banner6

Hem karanlıkta kalıyoruz, hem cihazlardan oluyoruz

banner37

Hem karanlıkta kalıyoruz, hem cihazlardan oluyoruz
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) yatırım eksikliği sebebi ile yaşadığı sorunlar devam ederken, kurumun tüketim açığını kapatmak için uyguladığı planlı kesintiler vatandaşa da mağduriyet üstüne mağduriyet yaşatıyor.

   Faturasını bir tamam ödeyen vatandaş, hemen her gün belirli sürelerle elektriksiz kalıyor. Bu kesintiler nedeniyle kiminin yemeği fırında, çamaşırı-bulaşığı makinede, kendisi banyoda kalabiliyor, çocuklar ders çalışamıyor. Tüm bunların üzerine bir de elektrik enerjisinin kesilip gelmesi sırasında evindeki, iş yerindeki elektronik cihazları da arızalanabiliyor.

   Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, arka arkaya gidip gelen kesintilerin televizyon, klima ve buzdolabı gibi elektronik eşyalara zarar verebildiğini belirtti.

   Kesintilerin ardından elektriğin dengesiz gelmesi halinde de elektronik ev aletlerinde arızalar yaşanabileceğini kaydeden Cellatoğlu, ev panosunun yanına regülatör koyarak, ev sigortası kapsamına elektronik cihazları alarak veya evde olduğunuz sırada meydana gelen kesintilerde tüm fişleri kapatarak önlem alınabileceğine dikkat çekti.

“Kesintinin sebebi yatırım eksikliği”

   Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, elektrik kesintilerinin temel sebebinin yatırım eksikliği ve mevcut santrallerin tam kapasite çalışamaması olduğunu ifade ederek, santral sayısını artırmamak ve bakımlarını yapmamanın bedelinin kesinti olarak gerçekleştiğini söyledi.

   Cellatoğlu, zamanında defalarca kez söylenmesine rağmen yapılmayan yatırımların mağduriyetini şu soğuk günlerde vatandaşların yaşadığını belirterek, havaların çok soğuk olması ve ısınmak için elektrik kullanılması sebebi ile enerji tüketiminin arttığını ve üretimin yetersiz kaldığını vurguladı.

   Bu sorunların yaşanacağının 4-5 yıldan beri görünür olduğunu söyleyen Cellatoğlu, artık bu konunun ciddi şekilde ele alınması gerektiğini belirtti.

   Cellatoğlu, enerjinin olmazsa olmaz olduğunun altını çizerek, “Sadece evsel kullanımlarda değil, diğer alanlarda da enerji olmazsa olmaz. Enerji olmazsa fabrikalar durur üretim olmaz, turizm sektörünün başlayacağı şu günlerde turizm sekteye uğrar, tanıtım için eksi yazar” dedi.

   Öte yandan lokomotif sektör olarak gösterilen eğitimde, öğrenim görmek için adaya gelen öğrencilerin de, 2022 yılında sürekli elektriğin kesilen bir ülkede okumak istemeyeceğini belirten Cellatoğlu, öğrenci ve turistin bu ülke için önemli olduğunu hatırlattı.

“Kesintinin bir mağduriyeti de cihazların zarar görmesi”

   Kesintilerin yarattığı mağduriyetlerin bir tanesinin de evdeki elektrikli aletlerin bozulması olduğuna vurgu yapan Cellatoğlu, arka arkaya gidip gelen kesintilerin televizyon, klima ve buzdolabı gibi elektronik eşyalara zarar verebildiğini belirtti.

   Cellatoğlu, son çıkan birçok elektronik eşyada elektronik kart olduğunu ve bu kartın, birkaç kez arka arkaya gidip gelen elektrik sonrasında bozulabildiğini ifade etti.

   Kesintilerin ardından elektriğin dengesiz gelmesi halinde de elektronik ev aletlerinde arızalar yaşanabileceğini kaydeden Cellatoğlu, düşük veya yüksek voltajda verilen elektriğe de dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Regülatör, UPS veya sigorta yaptırarak önlem alınabilir”

   Cellatoğlu, LCD televizyonlar ilk çıktığı dönemde yüksek fiyatta satıldığını ve zarar görmemesi için yanında regülatör veya UPS sattıklarını hatırlatarak, şimdi neredeyse tüm cihazlarda entegre devre olduğunu ve hepsine ayrı ayrı regülatör ya da UPS takmanın mümkün olmadığını kaydetti.

   Yapılabileceklerden bir tanesinin ev panosunun yanına regülatör koymak olduğunu söyleyen Cellatoğlu, bu yönteminde her ev için uygun veya mümkün olamayacağını belirtti.

   Beyaz eşya, televizyon veya klima gibi elektronik cihazların garanti kapsamının gidip gelen elektriklerden ötürü oluşan sorun ve arızaları kapsamadığına da dikkat çeken Cellatoğlu, bir yöntemin de ev sigortası yaparken elektronik cihazların da sigorta kapsamına alınması olabileceğini fakat o zamanda sigortaya ödenecek paranın yüksek oranda artacağını vurguladı.

“Başlıca yapılması gereken cihazların fişlerini kapamak”

   Cellatoğlu, vatandaşlara tavsiyede bulunarak, “Eğer siz evde olduğunuz zaman elektrik kesilirse mutlaka eşyaları fişlerinden kapatın. Televizyon, buzdolabı, klima, difriz ve diğer elektronik eşyaları evde olduğunuz zaman bu şekilde koruyabilirsiniz” dedi.

   “Dengesiz gelen elektrik akımlarına karşı cihazlarınızı fişleri kapatarak koruyabilirsiniz”  diyen Cellatoğlu, özellikle yaz aylarında elektriğin kesilip gelmesi durumunda buzdolabı ve difrizi yeniden açmayı unutmayın uyarısında da bulundu.

   Cellatoğlu, dünyada sürekli enerji kesintisinin ve yarattığı mağduriyetin yaptırımı olduğuna dikkat çekerek, Avrupa’nın her yıl için arıza kaynaklı kesintiler için bir kesinti limiti açıkladığını ve o kesinti limiti aşıldığında mağdur ettiği kişilere mağduriyetlerini ödediğini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110