“Hellimin coğrafi tescilinde sona gelindi”

banner37

KIBRIS’a konuşan Cumhurbaşkanlığı Müzakere Ekibi Hukuk Danışmanı, Milletvekili Hasipoğlu, hellimle ilgili Yeşil Hat Tüzüğü’nde yapılan değişiklik kararının Avrupa Komisyonu Tarımsal Ürünlerin Kalite Kontrol Komitesi tarafından dün onaylandığını, hellimin coğrafi tescilinin ise pazartesi günü görüşüleceğini söyledi

“Hellimin coğrafi tescilinde sona gelindi”
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Cumhurbaşkanlığı Müzakere Ekibi Hukuk Danışmanı, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, hellimle ilgili Yeşil Hat Tüzüğü’nde yapılan değişiklik kararının Avrupa Komisyonu Tarımsal Ürünlerin Kalite Kontrol Komitesi tarafından dün onaylandığını, hellimin coğrafi tescilinin ise pazartesi günü oylanacağını söyledi.


KIBRIS’a konuşan Hasipoğlu, yaklaşık 13 yıldır devam eden coğrafi tescil konusunda sona gelindiğini belirterek bu kararın genel anlamda olumlu olduğunu ancak bazı sıkıntıların da yaşanabileceğini ifade etti.


Yeşil Hat Tüzüğü’nde yapılan değişiklik ile Kıbrıslı Türklerin Avrupa pazarına satış yapabilmesinin önünün açıldığını kaydeden Hasipoğlu, bu durumu olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi.

banner134

Hasipoğlu, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları gereği hellimin coğrafi olarak tescillenmesiyle hellim üretiminin Kıbrıs adasındaki üreticilere verilmesinin çok önemli bir karar olduğunun altını çizdi.


Tarımsal Ürünlerin Kalite Kontrol Komitesi’nin, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin temsilcilerinden görüş talep ettiğini belirten Hasipoğlu, üye ülkelerin görüş vermesiyle coğrafi tescil konusunun pazartesi günü komitede onaylanacağını söyledi.


Her iki kararın komite onayından sonra 14-15 Nisan 2021 tarihlerinde yapılacak olan Avrupa Komisyonu’na gönderileceğini kaydeden Hasipoğlu, söz konusu kararların komisyonda onaylandıktan 20 gün sonra yürürlüğe gireceğini, ancak kararların 1 Ekim’de uygulamaya gireceğini belirtti.


Hellimle ilgili Yeşil Hat Tüzüğü’nde yapılan değişikliğin içeriğini henüz öğrenemediklerini anlatan Hasipoğlu, söz konusu değişiklikte hellimin kalite ve hijyen standartlarını kimin denetleyeceği konusunda sıkıntı yaşanabileceğini dile getirdi.


Hellimin kalite standardının uluslararası denetçi kuruluşu olan Bureau Veritas tarafından denetlenmesi gerektiğini ifade eden Hasipoğlu, Yeşil Hat Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle ilgili kararın Avrupa Komisyonu’na gidene kadar müzakere edilmeye devam edeceğini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75