banner6

Hem karanlık, hem zarar!

banner37

Hem karanlık, hem zarar!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) ait santralleri çalıştıracak yakıtın bitmesiyle, ülkemiz yeniden karanlıklara gömüldü.

   KIB-TEK’e yakıt alımıyla ilgili ihalenin yapılmaması ve doğrudan alıma gidilmesinin faturası çok ağır oldu. Ülke karanlığa gömülürken, kurumun da taşıma bedeli üzerinden 2 milyon dolar zarara uğratıldığı belirtildi.

   Yakıt olmaması nedeniyle önceki gün itibarıyla ülkede uzun süreli elektrik kesintileri yeniden başladı.

Elektrik kesintileri nedeniyle trafik ışıkları çalışmadı, trafik alt- üst oldu, hastanelerde birçok işlem yapılamadı, hem elektriksizlik, hem de buna bağlı internetin çalışmaması ya da yavaşlaması nedeniyle işyerleri ciddi mağduriyet yaşadı.

   Halkın Partisi (HP) konuyu Kamu İhale Yasası’na ve hükümetin kendi çıkardığı yasa gücünde kararnameye aykırı hareketten Sayıştaylığa ve polise taşıdı.

   Konuyla ilgili BRT’ye açıklama yapan KIB-TEK Genel Müdür Vekilli Kamil Direl, mevcut santrallerde fuel-oil sıkıntısı yaşandığını ve Bakanlar Kurulu kararıyla temin edilecek yakıtın 5 ila10 gün arasında Teknecik Santrali’nde olmasının beklendiğini kaydetti.

   Bu açıklama ise “bu kesintiler 5-10 gün daha mı aynı şekilde devam edecek?” sorusunu beraberinde getirdi.

Ayrıca konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan CTP milletvekili Salahi Şahiner de HP MYK üyesi ve KIB-TEK Yönetim Kurulu eski Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu da, sorunun, yakıt ihalesine çıkılmamasından kaynaklandığını ifade etti.

Direl: Mevcut santrallerde fuel-oil sıkıntısı yaşanıyor

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdür Vekili Kamil Direl, mevcut santrallerde fuel-oil sıkıntısı nedeniyle ülke genelinde ara ara elektrik kesintileri yaşandığını belirtti.
   KIB-TEK Genel Müdür Vekili Direl, ülkede yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu.
   Direl, mevcut santrallerde fuel-oil sıkıntısı yaşandığını ve buna bağlı ülke genelinde ara ara elektrik kesintileri olduğunu belirtti.
   Yaz döneminde yakıt ihtiyacının arttığına dikkat çeken Direl, “Günlük ortalama bin ton yakıt ihtiyacı oluşmaktadır. Mevcut santrallerimizde fuel-oil sıkıntısı yaşanıyor ve hemen hemen bitmiştir” dedi.
  

“Yakıtın 5 ile 10 gün arasında Teknecik Santrali’nde olması bekleniyor”
   Fuel-oil’in ülkeye gelmesi için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Direl, Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla temin edilecek yakıtın 5 ile 10 gün arasında Teknecik Santrali’nde olmasının beklendiğini kaydetti.

 

“Kısa ve uzun vadeli çalışmalar yapılıyor”

   Gelecek yakıtın 15-20 günlüğüne sıkıntıları gidereceğini belirten Kamil Direl, yakıt sorununun tamamen ortadan kaldırılması için kısa ve uzun vadeli çalışmalar yapıldığını söyledi.
 

“Deneme çalışmalarına başlandı”
   KIB-TEK Genel Müdür Vekilli Kamil Direl, Türkiye’den sevk edilen yeni santrallerle ilgili de boşta deneme çalışmalarına başlandığını ve birkaç gün içerisinde de enerji üretimine geçileceğini belirtti.

