Hem hapis hem de para cezaları var!

banner37

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, ülkedeki Covid-19 vakalarının artmasının ardından yeni önemler aldı. Bu önlemlere uymamanın ise ciddi cezaları var

Hem hapis hem de para cezaları var!
banner90
banner99

PARA ÖDEYEBİLİR, HAPSE GİREBİLİRSİNİZ… Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nda eylül ayında yapılan değişikliklere göre; kapatma kararına aykırı hareket edenler, bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde, aylık brüt asgari ücretin 5 (beş) katı tutarına kadar para cezasına veya 1 (bir) yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler. Ayrıca yine aynı yasaya göre maske ve sosyal mesafe kurallarına uymamanın da asgari ücretin 10’da biri oranında cezası var.

Ceren ÖZBİL

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, ülkedeki Covid-19 vakalarının artmasının ardından önlemleri sıkılaştırdı. Bu doğrultuda saat 22.00’den 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı ve cafe, restoran, pastane, bet ofisi, kuaför salonu gibi işletmelere en geç saat 21.00’de kapatma zorunluluğu getirildi.


Bu kurallara uymamanın ise ciddi cezaları var. Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nda eylül ayında yapılan değişikliklere göre; kapatma kararına aykırı hareket edenler, bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde, aylık brüt asgari ücretin 5 (beş) katı tutarına kadar para cezasına veya 1 (bir) yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.


Ayrıca yine aynı yasaya göre maske ve sosyal mesafe kurallarına uymamanın da asgari ücretin 10’da biri oranında cezası var.

  Sokağa Çıkma Yasağı Yasası’nın 2’nci maddesi uyarınca yapılan  emirname kurallarına aykırı bir davranışta bulunan herhangi bir kişi ise, mahkumiyeti halinde bir yıla kadar hapis cezasına veya asgari ücretin yüzde 10’una kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’ndaki cezalar:Maske ve sosyal mesafe kuralına uymamanın cezası

Bu Yasanın 36’ncı maddesinin (2)’nci fıkra kurallarına aykırı davranmak suretiyle maske ve/veya sosyal mesafe kurallarına uyulmaması halinde, aylık brüt asgari ücretin 1/10’u (onda biri) tutarında idari para cezası uygulanır.


banner134
Bu Yasanın 36’ncı maddesinin (2)’nci fıkra kurallarına aykırı davranmak suretiyle, Bakanlıkça imzalatılan taahhütnamenin içeriğindeki beyana ve/veya taahhütlere ilişkin kurallara uymayan, izolasyon (tecrit) kuralına uymayan veya karantina kurallarına uymayanlar bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde aylık brüt asgari ücretin 5 (beş) katı tutarına kadar para cezasına veya 1 (bir) yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.


Bu yasanın 36’ncı maddesinin (3)’üncü fıkrasında belirtilen kurallara aykırı hareket edenlere, aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası verilir ve bu yerler 24 saat süreyle kapatılır. Organizasyon ve etkinlikler derhal durdurulur.


Yukarıdaki (A) ve (C) bentlerinde öngörülen aykırılıklara ilişkin idari para cezalarını 30 gün içerisinde ödemeyenler, bir suç işlemiş olurlar ve bu suçun bu Yasanın 42’nci maddesinin (3)’üncü fıkrası uyarınca mahkemeye intikali ve mahkumiyet halinde, aylık brüt asgari ücretin 6 (altı) katı tutarına kadar para cezasına veya 1 (bir) yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.

Kamu sağlığını tehdit edecek şekilde davranma cezası

Bu Yasanın 39’uncu maddesi uyarınca, Bakanlar Kurulunca tehlikeli bulaşıcı hastalık olarak ilan edilen bir hastalığı olduğunu bilen ve/veya bilebilecek durumda olan kişiler, kamu sağlığını tehdit edebilecek şekilde davranmaları halinde bir suç işlemiş olurlar ve aylık brüt asgari ücretin 5 (beş) katı tutarına kadar para cezasına veya 1 (bir) yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.

Kapatma kararına aykırı davranmanın cezası…

Bu Yasanın 36’ncı maddesinin (2)’nci fıkrasında belirtilen kapatma kararına aykırı hareket edenler, bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde, aylık brüt asgari ücretin 5 (beş) katı tutarına kadar para cezasına veya 1 (bir) yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.


Bu maddenin (6)’ncı fıkrasının (A) ve (C) bentlerinde öngörülen idari para cezası ve kapatma cezası verme ile organizasyon ve etkinlikleri durdurma yetkisi, Bakanlık ile birlikte Bakanlar Kurulu tarafından yetkilendirilmesi durumunda belediye kolluk görevlileri veya belediye sağlık personeli tarafından da kullanılır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75