Hellimde 12 yıllık mücadele heba olmamalı!

banner37

Hellimin coğrafi tescilinin onaylanmasıyla başlayan süreç, en az coğrafi tescil için verilen mücadele kadar büyük önem taşıyor. “Küçükbaş hayvan sayısının artırılması”, “hellim üreten firmaların standartlarının AB’nin istediği noktaya taşınması” gibi önemli adımların atılması, yani ev ödevimizin doğru yapılması gerekiyor

Hellimde 12 yıllık mücadele heba olmamalı!
banner90
banner99

“KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SÜTÜNÜ ARTIRMALIYIZ”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, süreç lehimize işlerken, bizim de ev ödevlerimizi yapmamız gerektiğini söyledi. Naimoğulları, “Bundan sonraki süreç, bizimle ilgili, yapacaklarımızla ilgili ve hellimin standartlarıyla ilgilidir. Bu süreci artık bizim doğru yönetmemiz gerekiyor. Küçükbaş hayvan sütünü artırmalıyız” dedi.

“GIDA GÜVENLİĞİ SİSTEMLERİ ÖNEMLİ”… Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sıdıka Can, hellimin, Avrupa Birliği’nde tescilinin gündeme gelmesiyle gıda güvenliği sistemlerinin öneminin ortaya çıktığını belirterek, AB standartlarında gıda güvenliği sistemlerinin hayata geçirilmesi için yetkili tüm kurumları göreve davet etti. Can, gıda güvenliğinde yasal mevzuatların uygulanmaması, denetim eksikliği ve uzman kadroların yetersizliğine dikkat çekerek, bu eksikliklerin AB pazarında yer almayı zorlaştıracağı savundu.

Ceren ÖZBİL

Hellimin coğrafi tescili konusunda verilen mücadele, Avrupa Komisyonu komitesinden çıkan ‘onay’ kararıyla kazanıldı ancak bundan sonraki süreç, 12 yıldır devam eden bu mücadelenin heba olmaması için büyük önem taşıyor.

Hellimin coğrafi tescilinin alınmasının ardından ülkedeki küçükbaş hayvan sayısını artırmak, hellim üretimi yapan firmaların standartlarını AB’nin istediği noktaya taşımak, hayvan hastalıkları ile ilgili ciddi bir mücadele başlatmak, küçükbaş hayvan üreticilerine gerekli destekleri sağlamak gerekiyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, süreç lehimize işlerken, bizim de ev ödevlerimizi yapmamız gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sıdıka Can da, “Hellim gibi değerli bir ürünümüzle gündeme gelen AB standartlarında gıda güvenliği sistemlerinin hayata geçirilmesi için yetkili olan tüm kurumları göreve davet ediyoruz” dedi.

Naimoğulları: Küçükbaş hayvan sütü üretimini artırmalıyız

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, AB’nin Sağlık Komitesi’nin ardından Avrupa Komisyonu’nda da kabul edildiğini belirtti.

Naimoğulları, bundan sonraki sürecin ise artık bizim elimizde olduğunu söyledi ve “Bundan sonraki süreç bizimle ilgili, yapacaklarımızla ilgili ve hellimin standartları ile ilgilidir. Bu süreci artık bizim doğru yönetmemiz gerekiyor. Küçükbaş sütünü artırmalıyız” şeklinde konuştu.

“Firmanın sözleşmesi hakkında bilgimiz yok”

Mustafa Naimoğulları, önemli bir diğer noktanın da hellimin sağlık denetimini kimin yapacağı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“AB ile yaptığımız toplantıda, hellimi, Bureau Veritas’ın denetleyeceği noktasında açıklama yapıldı. O da kısa süre içinde belli olur. Çünkü Güney Kıbrıs, denetim yapacak firmayı kendi atamak istiyordu. Ama AB yetkililerinin ortaya koyduğu açıklama, sağlık denetimini de aynı firmanın yapacağı yönündeydi.

 Ancak bu konuda bize bilgi verilmedi. Ne hukukçularımızın, ne de yetkililerin bu firmanın sözleşmesinin içeriği noktasında bir bilgisi var. Bu konuda bilgi sahibi olmamız gerekir”. 

