Hedefimiz, çocuklar için güzel bir ortam yaratmak

banner37

Kıbrıs Çocuk Hastalıkları Araştırma, Önleme ve Tedavi Vakfı (ÇOHAV) Mütevelli Heyeti Başkanı Sedef Altınbaş Akacan, çalışmaları ve 15 Aralık’ta düzenleyecekleri yeni yıl partisi hakkında bilgi verdi:

banner87
Hedefimiz, çocuklar için güzel bir ortam yaratmak
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Çocuk Hastalıkları Araştırma, Önleme ve Tedavi Vakfı’nı (ÇOHAV), hasta çocukların tedavileriyle ilgili ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak adına birçok çalışmaya imza atmaya devam ediyor.

“Çocuklarımız hep gülsün” sloganıyla yola çıkan ÇOHAV, 15 Aralık’ta, çocuklar için yeni yıl partisi düzenlemeye hazırlanıyor.

ÇOHAV’ın, Lords Palace Hotel’de, 15 Aralık Cumartesi, 15.00-19.00 saatleri arasında düzenlenecek yeni yıl partisinin geliri, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne çocuk polikliniği yapılması için kullanılacak.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Çocuk Hastalıkları Araştırma, Önleme ve Tedavi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sedef Altınbaş Akacan, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Akacan, kendilerine ulaşan yardım taleplerinin genellikle hasta çocukların anne ve babalarından geldiğini ve talebin gerekli belgelerle kendilerine ulaşmasının ardından gerekli değerlendirmeyi yaptıklarını anlattı.

 

KIBRIS: ÇOHAV kaç kişilik bir ekipten oluşuyor?

Sedef Altınbaş Akacan: 12 kişiyiz. Mütevelli heyet yanında gönüllü heyetimiz de var. Mütevelli heyetimiz 5 kişiden oluşuyor. Bu heyette Nur Nadir, Benan Kürşad, Emine Sabirova, Ayşe Cörnaz ve ben yer alıyorum. Gönüllü heyette ise Meral Şener, Seçil Erçika, Meryem Birinci, Arzu Sanver, Mürüde Esenboğa, Dudu Otçuoğlu ve yine ben yer alıyorum.

 

KIBRIS: Bu iki ekip nasıl çalışıyor?

Sedef Altınbaş Akacan: İki farklı ekip, farklı zamanlarda buluşup, aynı konuları konuşuyor. Ortak kanalları benim… Bir taraf onaylasa bile, diğer taraf onaylamazsa bir şey yapılmıyor. Genelde hep hemfikirler. Bu konuda sorun yaşamadık. Organizasyon yapıldığı zaman bana göre çok ciddi bir workshop oluyor, onlara göre çok rahat geçiyor.

 

KIBRIS: Çocuklarla ilgili duyduklarınız sizi nasıl etkiliyor?

Sedef Altınbaş Akacan: Yardımcı olduğumuz çocuklar var ve bunlarla ilgili duyduklarımız bizi mutsuz ediyor. Bazen bu çocukların aileleri ile görüşüyoruz, bazen bu çocukların durumları ile ilgili notlar geliyor, tabi ki bunlar bizi etkiliyor. Bazen yardımcı olabiliyoruz, bazen de olamıyoruz. Yardım edebilmemiz, bağışlara bağlı bir olay… Bunu anlatmaya çalışıyoruz ancak bunu anlatmak da zor… Bunları paylaştığımız zaman tabi ki çok motivasyonlu toplantılar geçmiyor. Yine de genel anlamda bakıldığında her iki ekip de çok motive… Her iki taraf da bağış ve yardım yapmak istiyor. Aldığımız bu fikirler doğrultusunda stratejiler oluşuyor, kararlar alıyoruz. ÇOHAV’ın çizelgesi ne olsun, yönü ne olsun, sadece çocuklar için mi çalışmalar yapacağız diye kararlar aldık. 5 yılımızı doldurmadığımız için henüz ne yönde devam edeceğiz, çok belirgin değil…

 

KIBRIS: Aralık ayı içerisinde çocuklar için bir yeni yıl partisi organize ediyorsunuz. Bunun hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sedef Altınbaş Akacan: Bu sene yeni yıl partisi yapmaya karar aldık. Yazdan önce de 23 Nisan dolayısıyla festival yapmıştık. Bu kez de tam yeni yıl günü olmasa da çocuklar için bir yeni yıl partisi düzenliyoruz. Bu parti 15 Aralık’ta, saat 15.00’ten 19.00’a kadar devam edecek. Partide çocuklar noel babalarla fotoğraf çektirebilecek, dans şovlar izleyebilecek ve ayrıca çocuklar için patlamış mısır ve pamuk şeker gibi ürünler yer alacak. Bunun dışında oradan kostüm ve fotoğraf satın alınabilecek. Hedefimiz çocuklar için güzel bir ortam yaratmak.

 

KIBRIS: Buradan elde edilen gelir nerede kullanılacak?

Sedef Altınbaş Akacan: Bu partiden elde edilen gelir, bu yıl yapılacak olan poliklinik için kullanılacak. Tabi ki tek organizasyonumuz da bu parti olmayacak. Birden fazla organizasyon yapacağız. Poliklinik için gerekli maddiyatı sağlayana kadar organizasyonlarımız devam edecek. Polikliniğin yapılması için mimari çizimler, fizibilite raporu gerekiyor.