 

Şahiner: Şartlar yerine geldiği

takdirde güney bize elektrik verir

   CTP milletvekili Salahi Şahiner, Güney Kıbrıs’ın normalde kuzeye elektrik verdiğini ifade etti ve talep ettiğimiz zaman da ayrı üretim yapabileceğini belirtti.

   Bunun da hangi şartlarda gerçekleşebileceğinin belli olduğunu kaydeden Şahiner, şöyle konuştu:

   “Daha önce güneyden elektrik aldık. Ancak bu elektriği aldığımız zaman karşı tarafa bir program verdik. O program dahilinde de elektriği geri vereceğimiz zamanı belirtmemiz gerekiyor. Ancak para ile satın alabiliriz. Mahsuplaşma ile alacak olursak eğer, almış olduğumuz elektriği ne zaman vereceğimizi bir programla bizi bildiriyorlar. Biz o programa uymadığımız için haklı olarak güney de bize elektrik vermek istemiyor.

   Yoksa şartlar yerine getirildiği takdirde güneyden elektrik almamıza herhangi bir engel yoktur. Bu, mevcut hükümet tarafından siyaseten kullanılan bir malzeme haline geldi. Güney bize elektrik verir, fakat biz kendi yükümlülüklerimizi yerine getirmediğimiz için güneyden elektrik alamıyoruz.”

“Siyaset güvenilirliğini yitirdi”

   Salahi Şahiner, yakıt alımı konusunda ihalenin yapılmasını herkesin istediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

   “İdari ve teknik şartnamede ihale ile alındığı zaman KIB-TEK bir yakıt programı verir.

   Gemi gelir, gemi bağlandığı zaman tahliller yapılır ve tamamsa da paranın yüzde 90’ı yatır.

   İhale şartnamesinde KIB-TEK’in yapacağı ödeme garanti altına alınmıştır. KIB-TEK’in alacağı yakıt da, geleceği kalite de garanti altına alınmıştır. Ancak bu şekildeki bir sistemde şirketler KIB-TEK’e yakıt vermek istemeyebilir. Çünkü artık KIB-TEK değil ama siyaset güvenilirliğini yitirmiştir.”

“AKSA yakıt bulabiliyor, güney

yakıt bulabiliyor, bir tek KIB-TEK mi bulamıyor?”

   Şahiner, “yakıt yoktur” söyleminin yalan olduğunu belirtti ve “bu ülkede AKSA yakıt bulabiliyor, güney yakıt bulabiliyor, bir tek biz mi yakıt bulamıyoruz?” diye sordu.

   Bu durumu “ölümü gösterip, sıtmaya razı etme” tabirine benzeten Şahiner, şunları kaydetti:

   “Eğer ihaleye çıkılmış olsaydı 30-40 dolar bandında bu ihale bağlanacaktı. Bugüne kadar açılan hiçbir akaryakıt ihalesi sonuçsuz kalmadı. 6 yıl boyunca ihalelerle şeffaf bir şekilde akaryakıt aldık. Kaliteli yakıt aldık ve yakıt tedarikinde herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

   Fakat Sayın Arıklı ve Sayın Atun döneminde doğrudan alım yapacağız diye şaibeli işlere imza atacaklar diye yakıt sıkıntısı yaşadık ve uzun bir süre de sorun çözülecek gibi durmuyor. Gelecek olan yakıtın da kalitesinden şüpheliyiz.”

 “Amcaoğlu döneminde ihale açılsın kararı alınmıştı”

   Salahi Şahiner, UBP içerisinde de bu konuda tartışmalar yaşandığını anlatarak, “Sayın Amcaoğlu’nun bakanlığı döneminde ihale açılsın kararı alınmıştı fakat Sayın Atun bunu bozdu ve ‘orada güvenilir bir devlet kuruluşu olan TPİC var. TPİC’ten alınacak’ dedi. Ancak şu an ortada ne TPİC var, ne de yakıtı var. Bu meclis tutanaklarına girdi” dedi.

