banner6

Hedefimiz çözüm üretmek

banner37

Özel gereksinimli bireyler eksik yasa ve tüzüklerin yanı sıra, yasalarda bulunan bazı maddeler nedeniyle de ayrımcılığa maruz kalıyor. Bu sorunları birebir yaşayan milletvekili adayı Çelen Çağansoy hedeflerini anlattı.

Hedefimiz çözüm üretmek
banner99

Ceren ÖZBİL

Ulaşım, dolaşım ve erişim konusundaki sıkıntılar bir yana, mevcut yasalarla da özel gereksinimli bireylerin önüne birçok engel çıkarılıyor.

Engellileri Koruma, İstihdam ve Rehabilite Yasası’ndan kamuda işe giren bir engelli, yine bu yasa nedeniyle işinde yükselemiyor.

İşte bu nedenle, bu sorunları birebir yaşayan Günay Kibrit, Sedat Hacımehmet, Orkun Bozkurt, Çelen Çağansoy ve Emrullah Avşan meclise girip bu konu konulardaki yanlışları düzeltmek için milletvekilliğine aday oldu.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili adayı Çelen Çağansoy, parti olarak bu sorunları çözmeye talip olduklarını anlattı.

“Yıllardır süregelen sorunlar”

Çağansoy engellilerin yaşadığı sorunların yıllardır süregelen sorunlar olduğunu anlattı ve TDP olarak hedeflerinin bu sorunları çözüm üretmek olduğunu ifade etti.

Bunları çözecek donanıma ve bilgi birikimine sahip olduklarını kaydeden Çağansoy şu ifadeleri kullandı:

“Birçok yerde sorun var. Yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve denetlenmesi için bir takım düzenlemelerin yapılması gerekir. Burada kararlı bir duruş sergileyeceğiz. Düşündüğümüzde 5 binden fazla özel gereksinimli birey var. Ailelerini de saydığımız zaman bu 20 bine yaklaşıyor. Aileler de özel gereksinimli birey sayılıyor. Aslında aileler de özel gereksinimli bireylere sahip oldukları için kendilerini kısıtlıyorlar. İlk olarak atılması gereken adım ulaşım, dolaşım ve erişim haklarını sağlamaktır. Bunu da yapacak bir donanıma sahibiz. Öncelikleri bu konulara verdiğiniz zaman çözülemeyecek bir sorun yoktur. Erişilebilirliği sağladığınız zaman, devlet bünyesinde kamusal alanlarda istihdam yaratmak gerektiğini düşünüyorum. Şu an istihdam yaratma konusunda yasalar var. Ancak uygulanmıyor. İstihdam yaratılması konusunda hiç bir mazeretin olmaması gerekir. Çünkü her bireyin çalışma ve sosyal yaşama katılma hakkı vardır. Her bireyin sosyalleşme hakkı vardır. Bu hakların eşit ve özgür bir şekilde sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Bir kişi işe alınacağında hiç bir mazeret olmaması gerekir. Çünkü herkes yasalar karşısında eşittir. Bu hayatı bu toplumda beraber paylaşıyorsak özel gereksinimli bireylerin de her türlü haklarının savunulması noktasında TDP öncülük edecektir.”

“Paydaşlarla ortak çalışmalar yapılmalı”

Özel gereksinimli bireylerin sorunlarına çözüm aranırken paydaşlarla ortak çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Çağansoy şu şekilde konuştu:

“Sivil toplum örgütleriyle, yerel yönetimlerle, Ulaştırma Bakanlığı ile özel gereksinimli bireylerin daha fazla toplum içinde gösterebileceğimiz alanlar düzenlemek için ortak çalışmak gerekir. Bizim de hedefimiz budur. Bütün örgütleri bir araya topladığımızda daha güzel ilerleyebildiğimizi düşünüyoruz. Aynı zamanda paydaşlı ilerlemek de bu toplumda farkındalığı artırmak adına önemlidir. Mimari engellerin kaldırılmasında yapılması gereken ne varsa, alt yapı, üst yapı çalışmalarımız olacak. Bunların yapılması için de kaynak yaratılacak. Kaynak yaratılamaz diye bir şey yok. İstenildiği zaman çok güzel kaynaklar ayırıyoruz. Bence bunlara da ayırabiliriz. TDP bunun çalışması içindedir ve yapacaktır da... Şehir Plancılarla, mimarlarla, mühendislerle çalışmak alt yapı ve üst yapının sorunlarını çözmek ve kaynak yaratmak hedeflerimiz arasındadır. Bunu yapabilecek güçteyiz.”

“Engelli Dairesi şart”

Engelli Dairesi’nin olması gereken bir daire olduğunu söyleyen Çağansoy, şu şekilde konuştu:

“Böyle bir dairenin oluşturulması ve o dairenin içerisinde çalıştırılan kişilerin konuları üzerinde uzman olması, çalışanlar arasında işbirliği olması aynı zamanda sorunları kısa zamanda çözümlemesi açısından önemlidir. Böyle bir dairenin hayata geçirilmesi de özel gereksinimli bireylerin hayatlarında kolaylık oluşturacak. Çünkü bir daireyi muhatap alacaklar ve sorunların çözümleri oradan yürütülecek.”

