Hem insan, hem de hayvan sağlığı tehlikeye atıldı

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, bir süre önce Dipkarpaz’da görülen “çiçek hastalığını gizlediği” gerekçesiyle Veteriner Dairesi Müdürlüğü görevinden alınan Hüseyin Ataben hakkındaki raporunu tamamladı. Çok ciddi suç unsurlarının yer aldığı rapor, Personel Dairesi’ne iletildi

banner87
Hem insan, hem de hayvan sağlığı tehlikeye atıldı
banner90
banner8

CİDDİ SUÇ UNSURULARI VAR… Dipkarpaz’da görülen çiçek hastalığını gizlediği gerekçesiyle Veteriner Dairesi Müdürlüğü görevinden alınan Hüseyin Ataben hakkında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı rapor tamamlandı. Çok ciddi suç unsurlarının yer aldığı rapor, Personel Dairesi’ne iletildi ve daireden soruşturma memuru ataması istendi

“HASTALIĞIN YAYILMASINA NEDEN OLDU… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Hüseyin Ataben’in hastalığı gizleyerek halk sağlığını ve hayvan sağlığını tehlikeye attığını söyledi. Ayrıca söz konusu şahsın, ihbarı mecburi bir hastalığı da gizlediğini ifade eden Oğuz, “Yasaya aykırı hareket etti. Hastalığın yaygınlaşmasını artırdı” dedi

Ceren ÖZBİL

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, bir süre önce Dipkarpaz’da görülen “çiçek hastalığını gizlediği” gerekçesiyle Veteriner Dairesi Müdürlüğü görevinden alınan Hüseyin Ataben hakkındaki raporunu tamamladı.

Çok ciddi tespitlerin yer aldığı rapor, Personel Dairesi’ne iletildi ve daireden, konuyla ilgili soruşturma memuru ataması istendi.

Raporda, Veteriner Dairesi eski müdürü Hüseyin Ataben’in, Dipkarpaz’da görülen çiçek hastalığını gizleyerek, hem devleti, hem de üreticiyi zarara uğrattığı; insan ve hayvan sağlığını tehlikeye attığı yer alıyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, iki aydır bu rapor üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Oğuz, söz konusu raporda suç unsurlarının ne olduğunun açıkça belirtildiğini anlattı.

“Halk sağlığı ve hayvan sağlığı tehlikeye atıldı”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Hüseyin Ataben’in, halk ve hayvan sağlığını tehlikeye attığını kaydetti.

Ayrıca söz konusu şahsın, ihbarı mecburi bir hastalığı da gizlediğini ifade eden Oğuz, şöyle konuştu:

“Yasaya aykırı hareket etti. Hastalığın yaygınlaşmasını artırdı.

Devleti ve hayvan üreticilerini zarara uğrattı.

Bunun sonucunda da 87 ölüm vakası oldu.

Bunlar tazmin edildi. Üreticilere ilaç yardımı yapıldı; dezenfeksiyon işlemleri için para harcandı, arpa ve aşılama masrafları da var”.

“Raporlar gizlendi”

Oğuz, veterinerlerden gelen raporların da yine aynı şahıs tarafından tehditlerle gizlendiğini söyledi ve “Üreticiler, paraya en fazla ihtiyaçları olan yılbaşı döneminde gereksiz bir zarara uğratıldı. Bakanlık, bunların hepsini göğüsledi” dedi.

“Devlet ciddi zarara uğratıldı”

İyi İdare Yasası’na göre yanlış, hatalı uygulamalardan ötürü devleti zarara uğratan yöneticilerden zararın tazmin edilmesi gerektiğine dikkat çeken Oğuz, şöyle devam etti:

“Gereği yapılıyor. Devletin bu kişilerden zararı temin etmesi lazım…

Hastalığı bildiren veteriner hekimlerin raporlarını gizleyerek ve onlara tehditler savurarak kolektif çalışma düzenine uymadan görevini kötüye kullandı.

Ülkenin hayvan sağlık politikasına zarar vererek, süt ihracatını çok ciddi şekilde sıkıntıya soktu. Bunu çözmek için Avrupa Birliği ve Türkiye ile defalarca müzakere edildi.

Bakanlık olarak bu soruşturmayı açmak zorundaydık. Bu nedenle ilgili tüm yasaları taradık ve suç unsurlarına rastladık.

Bu adam müdür olduğu için bu adamı soruşturmakla görevli şahsın bir üstü yani müsteşar olması gerekiyor.

Bunun için de Personel Dairesi’nin uygun göreceği bir müsteşarın atanması daha uygun düşerdi. Bu yüzden Personel Dairesi’nden yardım istedik”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75