Hellimimiz ucuz ihracatımız yetersiz

banner37

Adanın güneyinin ihraç ettiği hellimin kilosu 45 TL’den satılırken, kuzeyinin ihraç ettiği hellimin kilosunun fiyatı ise 17 TL civarında... Buna rağmen güney, kuzeye göre daha büyük bir pazar payına sahip

banner87
Hellimimiz ucuz  ihracatımız yetersiz
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Ambargolar nedeniyle ülkede üretilen birçok ürünün ihraç edilmesinde ciddi sıkıntı yaşanırken, hellim ihracatındaki rakamlar bir nebze olsun yüzleri güldürüyor.

Ancak adanın güneyinin ihraç ettiği hellimin fiyatı ile kuzeyinin ihraç ettiği hellim fiyatı arasında ciddi farklar buluyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nden alınan bilgiye göre, adanın kuzeyinden Arap ülkelerine ihraç edilen hellim 4 dolara, Türkiye’ye ithal edilen hellim ise 16 ile 17 TL arasında değişen fiyatlara satılıyor.

Buna karşılık adanın güneyinden ihraç edilen hellim ise 45 TL civarında. Ayrıca güneyin kuzeye göre daha çok pazara sahip olduğu biliniyor.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’na ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’ne göre ülkedeki hellim üretimini ve kaliteyi artırmak için küçükbaş hayvan üretimi artırılmalı ve desteklenmeli.

 

6 buçuk ayda 4 milyon 107 bin 206 kilo ihraç ettik

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’ndan alınan bilgiye göre, 2017 yılında KKTC’den Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Filistin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya olmak üzere on farklı ülkeye 7 milyon 504 bin 737 kiloluk hellim ihraç edildi.

Ayrıca 1 Ocak 2018’den 28 Haziran 2018 tarihine kadar olan süre zarfında da KKTC, yine Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Filistin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya’ya 4 milyon 107 bin 206 kilo hellim sattı.

 

Avunduk: Rakamlar hemen hemen aynı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, süt ürünlerinin yüzde 45’inin ihraç edilip, yüzde 55’inin de iç piyasada tüketildiğini söyledi. Avunduk, süt ürünlerine ayran, yoğurt gibi ürünlerin de dahil olduğu düşünüldüğünde iç piyasada tüketilen süt ürünleri oranıyla, ihraç edilen oranın bir birine eşit olduğunu kaydetti.

 

“Türkiye’de coğrafi tescile uymayan iki firma var”

Avunduk, Türkiye’de hellimin coğrafi tescili ile ilgili alınan karara uymayan iki firma bulunduğunu ve bu firmalardan birine ihbar gönderildiğini diğeri ile ilgili durumun da yargıda olduğunu belirtti.

Bu iki firmanın Türkiye’de hellim üretmesine rağmen, Türkiye’de satılan hellimin yüzde 99.9’unun KKTC’de üretilen hellim olduğunu kaydeden Avunduk, bunun sevindirici olduğunu ifade etti.

 

“Kıbrıs sorunu ile eş zamanlı yürütülecek”

Avunduk, hellimin coğrafi tescili konusunda Güney Kıbrıs’a karşı başlatılan mücadelenin 2008 yılından beridir askıda olduğunu söyledi ve Sanayi Odası, AB Koordinasyon Merkezi, Koop-Süt, Süt İmalatçıları Birliği ve yerli imalatçılar olarak o dönemde mücadele başlattıklarını hatırlattı.

Candan Avunduk, yapılan başvurular sonucunda da Avrupa Komisyonu’nun hellim tescili konusunun hellim tescili ile eş zamanlı yürütülmesine karar verdiğini belirtti.

 

“Alınması gereken tedbirler var”

Avunduk, hellim ihracatını artırmak için alınması gereken tedbirler olduğunu söyledi ve bu tedbirlerin küçükbaş hayvan üretiminin artırılması ve bunu başarabilmek için de üretimin desteklenmesi olduğunu söyledi.

Candan Avunduk şu anda verilen desteklerin üretimin artması için yeterli olmadığını ifade etti.

 

Naimoğulları: Güney 45 TL’ye biz, 17 TL’ye satıyoruz

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerinin hellimi pazarlayacak nitelikli pazar bulamaması nedeniyle hellim ithal edilen ülkelere çok düşük fiyatlardan hellim satıldığını söyledi.

Naimoğulları, Arap ülkelerine kilosu 4 dolara, Türkiye’ye ise kilosu 16 ile 17 TL arasında değişen fiyatlara hellim satıldığını anlattı.

Güney Kıbrıs’ın ise hellim ithal ettiği ülkelere hellimin kilosunu 8 Euro yani 45 TL civarında bir para sattığını ifade eden Naimoğulları bunun sebebinin Kuzey Kıbrıs’taki yöneticilerin nitelikli pazar bulamamasından kaynaklandığını belirtti.

 

“Güneyde hayvancılar ve süt üreticileri de kazanıyor”

Naimoğulları, adanın güneyinde hellim ihracatından hayvan üreticilerinin ve süt üreticilerinin de kazandığını söyledi.

Böylece kalitenin arttığını ifade eden Naimoğulları, kaliteli pazar, kaliteli üretim ve üreticinin kazanmasının hep birbiriyle bağlantılı olduğunu vurguladı.

 

“Kaliteli pazarlar bulmalıyız”

Ülke yetkililerinin yurt dışından ülke için kaliteli pazarlar bulması gerektiğini ifade eden Naimoğulları, ancak bu konudaki çalışmaların yetersiz kaldığını ifade etti.

Naimoğulları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması ile birlikte İngiltere pazarına girme şansımız olabileceğini hatırlattı ve böylesine büyük bir pazarı kazanmamız gerektiğini ifade etti.

 

“Süt ürünlerini turizmde de pazarlayabilmeliyiz”

Naimoğulları, süt ve süt ürünlerinin turizm sektörü içinde çok önemli olduğunu ifade etti ve bu ürünleri turizmde de değerlendirebilmemiz gerektiğini kaydetti.

Ancak bizim sadece ülkede turistlerin hellim alıp ülkelerine dönmelerinden başka bir şey beklemediğimizi söyleyen Naimoğulları, “turistlerin ülkeye gelip hellim almasını beklemeden yurt dışında bizden hellim alabilecekleri pazarlar bulmalıyız” dedi.

 

“Güney, Avustralya’ya bile hellim satıyor”

Güney Kıbrıs’ın sadece Avrupa Birliği ülkelerine değil, Avustralya’ya bile hellim sattığını kaydeden Naimoğulları, “biz de kaliteli pazarlar bulmalıyız. Bunu yapamazsanız sizin adınıza başkası üretir ve o satar” dedi.

 

“Kooperatifleşme şart”

Naimoğulları, hellim üreticilerinin kooperatif çatısı altında birleşmesi gerektiğini söyledi ve böylece tek bir fiyat üzerinden pazarda daha kaliteli yer bulabileceğini ifade etti.

Mustafa Naimoğulları, aksi halde her hellim üreticisi firmanın fiyat kıracağını ve bundan kimsenin kazanmayacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75