“İşe alımlarda sıkıntı var”

İşe alımlarda sıkıntılar yaşandığını kaydeden Çağansoy, şu an yasaya uygun olarak herhangi bir alım yapılmadığını belirtti. Çağansoy şu ifadeleri kullandı:

“Bakıldığı zamanda Engellileri Koruma, İstihdam ve Rehabilite Yasası’nda geçiyor bu maddeler. Ancak bu yasada öyle maddeler var ki, engellilerin çalışma hayatında barem atlamasının önünde engel teşkil ediyor. Engellilerin yükselme şansı olmuyor. Bunların düzenlenmesi gerekir. Herkes eşit olduğuna göre, herkes bu toplumun bir parçası olduğuna göre ve özellikle bu ülkenin yurttaşı olduğuna göre neden işinde yükselmesin. Bu yasadan alınıyor işe ve bu yasa ile başladığı gibi bitiriyor. Buna en büyük örnek 2013’te kaymakamlık görevine getirilmek istenen Günay Kibrit’tir. Bu yasaların düzeltilmesi gerekiyor. Biz de bu konuda elimizi taşın altına koyacağız. BM’nin Engelli Hakları Sözleşmesi 2010’da meclisten geçirildi. Ancak hiç bir şey değişmedi. Sadece yasa geçti. Bizim hayatımızda hiç bir şey değişmedi. Bu yasanın hayata geçmesi için tüzüklerin ortaya konması gerekir. TDP bu çalışmaları da yapacaktır.”

“Özel Eğitim Yasası şart”

banner134

Özel Eğitim Yasası’nın şart olduğunu kaydeden Çelen Çağansoy, “Özel Eğitim Yasası’nın olmaması ve bu yasanın olmamasından doğan boşluklardan özel gereksinimli bireyleri hayata hazırlayan kurumlarda çeşitli zorluklar ve sıkıntılar yaşanıyor. 18 yaş rehabilitasyon merkezlerine baktığımız zaman orada da sıkıntılar yaşanıyor. Bu yasanın çıkartılması, uygulanması ve denetlenmesi gerekiyor. Bunun yapılamayacak bir yanı yoktur. Bunca zaman neden yapılmadı onu da anlamadım. Bu resmen özel gereksinimli bireylerin eğitim haklarını çalmaktır. Özel gereksinimli bireyleri hiçe saymaktır. Düşünün bir sürü özel eğitim mezunu arkadaşlarımız var. Ama biz Türkiye’den özel eğitim uzmanları, özel eğitim öğretmenleri getiriyoruz. Sebebi de zamanın birinde bir yasa yapılıp, bir imza atılmasıdır. Bence yasalar da değişebilir. Çünkü bütün çocuklara ‘özel eğitim okuyun, ihtiyaç var’ deniyor. Sonra da ihtiyaçlar Türkiye’den karşılanıyor. Bu güne kadar 6 tane özel eğitim öğretmeni göreve başladı. Ama daha bir sürü eksiklikler var. Branşlaşma gerekiyor. Bunlar için münhal açılması gerekiyor. Bunun için TDP gereken hassasiyeti gösterecektir” şeklinde konuştu.

“Kat edilmesi gereken çok yol var”

Özel gereksinimli bireyler için atılması gereken daha birçok adım olduğunu yineleyen Çağansoy, TDP olarak bu konuda ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını yineledi.

Kazanmaları durumunda tüm bu sorunları çözeceklerini söyleyen Çelen Çağansoy şu şekilde konuştu:

“Vatandaşlık hakkı olmadan eşit hak sağlanması gerekir. Çünkü ülkeye geliyor, vatandaş değil, hiç bir haktan yararlanamıyor. Özel gereksinimli bir çocuğa sahipse bu bağlamda yalnız kalıyor. Herkesi kucaklayıcı ve bu hakları koruyucu bir çalışma düzeni oturtulması gerekir. Bu ülkede yaşıyorsak bu ülkenin olanaklarından herkes yararlanmalıdır. Özel gereksinimli bireyler için olan merkezlerin çoğaltılması gerekir. Merkezler var, ancak çoğaltılması gerekiyor. Bu merkezlerde işin uzmanları çalışmalıdır. Yani herkes kendi işini yapmalıdır. Böylece daha başarılı olunur. Evde bakım hizmeti olması lazım. Bunca zamandır yok. Geç kalınmış bir konudur. Bir devletsek ve yurttaşımıza önem verdiğimizi gösteriyorsak, yurttaşımızı kucakladığımızı söylüyorsak bunların yapılması gerekir. Evde bakım hizmetini de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Evden çıkamayan, haberimizin bile olmadığı özel gereksinimli bireyler sadece aile desteği ile ayakta durmaktadırlar. Bakıldığı zaman o aileler de yıpranmıştır ve desteğe ihtiyacı vardır. Ayrıca engelsiz medya bizim en büyük hedeflerimizden biridir. Bu bağlamda eğitim anlamında da programlarlar düzenlenecektir. Sesli kütüphaneler hayata geçecektir. Devlet bünyesinde de böyle bir kütüphaneye sahip olma bizim en büyük hedeflerimizden biridir.”

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104