Hem sosyal, hem de mimari projeler üzerinde çalışıyoruz

banner37

LTB Meclis üyesi ve Engellenmeyen Lefkoşa Komisyonu Başkanı Çelen Çağansoy, hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi:

Hem sosyal, hem de mimari projeler üzerinde çalışıyoruz

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), sosyal sorumluluk alanında engellilerle ilgili projelere son derece önem veriyor. Belediye çatısı altında, engellilerle ilgili seminerler, sanat günleri ve eğitimler düzenleniyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan LTB Meclis üyesi ve Engellenmeyen Lefkoşa Komisyonu Başkanı Çelen Çağansoy, hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi.

Çağansoy, bu projeler kapsamında engelsiz ulaşım aracını hayata geçirdiklerini, kaynaştırma amaçlı birçok etkinlik düzenlediklerini, seminerler yaptıklarını, eğitim programları başlattıklarını ve işitme ile görme engelliler için belediyenin faaliyetleri ile ilgili bülten hazırladıklarını anlattı.

Çağansoy, bu yıl özellikle görme engellilere yönelik çalışma yapacaklarını açıkladı.

“Engelsiz ulaşım aracımız devrede”

Çağansoy, belediyenin sosyal sorumluluk projelerinde her zaman için özel gereksinimli bireylerin ön planda olduğunu söyledi ve her aktivitenin içine özel gereksinimli bireyleri katmaya çalıştıklarını belirtti.

Çelen Çağansoy, 2015 yılının Mayıs ayında kurdukları “Engellenmeyen Lefkoşa” birimi olduğundan söz etti ve bu birime kayıtlı çok sayıda üye olduğunu belirtti.

Buna bağlı olarak engelsiz ulaşım aracını özel gereksinimli bireylere sunmaya başladıklarını ifade eden Çağansoy şu şekilde konuştu:

“Belediyeye gelip kayıt olanlar engelsiz ulaşım aracından faydalanabilirler. Yaklaşık 70 civarında taşıdığımız özel gereksinimli birey vardır. Taşıma alanlarımız daha çok fizik tedavi, havuz ve özel eğitimlerdir. Özellikle özel eğitim alanlarına öğrencilerin taşınmasında ciddi sıkıntılar var. Çoğu aile çocuklarını taşımakta sıkıntılar yaşıyor. Bunu gidermeye çalışıyoruz.  Şu anda iki tane engelsiz aracımız var. Bir tanesini “Lefkoşa Koşuyor Maratonu” ile aldık. Burada bütün Lefkoşalının katkısı vardır. Engellenmeyen Lefkoşa Komisyonu olarak yaptığımız çalışmaları Engelsiz ulaşım aracı ile destekliyoruz. En büyük yapılan hizmet tabi ki ulaşım. Bu yönde de ailelerden çok büyük teşekkür alıyoruz.”

“Engelsiz dans okulu kurduk”

Çağansoy, belediye olarak Engelsiz Dans Okulu’nu kurduklarını belirtti ve Engelsiz Dans Okulu’nun bugün çocukları sosyalleştirmek adına büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

Çelen Çağansoy, bu dans grubuyla çeşitli festivallerde yer aldıklarını anlattı. Engellenmeyen Lefkoşa Birimi’ne bağlı olarak komisyonun ürettiği kararlardan bir tanesinin de her 3 Aralık’ta düzenledikleri Sanat Gecesi olduğunu söyleyen Çağansoy, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’dür. Biz de 3 Aralık Engelsiz Sanat Günü’nün bu yıl dördüncüsünü düzenlendik. Biz bütün özel eğitim kurumlarına haber veriyoruz ve her kurum kendi yapabileceklerini sergiliyor. Bazısı dans ediyor, bazısı şarkı söylüyor ve bazısı da piyano çalıyor” dedi.

“Atletizm takımımız var”

Çağansoy, Engelsiz Atletizm Takımı kurduklarını söyledi ve bu takımın Üsküdar Belediyesi’nin organize ettiği atletizm turnuvalarına 3 yıldır katılmakta olduğunu belirtti. Çocukların bu turnuvaya katılarak oradaki diğer çocuklarla kaynaştığını söyleyen Çağansoy şu şekilde konuştu:

“Daha sonra da “daha fazla ne yapabiliriz” dedik ve engelsiz satranç takımını kurduk. Öğretmenimiz Bahar Üzümcü satrancın temel eğitimini veriyor. Bizde ilk adımı atmış olduk. Heyecanlıyız. Hedefimiz ilerletebilirsek turnuvalara katılmak. Öğrenciler belli bir seviyeye geldikten sonra derslere başka bir eğitmenimiz devam edecek. Engellenmeyen Lefkoşa Birimi, her zaman eğitime de önem veriyor. Seminerler düzenliyoruz. Mümkün oldukça her ay bir şeyler düzenliyoruz.  Otizm Günü’nde otizmi ele alırız. Down Sendromlular gününde down sendromunu ele alırız. Ayrıca bizim bir de gençlik meclisimiz var. Bu gençlik meclisi 5 masadan oluşuyor. Hep gönüllülerden oluşan bir gruptur. Engelsiz masamız bize katıldığında öğrenciydiler, hepsi öğretmen oldu. 21 Mart Down Sendromlular Günü’nde “Çorabını gey da gel” diyoruz. Çoraplı yürüyüşlerimiz oluyor. “Çorabını gey da gel” olmasının amacı artı bir kromozom farkı vardır. Biz onu rengarenk çoraplarla eşleştirdik ve o gün rengarenk çorapları giyip Dereboyu’nda yürüyüş yapıyoruz. Kısacası özel gereksinimli bireyleri sosyalleşme anlamında bu hayatın içine sokmaya çalışıyoruz.”

“Bu yıl görme engelliler için yoğun çalışmalar yapacağız”

Çağansoy ayrıca her yıl özel gereksinimli bireyleri eğlendirme amaçlı yeni yıl yemekleri düzenlediklerini belirtti ve bunun da halk tarafından takdir topladığını ifade etti.

Mimari engelleri daha çabuk kaldırmayı istediklerini fakat bunları çok kısa sürede gerçekleştirmenin pek mümkün olmadığını söyleyen Çağansoy,  bu yılda özellikle görme engelliler açısından yoğun çalışmalar yapacaklarını anlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER