banner6

Hem özgürlüğüne hem okuluna kavuştu

banner37

Parası ödenmediği için izinsiz çalıştığı işyerinde olay çıkaran ve ülkede kaçak olduğu gerekçesiyle cezaevine gönderilen Kamerunlu Kamden Chunteu Veronigue, mutlu sona ulaştı.

Hem özgürlüğüne hem okuluna kavuştu
banner151

Sedef BOŞNAK

Parasını alamadığı gerekçesiyle izinsiz çalıştığı işyerinde olay çıkaran ve ülkede kaçak olduğu için hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilen Kamerunlu Kamden Chunteu Veronigue dün yargılandı.

Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, “İzinsiz ikamet” ve “İzinsiz çalışmak” suçlarından suçlu bulduğu Veronigue’yu, 5 yıl süreyle benzeri suç işlemeyeceğine dair imza ettiği şahsi kefalet senedi karşılığında serbest bıraktı.

Öte yandan, “Okumak istiyorum” diye isyan eden Kamerunlu Veronigue’ye, avukatı Ramadan Sanıvar aracılığıyla Gazimağusalı işadamı Umay Grup’un direktörü Hüseyin Umay yardım elini uzatarak, Veronigue’yi Ada Kent Üniversitesi’ne kaydını yaptırarak, şirketinde iş verdi.

Mahkemeye hitapta bulunan Avukat Ramadan Sanıvar, Kamerun uyruklu olan müvekkilinin, 5 çocuklu yoksul bir ailenin en büyük kızı olduğunu belirterek, Veronigue’nin babasını genç yaşta kalp krizi sonucu yitirdiğine değindi.

Ramadan Sanıvar, müvekkilinin, babasının ölümünden sonra lise eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldığını, birçok işyerinde temizlikçilik, garsonluk, bulaşıkçılık yaparak küçük kardeşlerinin eğitim ve bakımı için emekli öğretmen annesine destek olduğunu dile getirdi.

Sanıvar, bir yandan çalışıp bir yandan da 2010’da lise eğitimine devam eden müvekkilinin 2012’de liseden mezun olup, 2016’da kuzeninin davetiyle geldiği ülkemizde çalışmaya başlayıp, bir okula kaydını yaptırdığını anlatarak, müvekkilin kazandığı parayla hem okulunu ödediğini hem de geçimini idame ettirdiğine değindi.

Veronigue’nun çalıştığı işyerinden son 4 aylık maaşını alamadığını kaydeden Ramadan Sanıvar, bu sebeple işvereni ile tartıştığını belirttikten sonra, müvekkilinin, maddi zorluklar nedeniyle okul kaydını yenileyemediğinden 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle kaçak duruma düştüğüne vurgu yaptı.

Sanıvar, işvereninden şikayetçi olan müvekkiline bir iş adamının destek çıkıp okul kaydını yaptırdığını belirterek, mahkemeden suçunu kabul edip özür dileyen müvekkilini affedip,  mülayim davranmasını talep etti.

Kefalet senedi karşılığında serbest

Huzurundaki meseleyi titizlikle değerlendiren Yargıç Gökan Asafoğulları, çalıştığı işyerinden hak ettiği ücreti alamaması sebebiyle konu suçların işlendiğine bulgu yaparak, suçlu bulup mahkum ettiği sanığın hükümsüz tutuklu bulunduğu süre içerisinde cezasını çektiğini söyledi.

Meseleyle ilgili tüm hususları dikkate aldıktan sonra, sanığa hapislik cezası dışında bir ceza vermeyi uygun ve adil bulan yargıç, sanığı 5 yıl süreyle benzeri suç işlemeyeceğine dair imza ettiği şahsi kefalet senedi karşılığında serbest bıraktı.

“Bazı üniversiteler kabul etmedi”

38 yaşındaki Kamdem Chunteu Veronique’i mahkemede gönüllü olarak temsil eden Avukat Ramadan Savıvar, Veronique, serbest kalır kalmaz, basına yazılı bir açıklama yaptı.

Sanıvar’ın açıklaması aynen şöyle:

“Müvekkilim Kamdem Chunteu Veronique,  Gazimağusa Kaza Mahkemesi huzurunda “Rahatsızlık” ve “İzinsiz ikamet” suçlamasıyla yargılanmış ve 5 yıl süreyle benzeri suç işlemeyeceğine dair kefalet senedi imza ederek serbest bırakılmıştır.

Müvekkilim, şu anda 2017/2018 Güz Dönemi için Ada Kent Üniversitesi’nde Gazimağusa’da eğitimine devam edeceği cihetle yasal statüye sahiptir. Öncelikle bu süreçte desteğini maddi/manevi esirgemediği için Gazimağusalı yardımsever iş adamı Umay Group Direktörü Hüseyin Umay’a teşekkürü bir borç bilirim. Olayı medya aracılığıyla duyup telefoniyen yurtdışında olmasına rağmen bana ulaşan Sayın Umay, adaya gelir gelmez okul harcını ödeyerek Gazimağusa’daki Ada Kent Üniversitesi’ne 2017/2018 Güz Dönemi için müvekkilimin kaydını gerçekleştirmiştir.

Müvekkilime her dönem derslerindeki başarısına göre okul harcı konusunda destek olmaya devam edeceğini, burs vereceğini belirten Umay, şirketi bünyesindeki mağazalarda da yasal zeminde yarı zamanlı iş imkanı sağlayabileceğini dahi açıklamıştır.

Üniversitelere gelince; büyük hayal kırıklığına uğradığımı söylemek isterim. Bazı üniversiteler 38 yaşında olan müvekkilimin lisans eğitimi için “yaşının geç olduğunu” ileri sürerek kayıt yapmaktan kaçınmıştır.

Bazıları “Bakanlığın/Muhaceret Dairesinin uygun görmediği” şeklindeki uyduruk bir gerekçeyle kayıt yapmayı reddetmiştir. Geçtiğimiz 2016/2017 Bahar Döneminde kayıtlı olduğu Lefkoşa’daki Business Management School ise olayın mahkemelik olduğunu, medyada yer aldığını vurgulayarak yeni dönem için kayıt yapmak istemediğini belirtmiştir.

İşte umutlarımızın tükendiği, bütün kapıların yüzümüze kapandığı bir anda ülkemizde yeni kurulan Ada Kent Üniversitesi % 50 yarı burs vererek “okula gitmek istiyorum, eğitim almak istiyorum” diyen müvekkilimin sesini duymuş ve cezaevinden kurtulması için bize tam anlamıyla destek olmuş, sahip çıkmıştır.

Öte yandan tahkikat aşamasında muhterem Gazimağusa Kaza Mahkemesi müvekkilimin kaçak çalıştırıldığı iddiası karşısında ayrıca soruşturma yapılmasına da emir vermiştir.

Bunun üzerine ilgili işyeri sahibi aleyhinde de polise ifade vermesi hususunda müvekkilime yardımcı olmuş bulunmaktayım.

Son olarak, şu an inanılmaz derece mutlu olan, özgürlüğüne kavuşan Veronique, bu zorlu süreçte yanında olan, onu haklı gören her zaman güçsüzün ezilmesine göz yummayan halkımıza benim aracılığımla teşekkür etmektedir.

Umay Grup Direktörü Sayın Hüseyin Umay’a, Gazimağusa Ada Kent Üniversitesi’ne, sesimizi duyuran basın mensuplarına ve yanımızda olan herkese teşekkür ederiz. Ülkemizde başka “Veronique’ların” olmaması dileğiyle.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 08:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104