banner6

Hem “insan” hem “tütün” kaçakçılığına suçüstü

banner37

Hem “insan” hem “tütün” kaçakçılığına suçüstü
banner150 banner151 banner143


Ayşe BULUT

   Yenierenköy’de Alarko bölgesi olarak bilinen deniz sahilinde M.G. isimli bir kişi 8 metre uzunluğundaki sürat teknesiyle yasa dışı olarak KKTC’ye giriş yaparken suçüstü yakalandı. M.G.’ye yardımcı oldukları ve söz konusu tekneyle piyasa değeri 125 bin 850 TL olan elektronik sigara kaçakçılığı yapacakları belirlenen ikisi ülkeye birkaç gün önce gelen 3 kişi de tutuklandı.

   Zanlı 1 M.G., zanlı 2 L.Y.Y., zanlı 3 S.Y. ve zanlı 4 U.I. dün mahkemeye çıkarıldı ve ülkeden kaçma ihtimalleri de göz önünde bulundurularak yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi.

   İskele Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Murat Plevne, 09.04.2022 tarihinde saat17.30’da Yenierenköy’de Alarko bölgesi olarak bilinen deniz sahilinde Türkiye’de sakin M.G.’nin 8 metre uzunluğunda, beyaz renk Yuromis 3 isimli sürat teknesi ile onaylanmış liman olmayan yerden diğer üç zanlının yardımı ile gizlice KKTC’ye giriş yaptığını belirtti.

   Plevne, zanlıların ayrıca Gümrük Dairesi’nden izin almayarak tasarruflarında bulunan 5 bin 34 paket His marka, 125 bin 850 TL değerindeki elektronik sigarayı yurt dışına göndermeye çalıştıkları sırada suçüstü tespit edildiklerine vurgu yaptı.

“Sigaralar, cep telefonları emare olarak alındı”

   Murat Plevne, söz konusu tekne, zanlıların kullanımındaki kiralık araç, 5 bin 34 paket His marka elektronik sigara ve zanlı 1 ile zanlı 2’nin kullanımında bulunan cep telefonlarının emare olarak alındığını kaydetti.

   Zanlıların gönüllü ifade vererek işlemiş oldukları suçları kabul ettiklerini belirten Plevne, zanlı 1’in 31 Ocak 2006 ve 11.10 2005 tarihinde KKTC’ye yasadışı giriş yapıp, kısa süreli hapis cezası aldığını mahkemeye aktardı.

   Plevne, zanlı 1’in ayrıca KKTC’ye hiçbir zaman yasal olarak giriş yapmadığına vurgu yaptı. Plevne, zanlı 2 ve 3’ün TC vatandaşı olduğunu, KKTC’ye 06.04.2022 tarihinde giriş yapıp, turist statüsünde olduklarını anlattı.

   Plevne, zanlıların yargılanmaktan kaçma ihtimalleri olduğundan tutuklu yargılanmalarını talep etti.
   Yargıç Nil Çeliker, zanlıların bir ayı geçmemek üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmelerine emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110