banner6

Hellimde olumlu gelişmeler var

banner37

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hellimle ilgili AB’nin, kuzeydeki küçükbaş hayvan sütünün artırılması için 40 milyon Euro destek vereceğini ve burada üretilecek hellimin denetimini, Bureau Veritas’ın Türkiye’deki ayağının yapacağını söyledi:

Hellimde olumlu gelişmeler var
banner8

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Avrupa Komisyonu’nun, hellimi, taklidinin engellenmesi amacıyla sadece Kıbrıs’ta üretilebilecek korumalı ürün olarak tescil edip, kuzeyden ihracının da Yeşil Hat Tüzüğü altında mümkün kılan düzenlemeyi onaylamasının ardından yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.

Olumlu gelişmeler yaşandığından söz eden Naimoğulları, bunlardan bir tanesinin, burada üretilen hellimin Bureau Veritas’ın Türkiye ayağı tarafından kontrol edilmesinin uygun görülmesi ve bir diğerinin de Avrupa Birliği’nin adanın kuzeyindeki küçükbaş hayvan sütü oranının artırılması için yılda 10 milyon Euro olmak üzere 4 yıl için 40 milyon Euro ayırması olduğunu ifade etti.

Mustafa Naimoğulları ayrıca, Türkiye’deki Bureau Veritas yetkililerinin kasım ayı sonuna kadar ülkeye gelip, buradaki sanayiciler ve üreticilerle görüşme yapıp, başvuru almasının beklendiğini ifade etti.

“Olumlu gelişmeler var”

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hellimle ilgili süreçte olumlu gelişmeler olduğunu söyledi ve Bureau Veritas’ın Türkiye’deki ayağının kasım ayı sonuna kadar ülkeye gelip, buradaki sanayicilerle ve üreticilerle görüşme yapıp, başvuru almasının beklendiğini ifade etti.

Naimoğullları, bunun olumlu bir gelişme olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

“Ülkede şu anda hayvan hastalıkları yüzde 3 oranındadır. Ancak Avrupa Birliği bu oranın yüzde 2 olmasını istiyor.

Tabi ki bunları biz kendi içimizde yapacağımız çalışmalarla aşacağız.

Ayrıca küçükbaş hayvan sütünü de artırmaya yönelik çalışmalar yapacağız.

Biz gerekeni yapmak zorundayız.

Bu konuda Sanayi Odası’yla bir görüşme yaptık ve yol haritası belirledik”.

“Süt oranını artırmalıyız”

 Naimoğulları, ülkede şu anda küçükbaş hayvan sayısının 290 bin olduğunu ancak süt üretiminin yeterli olmadığını ifade etti ve bunun için de gereken çalışmayı yapacaklarını kaydetti.

 Avrupa Birliği’nin ayrıca bu proje kapsamında adanın kuzeyinde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için yılda 10 milyon Euro olmak kaydıyla 40 milyon Euro ayırdığını ifade eden Naimoğulları, “Bu da çok güzel bir gelişmedir. Söz konusu firma yetkilileri buraya geldiğinde üreticiden, fabrikalardan taleplerini iletecektir. Biz de gerekeni yapağız” dedi.

“Hayvan üreticiliğinin devamı için çok önemli”

Bu olumlu gelişmelerin Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden pazarlama yapılırken de olmasını umduğunu kaydeden Mustafa Naimoğulları, şöyle devam etti:

“Döviz yükselirken hayvan üreticisi yok olmaya devam ediyor.

Böyle giderse hayvan üreticisi kalmayacak.

banner134

Bu nedenle Avrupa Birliği’ne ürün pazarlama önemlidir. Önümüzdeki süreçte bunları göreceğiz.

Gelişmeler şu anda olumlu yönde görülüyor.

Bu denetimleri,  Bureau Veritas’ın Türkiye’deki yetkilileri yapacaksa bizim açımızdan olumludur. Bizim istediğimiz buydu”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104