banner6

Hellim için ortak komite kurulacak

banner37

Hellim için ortak komite kurulacak
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Hellimin Avrupa pazarına girmesi için sürdürülen çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, içerisinde Kıbrıslı Türk ve Rumların yer alacağı ortak bir komite kurulması kararı alındı.

   Kurulacak komite yapılan çalışmalar sonucunda doğabilecek sorunları değerlendirecek ve bu konuda fikir üretecek.

   Konuyla ilgili görüştüğümüz Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, hellimin tescili ile ilgili süreçte adım adım ilerlemeler olduğunu söyledi.

   Deveci, şu anda, içerisinde 5 Kıbrıslı Türk ve 5 de Rum’un yer alacağı bir komite kurulması için çalışma başlatıldığını kaydetti.

   Emirali Deveci, bu komitede yer alacak üyelerin, çözüm önerileri sunabilecek, işin ehli kişiler olmasının ve konunun muhataplarını temsil edebilmesinin son derece önemli olduğunu anlattı.

“Üyelerin kim olacağı önemli”

   Avrupa Birliği’nin şu anda bu komite de yer alacak üye başvurularını internet sitesi üzerinden aldığını ifade eden Deveci, bu durumun ilerleyen süreçte sıkıntılar yaratabileceğini belirtti.

   Deveci, bu komitenin ilerleyen süreçte oluşabilecek sıkıntılar konusunda fikir üreteceğin belirtti ve bu nedenle üyelerin kimler olacağının büyük önem taşıdığını söyledi.

“Bu konu bizim için önemli”

   Emirali Deveci, hellimin Avrupa pazarına girmesini çok önemsediklerini söyledi ve şöyle konuştu:

   “Ürettiğimiz hellimin Avrupa ülkelerinde satılması bizim için son derece önemlidir. Bu durum ülkeye ekonomik katkı olarak dönecektir.

   Hayvan üreticisinin ürettiği süt, süt imalatçısının ürettiği ürünler, çiftçinin ürettiği yem, değer kazanacaktır. Bu nedenle biz bu konunun üzerinde duruyoruz ve önemsiyoruz.

   Bilindiği üzere denetim hakkı önce Rum Tarım Bakanlığı’na verilmek istenmişti ve bizim bu konuda itirazımız olmuştu. Ardından Bureau Veritas’a verilmişti”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110