“Firmalar gerekli standartlara uygun hale getirilmeli”

  Mustafa Naimoğulları, ülkedeki küçükbaş hayvan sayısının artırılması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ülkede hellim üretimi yapan firmaların da gerekli standartlara uygun hale getirilmesi gerekir.

banner134
 Biz, bu konuda AB’den de destek istedik ve güneye verdikleri kaynakların bir kısmını da bize aktarmalarını istedik. Çünkü kaynaklar bize ulaşırken kesintiye uğramaktadır. Ancak önümüzdeki dönemde ciddi oranda kaynak aktarılması gerekir.

2024 yılına kadar hellimin tescilindeki kriterlerin yerine getirilmesi için süre verilmişti. Bu süre şu anda uzatılacak gibi görünmektedir. 2034 yılını talep ettik. Bu süreçte AB’nin de mali destekte bulunması gerekir.

Kendileri, bu destekleri vereceklerini ifade ettiler. Hayvan hastalıkları ile mücadelenin üçüncü ayağının başlayacağını ifade ettiler”.

“Hayvan hastalıkları konusunda mücadele verilmeli”


Naimoğulları, hayvan hastalıkları konusundaki mücadelenin de bundan sonra ciddi anlamda devam etmesi gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti: 

“Hellimin tescilinde küçükbaş süt oranı yüzde 51 olarak belirlendi ancak bu çok yüksek bir orandır. 10 yıldır bu konuda çalışma yapan güney bile yüzde 20 oranına ancak gelmiştir. Güneydeki hellim üreticileri de bu konuda çok ciddi kavga vermektedir. Çünkü hellimin içindeki küçükbaş hayvan sütünü artırıyorsanız, hellim fiyatını artırıyorsunuz demektir. Hellim fiyatı da artarsa pazar daralır. O yüzden bu yüzde 51 oranı, ulaşılabilecek bir oran değildir. Şu anda biz yüzde 5 ile 10 arasında bir orandayız. Küçükbaş hayvan sütünü bir anda artırmak kolay değildir. Bunun için zamana ihtiyaç vardır. Islah çalışmaları yapmak gerekir, ülkeye daha verimli koyun ırkları getirmek gerekir”.

“Ülkede şu anda 294 bin küçükbaş hayvan var”


Mustafa Naimoğulları, ülkede şu anda 294 bin küçükbaş hayvan ve 3 bin 700 küçükbaş hayvan üreticisi olduğunu belirtti.

Bu küçükbaş hayvancılık işletmelerinin küçük ve orta ölçekli işletmeler olduğunu anlatan Naimoğulları, bu işletmelerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. 

Tarım Bakanlığı’nın 1 Temmuz’dan itibaren açık süt almayacağını açıkladığını kaydeden Naimoğulları, şöyle dedi:

“Ne yazık ki küçükbaş hayvancılıkta açık süt 60’tır. Bunun da hemen hibe buzluklar vererek desteklenmesi gerekir ve böylece süt soğutulmuş süt olarak toplanır. Bu da AB’nin hellim tescili kriterlerinden biridir. Bunların hepsinin bir bir gözden geçirilip, her noktada daha detaylı ve daha düzenli bir şekilde ele alınıp, gözden geçirilmesi gerekir. Bizim ev ödevlerimizi yapmamız gerekir. Şu an tam olarak yapamadık. Başarılı olduğumuz yönleri var, başarısız olduğumuz yönleri var”.

“Gıda güvenliği sistemleri hayata geçirilmeli”

Gıda Mühendisleri Odası, hellimin Avrupa Birliği’nde tescilinin gündeme gelmesiyle gıda güvenliği sistemlerinin öneminin ortaya çıktığını belirterek, AB standartlarında gıda güvenliği sistemlerinin hayata geçirilmesi için yetkili tüm kurumları göreve davet etti.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sıdıka Can tarafından yapılan yazılı açıklamada, gıda güvenliğinde yasal mevzuatların uygulanmaması, denetim eksikliği ve uzman kadroların yetersizliğine dikkat çekilerek, bu eksikliklerin AB pazarında yer almayı zorlaştıracağı savunuldu.

“Hellim gibi değerli bir ürünümüzle gündeme gelen AB standartlarında gıda güvenliği sistemlerinin hayata geçirilmesi için yetkili olan tüm kurumları göreve davet ediyoruz” denilen açıklamada, yerli üretime sahip çıkmanın bir devlet politikası olması gerektiğine vurgu yapıldı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75