Hem komisyonda yer aldılar hem de sınava katılıp, geçtiler

banner37

Polis Hizmetleri Komisyonu’nda görev yapan iki üyenin terfi sınavına girerek bir üst rütbeye yükselmesi, mahkemelik oldu. SINAVI YAPANLAR, SINAVA GİRDİ… 6 üyeli Polis Hizmetleri Komisyonu’nda görev yapan iki polis müdür muavininin, müdürlük sınavına girmesinin ‘tüzüğe aykırı olduğu’ ve ‘yansızlık ilkesinin ihlâl edildiği’ gerekçesiyle sınavda başarılı olamayan polisler adına Polis Müdür Muavini Bekir Abatay tarafından mahkemeye taşındı. Abatay’ın yaptığı ‘ara emri başvurusunu’ dün görüşen Yüksek İdare Mahkemesi, davayı karar için süresiz erteledi.

Hem komisyonda yer aldılar  hem de sınava katılıp, geçtiler
banner90
banner99

 Polis Hizmetleri Komisyonu’nda görev yapan ve sınavı gerçekleştiren üç polis müdür muavininden ikisinin, ‘Polis Müdürü’ sınavına girerek terfi etmesi, diğer adaylar tarafından ‘tüzüğe aykırılık’ ve ‘yansızlık ilkesinin ihlâl edildiği” gerekçeleriyle yargıya taşıdı.

   Polis teşkilatı mensuplarının uzun yıllardır beklediği ve 9-10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen birinci aşama terfi mülakat sınavı davalık oldu.

banner134
   Polis Müdür mevkii için 8 polis müdürü ve bir itfaiye müdürlüğü münhaline 14 polis müdür muavini müracaat etti ve Polis Hizmetleri Komisyonu 8 müdür muavinini sözlü sınavdan geçirdi.  

   Mülakatta elenen adaylardan Bekir Abatay şahsı ve diğer adaylar adına, 6 üyeden oluşan Polis Hizmetleri Komisyonu üyelerinden, iki müdür muavininin de diğer adaylarla birlikte mülakata girmesi, adaylara sorulan soruların tüzüğe aykırı olması ve yansızlık ilkesinin ihlâl edilmesi nedenleriyle ara emri talebiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurdu.  

   Abatay, komisyon oluşumunun yasaya aykırı, sorulan soruların tüzüğe aykırı, komisyonda bulunan üyelerin sınavın hiçbir aşamasında görev almaması gerektiği gerekçeleriyle dava açtı.

   Bekir Abatay’ın tek taraflı ara emri istidası, geçtiğimiz hafta tek taraflı dinlendikten sonra düne ertelenmişti. Abatay, ara emrinin ivedilikle verilmesi talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’nde istinaf dosyaladı. İstinaf dün görüşüldü.

   Yüksek İdare Mahkemesi’nin huzurunda görüşülen istinafta, Bekir Abatay’ın avukatı Hasan Esendağlı, Polis Hizmetleri Komisyonu’ndaki üç üyeden ikisinin hem sınava girmesi hem de komisyonda sınavı gerçekleştirip, mülakatta da başarılı olduklarına vurgu yaptı.

   Hasan Esendağlı, komisyon üyelerinin kendi girdikleri sınavda komisyon üyesi olmalarının yansızlık ve tarafsızlık ilkelerine açıkça aykırılık teşkil ettiğini ve tüzüğe de aykırı olduğunu kaydetti.

   Esendağlı, sınav sorularının komisyon tarafından yasaya göre oluşturulması gereken bir soru bankasından hazırlanması gerektiğini ancak bu konuda da tüzüğe aykırılık olduğunu savundu.

   Davacıya mülakatta kasıtlı olarak Türkçesi bozuk ve anlaşılmayan bir soru sorulduğunu ileri süren Esendağlı, geçirilmesi istenen adaylara çok daha kolay sorulduğunu iddia etti.

   Esendağlı, tüzüğe açık maddelerin ve yansızlık ilkelerinin ihlal edildiğini savundu. Avukat Esendağlı, başarılı olan adayların özel yetiştirme kursuna başladığına vurgu yapıp, dava neticeleninceye değin yürütmenin durdurulmasını talep etti.

   YİM İstinaf Heyeti, davayı kararı okunmak üzere süresiz erteledi ancak kararın kısa sürede verileceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75