Hem renk körü, hem hipermetrop

banner37

Mustafa İpek’in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına karışan salon aracın sürücüsü Muhammet Bestami Durmuş, ileride yargılanmak üzere dün teminata bağlanarak serbest bırakıldı, polis zanlının göz rahatsızlığından bahsetti:

banner87
Hem renk körü, hem hipermetrop
banner90
banner99

15 BİN TL NAKDİ TEMİNAT YATIRDI… Gönyeli’de salı günü meydana gelen ve Mustafa İpek’in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasının zanlısı olarak tutuklanan Muhammet Bestami Durmuş’u dün teminat için mahkemeye çıkaran polis, zanlının hem renk körü hem de gözünde hipermetrop rahatsızlığı olduğunun belirlendiğini açıkladı. Mahkeme, diğer şartların yanında 15 bin TL nakdi teminata bağladığı zanlıyı yargılanıncaya kadar serbest bıraktı.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Gönyeli çemberi yakınlarında salı günü meydana gelen ve Alayköylü 65 yaşındaki Mustafa İpek’in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına karışan salon aracın sürücüsü olan 20 yaşındaki Muhammet Bestami Durmuş dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve diğer şartların yanında 15 bin TL nakdi teminata bağlanarak ileride yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

   “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne sebep olma” suçlamasıyla Muhammet Bestami Durmuş’u mahkemeye çıkaran polis, kazaya karışan her iki aracın sürücüsünün de kusurlu olduğunu belirttikten sonra, yürüttüğü soruşturmada zanlının renk körü olduğunu ve gözünde hipermetrop rahatsızlığı bulunduğunu tespit ettiklerini de açıkladı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Trafik Tahkikat Şubesi Amiri Müfettiş Muavini Mehmet Özaltılgan’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Özatılgan, 16.06.2020 tarihinde, saat 00.40’ta Lefkoşa-Güzelyurt anayolunun 0-1 kilometreleri içerisinde çift şeritli yolda sağ şerit içerisinde batı istikametine doğru seyreden Alayköy’ de sakin Mustafa İpek’in yönetimindeki ML 357 plakalı motosiklet ile seyretmekte olduğu yol üzerinde bulunan Gönyeli giriş kavşağına geldiğinde kavşakta durmayarak, karşı yönden gelip düz gitmekte olan araçlara öncelik hakkı vermeden dikkatsizce sağa dönüş yapması sonucu o esnada Güzelyurt istikametinden gelip sol şerit içerisinde aşırı sürat ve dikkatsizce seyreden Muhammet Bestami Durmuş’un yönetimindeki LH 423 plakalı salon aracın önünü tıkaması sonucu çarpıştıklarına anımsattı.

   Müfettiş Muavini Mehmet Özaltılgan, kaza sonucu ağır bir şekilde yaralanan motosiklet sürücüsünün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne ambulans ile kaldırıldığı esnada yaşamını yitirdiğini kaydetti.

   Özaltılgan, zanlının gönüllü ifade verip, 70 kilometre süratle seyrettiğini, motosikleti hiç görmediğini ve çarptıktan sonra frene bastığını beyan ettiğine vurgu yaptı.

   Özaltılgan, zanlıya yapılan göz muayenesinde renk körü olduğunu ve gözünde hipermetrop olduğunun belirlendiğini mahkemeye aktardı.

   Özatılgan, KKTC vatandaşı olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Hazal Hacımulla, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, 15 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı üç kefilin 100 biner TL şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

   Hacımulla, ayrıca zanlının yargılanıncaya değin sürüş ehliyetine el konulmasına karar verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem Yildiz
Adem Yildiz - 3 hafta Önce

orasi BIRAZ CEMBERE BENZER.CEMBERDE SAGDAN GELENE YOL VERILIR.DOLAYSIYLE ARABE DUZ GITME HAKKI YOKTUR.CEMBERE GELEN YAVASLAR GEREKIRSE DURUR VE SAGDAN GELEN TRAFIGE YOL VERIR.MOTORSIKLETLI SAYET CEMBER ICINDE ISE YOLUNA DEVAM EDET.BU KURALLAR KKTC GECERLI OLMAYABILIR CUNKU CEMBER YERINE CEMBERE BENZIYEN UCGEN YIPILDI.KUSURLU BIR YOL.

SIRADAKİ HABER

banner75