banner6

Hemşirelerin dayanacak gücü kalmadı!

banner37

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, artan vaka sayılarına dikkat çekerek, bu sürecin hemşireleri yorduğunu ve bu iş yüküne dayanmanın çok zor olduğunu kaydetti

Hemşirelerin dayanacak gücü kalmadı!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

SINAVI KAZANAN 90 HEMŞİRE SİSTEME ALINMALI… Sendika Başkanı Özgöçmen, hemşirelik sınavında başarı gösteren 90 civarındaki kişinin bir an önce sisteme dahil olmasını istediklerini ve bu yöndeki taleplerini başbakan ve sağlık bakanına ilettiklerini söyledi. Özgöçmen, “Sınavda başarılı olanlar sisteme katılmalı” diyerek, yeni hemşirelerin alınması halinde ek mesai ödeneklerinin de ilerleyen günlerde düşeceğinin altını çizdi

“KURALLARA UYALIM, ÖNLEMLERİMİZİ ALALIM”… İbrahim Özgöçmen, ülkemizin ileri görüşlü ve eğitimli insanlardan oluştuğunu, okumuşluk düzeyinin yüksek olduğunu, bunu her fırsatta herkesin dile getirdiğini belirterek, “Mademki toplum olarak eğitimli insanlarız, o zaman öyle davranalım ve kurallara uyalım, dikkat edelim, önlemlerimizi alalım, aşımızı olalım. Bunları yaparsak bulaşı da bir nebze kontrol altına alabiliriz dedi”

Ülkemizde son haftalardaki vaka artışı endişeleri artırırken, bu konuda 1.5 yıldan daha fazla bir süredir gece gündüz demeden virüse karşı ön saflarda mücadele veren sağlıkçılar da oldukça yoruldu.

Doktoru ve hemşiresi demeden artan vakaları tedavi etmeye çalışan sağlık çalışanları, halktan da kurallara uymasını ve aşı yaptırmasını ısrarla istiyor.

Artan vakalarla baş edebilmek için izinleri iptal edilip çalışma saatleri 2 katına çıkarılan hemşirelerin dayanacak gücü kalmadığı, acilen, sınavı kazanan 90 civarındaki hemşirenin sisteme katılması gerektiği vurgulanıyor.

Geçtiğimiz günlerde KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Acil Durum Hastanesi (pandemi hastanesi) Başhekimi Doktor Erol Uçaner, çalışanların şu anda artan vaka sayıları yüzünden alarmda olduğuna vurgu yaparak, izinlerin iptal edildiğine, çalışma saatlerinin artırıldığına ve çalışanların 2 katına çıkarıldığına dikkat çekmişti.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen ise bu sürecin hemşireleri yorduğunu belirterek, bu nöbetlerle, bu kadar iş yüküne hemşirelerin dayanamayacağını vurguladı.

Özgöçmen, Sağlık Bakanı ve Başbakan’la bir görüşme gerçekleştirdiklerinden bahsederek, yapılan hemşirelik sınavında kazanan 90 civarı kişinin sisteme bir an önce katılmasını talep ettiklerini kaydetti.

“Kapanmak istemiyorsak kurallara uyalım”

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, artık vatandaşın her şeyi devletten ve Sağlık Bakanlığı’ndan beklemeyip kendi sağlıkları için kendi önlemlerini almaları gerektiğine işaret etti.

Artan vakalara dikkat çeken Özgöçmen, sağlık çalışanlarının da bu duruma bir yere kadar dayanabileceğini söyledi.

“Kapanacak mıyız, kapanmayacak mıyız?” tartışmalarına değinen Özgöçmen, gelinen aşamada artık kapanma yaşanmasının mümkün görünmediğini, ama eğer kapanmak istemiyorsak, vatandaşın, işletmelerin, esnafın da kurallara uyması gerektiğini belirtti.

“Hemşireler bu iş yüküne dayanamaz”

Özgöçmen, Sağlık Bakanı ve Başbakan’la bir görüşme gerçekleştirdiklerinden bahsederek, yapılan hemşirelik sınavında kazanan 90 civarı kişinin sisteme biran önce katılmasını talep ettiklerini kaydetti.

banner134

Başbakan ve bakanlara,  bu tempoyla ve bu artan vaka sayısı ile hemşirelerin uzun süre dayanamayacaklarını net bir dille ifade ettiklerine işaret eden Özgöçmen, “Sınavda başarılı olanlar sisteme katılmalı” şeklinde konuştu.

Özgöçmen, hemşirelerin alınması halinde ek mesai ödeneklerinin de ilerleyen günlerde düşeceğinin altını çizdi.

Bu sürecin hemşireleri yorduğuna dikkat çeken Özgöçmen, bu nöbetlerle, bu kadar iş yüküne hemşirelerin dayanamayacağını yineledi.

“Kurallara uyalım, dikkat edelim, önlemlerimizi alalım”

Özgöçmen, ülkemizin ileri görüşlü ve eğitimli insanlardan oluştuğunu, okumuşluk düzeyinin yüksek olduğunu ve bunu her fırsatta herkesin dile getirdiğini belirterek, “Mademki toplum olarak eğitimli insanlarız, o zaman öyle davranalım ve kurallara uyalım, dikkat edelim, önlemlerimizi alalım. Bunları yaparsak bulaşı da bir nebze kontrol altına alabiliriz dedi.”

“Herkes aşısını olsun” diyen Özgöçmen, çekinmeden herkesin aşı olabileceğini belirtti.

Pandemi servisindeki doluluğa dikkat çekerek, bu hafta yoğun bakım hastalarının artmaya başladığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88