 

KIBRIS: Bağışta bulunmak isteyen kişiler vakfa nasıl ulaşabilir?

Sedef Altınbaş Akacan: Creditwest, Vakıflar Bankası, İş Bankası’nda ÇOHAV’ın hesabı var. Bankaya gidildiği zaman ÇOHAV’a bağışta bulunulmak istendiği söylenirse banka çalışanları yardımcı oluyor. Yatırılan para bizim hesabımıza ulaşır ve bize de bilgi gelir. En son Cardplus’tan çok güzel bir bağış aldık, ihtiyacımız olan bir şeydi.

 

KIBRIS: Yapılan bağışlardan memnun musunuz?

Sedef Altınbaş Akacan: Bağışlar güzel gidiyor. ÇOHAV’ın bu kadar bağış alıp da bu kadar ileriye gitmesi de bizi mutlu ediyor. Sadece beni değil, tabi ki toplumu da mutlu ettiği görüşündeyim. Bu olanağı sağlayabildiğimiz için çok mutluyum. Bağışlardan da, hükümetimizden de çok memnunum.

 

KIBRIS: Devletle uyum içinde çalışıyorsunuz. Bu konuda hiç sıkıntılarla karşılaştınız mı?

Sedef Altınbaş Akacan: Yeter ki isteyin… Koşulu, yasayı, saygıyı bildikten sonra önünüz açık… Biz Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne gittiğimiz zaman “biz burayı komple yıkıp yapmak istiyoruz” dediğimizde, kimse bize “yok” demedi. Biz protokol istedik, “buyurun” dediler. Ziyarete gitmek istedik, bizi öne aldılar. Hükümetimiz de adamızın iyiye gitmesini istiyor. İnsanımız da kendi kendine olanak sağlamak istiyor. O yüzden ÇOHAV ancak buna kanal olur.

 

KIBRIS: Neden Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki çocuk yoğun bakım ünitesini seçtiniz?

Sedef Altınbaş Akacan: Adanın en büyük hastanesi. Eski hastane belki ama ne kadar özel hastane olursa olsun, eğer çok ciddi bir vaka ise devlet hastanesine sevk ediliyor. Bu nedenle devlet hastanesinin koşulunun ve şartının iyi olması gerekir. Ben “en iyi bakım” demiyorum, “en iyi” ile “iyi” arasında fark var. Özel hastane açarsınız çok ciddi donanımlar, izolasyonlar her şeyi yaparsınız, o ayrı bir şey… Hükümet ne yapıyor ona bakmak lazım. Eğer hükümet yapamıyorsa, neden biz toplum olarak elimizden geleni yapmayalım. Biz orada olanak sunarsak, hasta çocuklar yurt dışına sevk edilmek zorunda kalmayacak. Hastanede bulunan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nde çocuklarımız tedavi edilebilsin.

 

KIBRIS: Yardım talepleri size nasıl ulaşıyor? Bu konuda gerekli belgeleri talep ettiğinizde sıkıntılarla karşılaşıyor musunuz?

Sedef Altınbaş Akacan: Genelde yardım talepleri çocukların anne ve babalarından geliyor. Biz de belgeleri istiyoruz. Vatandaşlık belgelerini, çocuğun kaç yaşında oluğunu, annenin, babanın gelirinin gerçekten o çocuğun tedavisini karşılayamayacağını anladığımız belgeler istiyoruz. Ondan sonra da tüm yönetim kurulu toplanıyor ve parayı verip, vermeme kararı alıyor. O belgeler olmadan yardım yapmıyoruz. Adanın her tarafında ÇOHAV’ın kutuları var. Onları kaymakamlığa onaylatıyoruz, tüm belgelerini hazırlattırıyoruz, dolu kutuyu da tekrar kaymakamlığa götürüyoruz ve ardından da bankaya yatırıp, dekontu, kaymakamlığa veriyoruz. Harcarken de beyan etmemiz gerekiyor. Bizden para talep eden aileler var. Biz de belgeler tamam olmadan olmayacağını söylüyoruz. Ben de anneyim, o anın nasıl bir his olduğunu biliyorum. Yani bebeğimizin ya da çocuğumuzun hasta olduğunu öğrendiğimiz anda nasıl stresli olduğumuzu tahmin edebiliyorum. Fakat bu kadar söz verirken ve bu kadar insanın bağışını toplarken aldığınız çok büyük bir sorumluluk var. Orada bir bakiye var diye onu çıkaramazsınız. Bu mümkün değil. Hele ki benim ve birlikte yol aldığım arkadaşlarımın prensibimde olan biri için belgesiz para çıkarılmaz. Eskiden bunu, bağışı alabilmek için anlatırdım. Ancak artık anladım ki bağış geliyor ancak giderken sorun yaşıyoruz. Düşünün size bir bebek geldi, belgeler eski ve parayı verdiniz. Ertesi gün bir bebek daha geldi ve belgeleri tamam ancak para veremediniz. Bu da bir vicdan… Her şeyin bir yasası, hukuku var. Sağlığın bile var. “Baht” ve “kader” diye bir şey var. Ancak Allah akıl fikir vermiş kullanmamız gerekir. Sağlığınız yerinde ise, fiziksel aktiviteleriniz kısıtlı değilse, eğer zekânızı iyiye kullanabiliyorsanız, bir yol alabiliyorsanız insanlığa, iyilik yapabiliyorsanız gerçekten bir katkınız vardır. Ama bunları yaparken yine de demokratik davranmamız gerekir.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75