'Hemşireler ek mesai yapmayacak'

banner37

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Özgöçmen, Maliye Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda ‘sağlık çalışanlarının ek mesailerinde kısıtlama yapılacak’ kararına sert tepki gösterdi ve dikkat çekti

banner87
'Hemşireler ek  mesai yapmayacak'
banner99

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, dün akşam Maliye Bakanlığı’nda kamuda yetkili 6 sendikayla gerçekleştirilen toplantıda sağlık çalışanlarının ek mesailerinde kısıtlamaya gidileceğinin bildirildiğini kaydetti.

Yazılı açıklama yapan Özgöçmen, tasarruf adı altında haklara yapılan bu müdahaleyi gerekirse başta sivil itaatsizlikle ek mesaiye gitmeyerek mücadeleye başlayacaklarını, bu sebepten ötürü hastanelerin bazı birimlerinin ve sağlık merkezlerinin sürdürülemeyip kapısına kilit vurulması durumunda sorumlusunun hükümet edenler olduğunu belirtti.

“Sağlıkta böyle tasarruf olmaz”

Özgöçmen’in açıklaması şöyle:

“Kısa bir süre önce Sağlık Bakanlığı tarafından sözde ek mesai düzenleme adı altında kazanılmış haklarımıza müdahale edilmeye çalışılarak, ek çalışmaya kısıtlama getirilmeye çalışıldı. Dün, Maliye Bakanlığı’na toplantıya çağrılan sendikamıza sağlık çalışanlarının ek mesailerinde kısıtlamaya gidileceği bildirilmiştir.

banner9
Sağlıkta tasarrufun başta hemşire, ebe, hekim ve diğer personelin istihdam edilip ek mesainin azaltılmasıyla aynı zamanda hastanelerimizin alt yapılarının güçlendirilmesine yatırım yapılmasıyla hasta sevklerinin önüne geçilerek mümkün olabileceğini ısrarla anlatıp vurgulamamıza rağmen, hükümetin yaşanan ekonomik krize sözde tasarruf adı altında çözüm bulmak için sağlık çalışanlarının fazladan çalıştırılarak emeklerinin karşılığı olan ek mesai ödeneklerinde yasalara aykırı bir şekilde kısıtlamaya gitmeye çalışmaktadır. 


Yasalara aykırı bir şekilde, kanun hükmü kararname ile yapılmaya çalışılacak bu uygulama kabul edilemezdir.

Sağlıkta böyle tasarruf olmaz. İçinde bulunduğumuz ağustos ayının aylık çalışma saatinin düşük olması ve resmî tatil günlerinin fazla olmasından dolayı bazı hastane ve merkezlerde meslektaşlarımız hem çalışma saatlerini hem de ek mesai saatlerini ay sonu gelmeden doldurma ihtimali söz konusudur. Hal böyleyken bu birimlerde çalıştırılacak hemşire bulunamayıp, kapıya kilit vurulabilir. Ya da angarya çalıştırılmak istenecektir ki bu da yasalara aykırı olup kabul edilemezdir. 


“İki yarım bir bütün yapmaz”

Tüm bu gerçeklerle boğuşarak zor bir süreçten geçen meslektaşlarımıza, sözde ekonomik darboğaza tasarruf adı altında darbe vurulmaya çalışılmaktadır. 


Bu koşullarda tasarruf, personele ve alt yapıya yatırım yapmak, koşullar buna el verişli değilse küçülme politikası ile bazı sağlık merkezlerini birleştirmek ve hastane birimlerini birleştirmekten geçmelidir. Zira, iki yarım bir bütün yapmaz. Meslektaşlarımızın fazladan çalıştırılarak ek mesailerinin sömürülmesini doğru bulmasak da,
tasarruf adı altında haklarımıza yapılan bu müdahaleyi gerekirse başta sivil itaatsizlikle ek mesaiye gitmeyerek mücadeleye başlayacağımızı, bu sebepten ötürü hastanelerin bazı birimlerinin ve sağlık merkezlerinin sürdürülemeyip kapısına kilit vurulursa sorumlusunun hükümet edenler olduğunu kamuoyu ile paylaşırız.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96