türkdoğan, projede genel olarak çalışan haklarının iyileştirilmesi konusunu ele aldıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Adli Yardım ve Psikolojik Destek Mekanizması oluşturulacaktır.

Yani mağdur çalışanlara ücretsiz adli yardımın sağlanacağı avukat havuzu ve psikolojik desteğin sağlanacağı psikolog havuzu oluşturulacaktır.

Özel sektöre yönelik kapasite geliştirici eğitimler yapılacaktır.

Özel sektör çalışanlarına ve şirket yöneticilerine insan hakları temelinde çeşitli kapasite geliştirici eğitimler verilecektir.

Eğitimler sonunda, iyi uygulamaları da içeren çalışan el kitabı hazırlanarak şirketlere sunulacaktır.

Mevcut yerel yasal çerçevenin iyileştirilmesi ve mobbing üzerine yerel yasal mevzuat çalışması yapılacaktır.

Çalışan hak ihlallerinin izlenmesi ve giderilmesi için bir dizi lobi ziyareti gerçekleştirilecek, proje başlangıcı ve sonunda anketler yapılacaktır.

Bunun yanı sıra mevcut yasalarda gerekli tadilatlar yapılarak yasa koyuculara önerilecek ve öneri mobbing yasası yaratılacaktır”.

“İki örgüt işbirliği içerisinde çalışıyoruz”

Bu proje ile ilgili iki örgütün işbirliği yaptığını kaydeden Türkdoğan, bunun nedenlerini ise şöyle anlattı:

“Bir kurum içerisinde yasal düzenlemenin idame ettirilmesi için gerekli olan tüm süreci insan kaynakları yönetir.

Bu da personel işe başladığı andan itibaren haklarının tanınması, maaşının verilmesi, sözleşmenin imzalanmasıdır.

Personelin işe girdiği andan, çıkacağı ana kadar personel yönetmeliğinin doğru uygulanmasının takibini insan kaynakları yapıyor.

Dolayısıyla insan kaynaklarının böyle bir uzmanlığı ve Barolar Birliği’nin de yasal mevzuat uzmanlığı var”.

“Projenin üç temel bacağı var”

Projenin üç temel bacağı olduğunu söyleyen Ahmet Türkdoğan, şöyle devam etti:

“Birincisi, hakların iyileştirilmesi için mevzuat çalışması yapılması, ikincisi özel sektördeki kapasite geliştirme faaliyetlerinin yönetilmesi ve üçüncüsü ve bizim için en önemlisi ise adli yardım ve psikolojik destek verilmesidir.

Bizim daha önce yine Barolar Birliği ile yürüttüğümüz bir proje vardı. Bu da insan ticareti ile mücadeleye yönelik bir projeydi.

Ülkemizde iki türlü insan ticaretinden söz edilebilir, biri emek sömürüsüdür, diğer cinsel sömürüdür.

Biz emek sömürüsü boyutuna ulaşmadan, bunu nasıl önleyebilirizi aslında ele alıyoruz.

Dolayısıyla bu aşamada herhangi bir sorun yaşayan ya da haklarının ihlal edildiğini düşünen kişiler varsa bize başvurabilir.

Başvuranlara ücretsiz avukat talep edeceğiz ve ücretsiz geri bildirimde bulunacağız.

Aynı zamanda Mobing Yasası’nın geliştirilmesine de katkıda bulunacağız.

Bir psikolog, avukat ve tercüman havuzu oluşturulacak ve başvurular geldiğinde gerekli yerlere yönlendirilecek.

Çalışan haklarının iyileştirilmesi yönünde bir platform kurulacak.

Bu ekibin paydaşları arasında hem insan kaynakları uzmanları, hem de diğer sivil toplum örgütü temsilcileri yer alacak”.

“Farkındalık kampanyası düzenlenecek”

Ahmet Türkdoğan, genel hak ihlallerini ele alarak bir farkındalık kampanyası düzenlemeyi hedeflediklerinden söz etti ve kişilerin mevcut haklarını ele alarak bunların savunuculuğunu yapmayı planladıklarını söyledi.

Sessiz kalındığı sürece bir değişiklik olmayacağını ifade eden Türkdoğan ayrıca 0546 999 2022 numaralı bir yardım hattı oluşturduklarını belirtti.

“Yardım hattı oluşturuldu”

Türkdoğan, şunları kaydetti:

“Herhangi bir hak ihlaline uğrayan ya da hakları ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler, direkt olarak bize bu hattan bize ulaşabilirler. Whatsapp, sms ya da sesli arama olarak bize ulaşabilirler. Her türlü desteği vermeye hazırız.

AB dahil bu isimleri bizden başkası görmeyecektir. Tamamen isim ve başvurular gizli tutulacaktır. Ancak mağduriyet devam eder ve dava sürecine gidilecekse kişinin kendi rıza ile bu süreçte isminin yayımlanması gerekecektir. Çünkü ortada bir dava süreci olacaktır”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110