Hem sıcak, hem toz Kabusu yaşıyoruz

banner37

40 dereceyi aşan sıcaklıklar yetmezmiş gibi Afrika’dan gelen tozlu hava canımıza okuyor. Meteorolojiye göre, kavurucu sıcaklar önümüzdeki hafta da sürecek, tozlu hava etkisini 3 gün daha sürdürecek

Hem sıcak, hem toz Kabusu yaşıyoruz
banner90
banner99

Erol KANLIADA

38 DERECEYİ GÖRECEĞİZ….  Mayıs ayında olmamıza rağmen mevsim normallerinin 7-8 derece üzerinde seyreden sıcaklıklar, önümüzdeki bir haftalık periyotta da etkili olacak. Meteorolojiye göre, önümüzdeki bir haftalık periyotta sıcaklıklar 35-38 derece arasında olacak

Baharı yaşarken aniden bastıran kavurucu yaz sıcakları herkesi perişan ediyor. 40’lı dereceleri bulan hava sıcaklığının bunaltıcı etkisi yetmezmiş gibi Afrika’dan gelen tozlar da buna tuz-biber oldu.

Meteorolojiye göre, bu tatsız ve bunaltıcı hava, önümüzdeki hafta da etkili olacak, toz bulutu ise 3 gün daha sürecek.

Ülkemizi etkisi altına alan bunaltıcı yaz sıcakları, temmuz ve ağustos aylarını aratmıyor.

Mayıs ayında olmamıza rağmen mevsim normallerinin 7-8 derece üzerinde seyreden sıcaklıklarla birlikte ortaya çıkan yazın baş belası sinekler de hayatı kabusa çeviriyor.

Önceki gün 41 dereceye kadar çıkan ve hemen herkesi perişan eden hava sıcaklığı, dün 36 derece olarak ölçüldü.

banner134
Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, bir anda başlayan kavurucu sıcaklar nedeniyle vatandaşları uyararak, herkesin kendisini korumasını istedi.

Buran, aşırı sıcakların gelmesiyle ülkedeki yangın riskinin çok arttığını, hemen her gün yangınlar meydana geldiğini belirterek, bu nedenle özellikle sigara içen vatandaşların izmaritlerini etrafa atmaması gerektiğini kaydetti.

Söndürülmeyen sigara izmaritinin etrafa atılması halinde yangın çıkabileceğini ifade eden Buran, aşırı sıcakların etkili olduğu yaz döneminde arabada sigara içilmesinin yasaklanmasının da iyi bir karar olabileceğini belirtti.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 7-8 derece üzerinde seyrettiğini vurgulayan Buran, önümüzdeki bir haftalık periyot içerisinde de sıcaklıkların 35-38 derece arasında seyretmesini beklediklerini söyledi.

Buran, ülkemizi etkisi altına alan tozlu havanın da etkisini 3 gün daha sürdüreceğini ifade ederek, özellikle alerjisi olan vatandaşların kendilerine dikkat etmesini önerdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75