Hekimler eylemde, hastalar mağdur

banner37

Hekimlerin örgütlü bulunduğu TIP-İŞ’in 5 Nisan’dan bu yana aciller hariç, poliklinik ve sağlık ocaklarında sürdürdüğü eylem nedeniyle hastalar büyük bir mağduriyet yaşıyor. 24 gündür hastanelerden hiçbir sağlık hizmeti alamayan vatandaşlar, hükümetle sendikanın bir an önce uzlaşıya vararak eylemin kalkmasını bekliyor

Hekimler eylemde, hastalar mağdur
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

FATURA VATANDAŞA ÇIKIYOR… Bir yandan pandemi, diğer yandan ekonomik kriz, işsizlik, parasızlık ve belirsizlik içerisinde zor günler yaşayan vatandaşlar, bu sorunlar yetmezmiş gibi 24 gündür de eylem nedeniyle devletin sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Özele gidecek maddi gücü olmayan pek çok vatandaş, hastalanınca devlet hastanelerinden hizmet alamıyor, doktor bulup muayene olamıyor, röntgen, MR, tomografi ya da kronik ilaçları için ihtiyaç duyduğu reçeteye ulaşamıyor ve ilaç da alamıyor.

“TALEPLERİMİZİ ALANA KADAR EYLEME DEVAM”… TIP-İŞ Genel Sekreteri Dr. Arif Ersoy, taleplerini alana kadar eylemlerinin devam edeceğini söyledi. Sağlık ocakları ve hastanelerin polikliniklerinde bir süredir eylemin sürdüğünü ifade eden Ersoy, acil hastaların ise durumlarının değerlendirilerek gerekli müdahalelerin yapıldığını vurguladı. “Uzun bir süredir eylemde kaldık” diyen Ersoy, son birkaç gündür bakanlıkla görüşmeler gerçekleştirdiklerini, taleplerini aldıkları zaman bu eylemin son bulacağını kaydetti

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’nın (TIP-İŞ), devlet hastane ve sağlık ocaklarında 5 Nisan’da başlattığı “iş bırakma” eylemi 24’üncü gününü geride bırakırken, olan da hastalara oluyor.

Birtakım taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla eylem başlatan TIP-İŞ, haklarını alıncaya kadar da eylemlerinin süreceğini bildiriyor.

  Bir yandan pandemi, diğer yandan ekonomik kriz, işsizlik, parasızlık ve belirsizlik içerisinde zor günler yaşayan vatandaşlar, bu sorunlar yetmezmiş gibi, 24 gündür de eylem nedeniyle devletin sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.

Özele gidecek maddi gücü olmayan pek çok vatandaş, hastalanınca devlet hastanelerinden hizmet alamıyor, doktor bulup muayene olamıyor, röntgen, MR, tomografi ya da kronik ilaçları için ihtiyaç duyduğu reçeteye ulaşamıyor ve ilaç da alamıyor.

Bugüne kadar taleplerine karşılık alamayan hekimler, vatandaşın mağduriyetine rağmen eylemlerini kararlı bir şekilde sürdürmeye kararlı görülüyor.

KIBRIS’a konuşan TIP-İŞ Genel Sekreteri Dr. Arif Ersoy, haklı talepleri olduğunu ve bu talepleri alana kadar eylemlerinin süreceğini söyledi.

banner134
“Taleplerimizi alana dek eylemdeyiz”

TIP-İŞ Genel Sekreteri Dr. Arif Ersoy, daha önce de belirttikleri haklı talepleri olduğunu ve bu taleplerini alana kadar eylemlerinin devam edeceğini belirtti.

Eylemlerinin, sağlık ocakları ve hastanelerin polikliniklerinde bir süredir sürdüğünü söyleyen Ersoy, acil hastaların ise durumlarının değerlendirilerek gerekli müdahalelerin yapıldığını vurguladı.

“Uzun bir süredir eylemde kaldık” diyen Ersoy, son birkaç gündür bakanlıkla görüşmeler gerçekleştirdiklerini, taleplerini aldıkları zaman da bu eylemin son bulacağını kaydetti.

6-7 aydır tuttukları nöbetlerin ödemelerini alamadıklarını ve uzun zamandır hekim kadrosu açılmadığını ifade eden Ersoy, 10 yıldır geçici statüsünde çalışan hekimler olduğunu anımsattı.

Ersoy, her sektörün kendine göre riskleri ve çalışma sistemleri olduğunu belirterek, “Sağlık ivedidir ve doktorlar, haftanın 6-7 günü, 24 saat nöbet tutarak risk altında çalışıyor. Gelen hastaya, Koronavirüsü taşıyıp taşımadığını bilmeden bakıyor. Üstelik ailelerine, çocuklarına da bu virüsü bulaştırma riski taşıyarak çalışıyor. Sürecin en başından bu güne ara vermeden çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

TIP-İŞ ne istiyor?

Hekimlerin örgütlü olduğu TIP-İŞ’in talepleri arasında, Sağlık Bakanlığı ile uzlaşıya varılarak, düzenlenen hekim kadrolarının münhallerinin ilan edilmesi, nöbet ücretlerinin yasal mevzuata uygun şekilde ödenmesi ve sağlık hizmetlerinin devamlılığı için görev yerinden ayrılamayan kamu sağlık çalışanlarının yemek ihtiyaçlarının karşılanması var.

“Resmi Gazete’de 31 Mart 2021 tarihinde yayınlanan Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkı’nın 4 ay süreyle durdurulmasına yönelik 74 Sayılı Yasa Gücü’nde Kararname’nin iptal edilmesi” de talepler arasında yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75