Hem pis kokular saçıyor, hem de sinek istilasına yol açıyor

banner37

Başta Türkeli’de olmak üzere Alayköy bölgesindeki bazı tarım arazilerine dökülen hayvan gübrelerinden yayılan kötü koku ve yine bundan kaynaklı sinek istilası hem Türkeli’de hem civar köylerde hem de Lefkoşa’da yaşayan halkı canından bezdirdi

banner87
Hem pis kokular saçıyor, hem de sinek istilasına yol açıyor
banner90
banner99

PİS KOKU TÜRKELİ’DEN LEFKOŞA’YA ULAŞTI… Başta Türkeli olmak üzere Alayköy bölgesindeki bazı tarım arazilerine dökülen hayvan gübrelerinden yayılan kötü koku Lefkoşa’ya kadar ulaştı. Ayrıca yine dökülen gübrelerden kaynaklı bölgede artan sinek sayısı da halk için ayrı bir çileye döndü. KIBRIS Gazetesi’ne konuşan bölge halkı bu soruna artık kalıcı bir çözüm bulunmasını istiyor.

“GÜBRELER İLK GÜNDEN SÜRÜLMELİYDİ”… Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, gerekli ilaçlamayı ve uyarıyı yaptıklarını açıkladı. Alayköy bölgesinde tarımla uğraşan birçok şirket olduğuna dikkat çeken Manisoy, tarımda kullanılan gübrelerin döküldüğü gün sürülmesi gerektiğini söyledi ve aksi takdirde kötü koku ve sinek istilasının kaçınılmaz olabileceğini ifade etti.

Erol KANLIADA

Türkeli’de tarım arazilerine dökülen hayvan gübrelerinden yayılan kötü koku, Lefkoşa’ya kadar ulaştı. Ayrıca dökülen gübrelere bağlantılı olarak da artan sinek sayısı Türkeli ve civar bölgelerde yaşayan halk için ayrı bir çileye döndü.

Bu sorunu hemen hemen her yıl yaşadıklarını anlatan bölge halkı, artık kalıcı bir çözüm bulunmasını istiyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Türkeli sakinlerinden Sinem Mani, gübrelerin kokusuna gelen sineklerin istilasına uğradıklarını, kocası Mehmetali Mani’nin vücudunun birçok yerinde sinek ısırıkları nedeniyle yaralar oluştuğunu belirtti. Mani, bu soruna artık bir çözüm bulunmasını istediklerini kaydetti.

Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy ise bölgede tarım işi yapan şirketleri daha önceden gübreleri ilk döktükleri günden sürmeleri için uyardıklarını fakat gübrelerin ilk gün sürülmemesi nedeniyle de bugün şikayete konu olan kötü kokunun her tarafa yayıldığını belirtti.

Manisoy: Uyarılarımız dikkate alınmadı

Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, bölgede tarım yapan birçok şirket olduğunu ve dökülen gübrelerin ilk günden sürülmesi gerektiğini ifade etti.

Manisoy, “Gübreler döküldüğü andan sürülmeliydi, ilk günden sürülmediği için kötü koku ortalığı sardı, bunun olmaması için uyarmıştık ama dinleyen olmadı” dedi.

Kötü kokunun daha fazla yayılmaması için gereken ilaçlamanın yapıldığına dikkat çeken Manisoy, bu durumların hemen hemen her sene yaşandığını ve yaşanmaması için sürekli uyarı halinde olduklarını ancak uyarıların dikkate alınmadığını vurguladı.

Manisoy, sadece Türkeli’nin değil, Alayköy ve Yılmazköy’ün de kötü koku ve dolayısıyla sineklerden nasibini aldığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75