banner6

Hellim tescili sürecinden kötü kokular çıkıyor!

banner37

Avrupa Komisyonu’nun hellimin tesciliyle ilgili kararları yürürlüğe girdi. Ancak bu konuda bağımsız denetleyici kurum olan “Bureau Veritas”, adanın kuzeyindeki süt imalatçılarından ne başvuru aldı, ne de üreticilere sürecin nasıl işleyeceği konusunda bilgi verdi. Sürecin dışında bırakılan kuzeydeki hayvan üreticileri, bu konudaki tüm emeklerin heba olmasından endişe ediyor

Hellim tescili sürecinden kötü kokular çıkıyor!
banner8

Ceren ÖZBİL

banner134

Avrupa Komisyonu’nun, hellimi, taklidinin engellenmesi amacıyla sadece Kıbrıs’ta üretilebilecek korumalı ürün olarak tescil edip, kuzeyden ihracının da Yeşil Hat Tüzüğü altında mümkün kılan düzenlemeyi onaylamasıyla ilgili karar,1 Ekim’de, yani cuma günü yürürlüğe girdi.

Ancak adanın kuzeyindeki hellim üreticilerinden ne başvuru alındı, ne üreticilere kılavuz verildi, ne de sürecin nasıl devam edeceği konusunda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Bu durum, hellim üreticilerini belirsiz bir sürecin içine itti. Üreticiler, hellimin tescili konusunda verdikleri mücadelenin heba olup gitmesinden endişe ediyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hellimin tesciliyle ilgili süreç konusunda çifte standart uygulandığını belirterek, sert tepki gösterdi.

Naimoğulları, Güney’deki üreticilere Avrupa Birliği(AB) tarafından destek verilip, onların başvuruları alınırken, kuzeyde bunların hiç birinin yapılmadığını anlattı ve isyan etti.

“Hiçbir gelişme yok”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hellim konusunda şu anda hiçbir gelişme olmadığını, beklemede olduklarını ifade etti.

Güney Kıbrıs’taki Tarım Bakanlığı’nın açıklama yaptığına değinen Naimoğulları, bu açıklamaya göre kuzeydeki hellim sanayicilerinin ve hellim üreten şirketlerin bir süre daha bekleyeceği şeklinde değerlendirildiğini kaydetti.

Naimoğulları ayrıca, aynı açıklamada, şu anda Kuzey’den alım yapılmayacağının belirtildiğini ve ortada hiçbir şey olmadığını söyledi.

Mustafa Naimoğulları, hellim konusunda görevlendirilen bağımsız denetleyici kurum olarak sunulan “Bureau Veritas”ın Güney’den başvuruları aldığını ve onlar açısından bu süreci başlattığını kaydederek, Kuzey içinse hiçbir başvurunun söz konusu olmadığını ifade etti.

“Sürecin nasıl devam edeceğini açıklamadılar”

Naimoğulları, üretilen hellimi sağlık dışında Bureau Veritas’tan başka bir firmanın denetleyip denetlemeyeceğinin de henüz belli olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Kuzey’deki hayvancı ya da imalatçının, sürecin nasıl devam edeceği konusunda bir bilgisi yok.

Çünkü bize bu konuda bilgi verilmedi.

Bu konudaki sitemlerimi Avrupa Birliği’ne de ilettim ve Bureau Veritas firması ile güneydeki Tarım Bakanlığı’na baskı kurmalarını istedim.

Aynı zamanda sözleşmenin de içeriğinin ne olduğu hâlâ ortada yok.

Biz hayvancılar olarak üzerimize düşen görevleri yapmaya devam ediyoruz.”

“Küçükbaş hayvan sütünün artırılması için çalışıyoruz”

Mustafa Naimoğulları, adanın kuzeyindeki küçükbaş hayvan sütünün artırılması için çalışmaların başladığını da anlatarak şöyle devam etti:

“Devlet Üretme Çiftlikleri, damızlık hayvan veriyor.

Bunun yanında Tarım Bakanlığı ve Hayvancılık Dairesi, çiftlikleri gezerek, bu çiftliklerdeki en iyi ırkları belirlemeye çalışıyor.

Ayrıca hayvan hastalıklarıyla ilgili ciddi bir mücadele başlattık.

En azından yüzde 90’ın üzerinde ari çiftlikler var.

Bu ari çiftliklerin sütleri kullanılarak, hellimin tesciline ve standartlarına uygun olarak hellimin pazarlanması için adım atılabilir.

Bu konuda hiçbir gelişme söz konusu değildir.”

“Güney’e verildiği gibi bize de destek verilmeli”

Naimoğulları, eğer hellim konusunda olumsuz gelişmeler devam ediyorsa ve bizi oyalayacaklarsa, derhal bir eylem planının geliştirilmesi gerektiğini söyledi ve bunun için bütün firmaları uyardığını, ülkedeki sesin yükselmesi gerektiğini kaydetti.

Bu konuda tepkiler koyarak eylem yapılması gerektiğini ifade eden Naimoğulları, bu süreçte yaşananların çifte standart olduğunu belirtti.

Güney’deki hayvan üreticisine ve sanayiciye destek verildiğinin altını çizen Mustafa Naimoğulları “Bize destek yok. O zaman biz, 2024’e kadar buradaki standartları nasıl yükselteceğiz? O zaman Güney’e verilen katkı bize de verilmeli” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104