“2 milyon dolar zarar”

   Salahi Şahiner, ihaleye çıkılmaması nedeniyle 2 milyon dolar zarar edildiğini savunarak, şunları kaydetti:

   “İhale açılmış olaydı 33 dolara sonuçlanacaktı. Fakat şu anda 13 bin + 10 bin ton yakıtı 165 dolar taşımacılık bedelinden 2 milyon dolar fazla para ödeyerek almaya çalışıyorlar.

   Özetle bu fark, ihalesiz ve ihaleli akaryakıt arasındaki fiyat farkıdır.

   İhaleye çıkılmış olsaydı bugün karanlıkta kalmayacaktık ve daha az para ödeyecektik. Normalde bu bölgeye taşımacılık 30-40 dolar civarındayken, elektriksiz kalacağımız göründüğü için 100 doların üzerinde teklif atılıyor. 20 bin ton akaryakıta 100 doların üzerinde bir fark ödedik.”

Avcıoğlu: Sözleşeme bitmeden 3 ay önce ihaleye çıkılmalıydı

    KIB-TEK Yönetim Kurulu eski asbaşkanlarından Yusuf Avcıoğlu,  mayıs sonunda yakıt sözleşmesinin biteceğinin bilindiğini, dolayısıyla da sözleşeme bitince yine yakıta ihtiyaç olacağının da bilindiğini kaydetti.

   Avcıoğlu, yaz aylarına girildiğinde de tüketim arttığına dikkat çekerek, “Normal tüketim sürecinin üzerinde de bir tüketim söz konusudur. Bir uluslararası ihale sürecine girildiğinde, bunun ortalama 3 ay sürdüğü biliniyor. Yani yakıt sözleşmesi bitmeden en geç 3 ay önce ihaleye çıkılmış olması gerekiyordu ki yakıt sözleşmesinin bittiği tarihe yeni sözleme yetiştirilsin. Ancak böyle bir ihaleye çıkılmadı. İhaleye çıkılmadığını biz sözleşme sonundan 1.5 ay önce söyledik” dedi.

“Görev kötüye kullanıldı”

    Avcıoğlu, ihale çerçevesinde yakıt alındığında sözleşmenin 3 ay uzatılabileceğini ve artı 15 bin ton daha yakıt alınma şansı olunduğunu belirtti.

    Bunun da yaklaşık 15 günlük ihtiyacı karşılayacağını ifade eden Avcıoğlu, şunları anlattı:

    “Görevi kötüye kullanma söz konusudur. Ayrıca fahiş fiyata akaryakıt aldındı ve bu da Kamu İhale Yasası’na aykırıdır.

   Buna ek olarak yasa gücünde bir kararname geçirildi ve TPİC’ten yakıt alınacağı söyledi, ancak TPİC’ten de alınmadı ve özel şirketlerden alındı.

   Yani kendi koydukları yasa gücünde kararnameye de aykırı hareket edildi.

    HP olarak da Ceza Yasası’nın 105 ve 105 A maddelerine dayanarak konuyu Sayıştaylığa ve polise ilettik.

“Çevre ve insan sağlığı açısından sakıncalı olabilir”

   Yusuf Avcıoğlu, son Bakanlar Kurulu kararlarında da iki ayrı özel şirketten akaryakıt alımının söz konusu olduğunu belirtti ve “yine ihalesiz alım söz konusu, yine fahiş fiyattan alım söz konusu” dedi.

    Ayrıca iki firmadan bir tanesinin kurumun ihalelerde talep etmiş olduğu özellikler dışında, yani limit üstü içerikte yakıt getireceğini beyan ettiğini belirten Avcıoğlu, “Hem çevreye hem de insan sağlığına zararı söz konusu olabilir” şeklinde konuştu.

    Avcıoğlu, ihale çerçevesinde yakıt alındığında analizinin yapılması gerektiğini ancak doğrudan alımlarda analiz yapılıp yapılmadığının bilinmediğini ve bu konuda da açıklama yapılmadığını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104