Hep aynı yerleri su basıyor, neden önlem alınmıyor?

banner37

Sağanak yağış, Lefkoşa’nın birçok bölgesini sular altında bıraktı. Ev ve işyerleri sular altında kalan vatandaşların isyanı ise büyük:

banner87
Hep aynı yerleri su basıyor, neden önlem alınmıyor?
banner90
banner99

Meyil AVCAN-Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa’da her yağmur yağdığında genelde aynı bölgeler sular altında kalıyor, evleri ve işyerlerini su basıyor.

Marmara, Ortaköy, Yenişehir bölgeleri, Lefkoşa Organize Sanayi bölgesi, Girne Kapısı civarında bilindik görüntüler her kış fotoğraflara yansıyor. Ama her yıl aynı mağduriyeti defalarca yaşayan ev ve işyeri sahipleri isyanda…

Vatandaşlar, “Her kış aynı bölgeler, aynı evler, dükkanlar, yollar sular altında kalıyor. Nerelerde sorun olduğu görülüyor. Peki neden bu sorunlu bölgelerde önlem alınmıyor” diye sordu.

Vatandaşlar, yetersiz altyapı, dere yataklarına yapılan inşaatlar nedeniyle sürekli su baskınlarına uğradıklarını ifade etti.

Bakıroğlu: Dere yataklarına imar izni verilmemeli

Lefkoşa’da Marmara bölgesindeki sosyal konutlara yedi yıl önce taşındığını belirten Tayfun Bakıroğlu, belediyenin bu konuda büyük ihmali olduğunu savundu. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin su baskınlarına karşı hiçbir önlem almadığını iddia eden Bakıroğlu, bu bölgede meydana gelen su baskınlarının en büyük nedeninin, dere yataklarına verilen imar izinleri olduğunu öne sürdü.

Dere yataklarına yapılan yapıların dereyi daralttığını ve bu yüzden derenin taşmasına neden olduğunu ifade eden Bakıroğlu, inşaat süresince çıkan atıkların da dere yatağına döküldüğünü söyledi. Bakıroğlu, belediyenin dere yataklarına imar izinleri vermeye devam ederek, halkı mağdur ettiğini vurguladı.

Alındıoğlu: Belediye bizi görmezden geliyor

Marmara bölgesindeki sosyal konutlarda ikamet eden Zekeriya Alındıoğlu ise, 7 sene önce yaşanan su baskınında evdeki prizlerin hizasına kadar su seviyesinin yükseldiğini belirterek, evde engelli bir çocuğunun olduğunu ve bu yüzden her yağmur zamanı korku içinde yaşadığını vurguladı.

Alındıoğlu, önceki gün yaşanan su baskınında evin içine kadar su girmese de garaj kapısına kadar yükseldiğini ifade ederek, şiddetli yağışta derenin yine taşacağını, bunun endişesiyle yaşamak istemediğini aktardı.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bu bölgeyi görmezden geldiğini hatta ihmal ettiğini savunan Alındıoğlu, yıllardır süren bu sorunun çözüme ulaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Sümeraka: Sigorta, su baskınını kapsamıyor

Lefkoşa Organize Sanayi bölgesinde yoğun yağış nedeniyle meydana gelen su baskınları sonucu, Zafer Garaj’da bulunan makineler büyük zarar gördü.

İş yeri sahibi Murat Sümeraka, yurt dışından getirtmiş olduğu özel makinelerin yağmur suyundan büyük hasar görerek, kendisini 50 bin TL’lik zarara uğrattığını vurguladı. Sanayi bölgesinde altyapı olmadığına dikkat çeken Sümeraka, belediyenin iş yerlerinin önünde bulunan logarları iptal ederek daha ileriye taşımalarının kötü olan koşulları daha da kötüleştirdiğini ifade etti.

Sümeraka, ayrıca bölgede bulunan çöplerin de yetersiz olan logarları tıkamasının yağmur sularının çekilmesine büyük engel teşkil ettiğini ve belediyenin işini doğru dürüst yapmadığı için vatandaşın hem maddi hem manevi mağdur edildiğini söyledi.

Sigorta şirketlerinin, sanayi bölgesinin olası sel bölgesi olduğu için, hiçbir iş yerini sele karşı sigortalamadığını belirten Sümeraka, su baskınlarında gördükleri zararları kendi başlarına karşılamak zorunda kaldıklarını söyledi.

İptal edilen logarlar büyük sorun

Lefkoşa’da Yenişehir bölgesinde bulunan Cevat Recep Oto Yedek Parça dükkânının bodrum katı da aşırı yağış nedeniyle sular altında kaldı.

İş yeri sahibi, Merit Otel önünde bulunan mevcut logarları belediyenin iptal ettiğini ve bu yüzden yağan yağmur suyunun yolda biriktiğini belirterek, kendi çabalarıyla dükkânın önündeki logarların açık kalmasını sağladığını ancak bunun da bodrum katında meydana gelen su baskınına engel olamadığını üzülerek söyledi.

Harmancı: Projedeki belirsizlik, Sanayi bölgesini etkiledi

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, ülkemizi son günlerde etkisi altına alan sağanak yağışlar yüzünden ülkedeki tüm şehirlerin artık Almanya ve Japonya’daki gibi şehrin altına metro tünelleri benzeri yağmur suyu tahliye sistemlerini düşünmek zorunda olduğunu ifade etti.

Harmancı, kuvvetli yağışlardan etkilenen yerler ile selden etkilenen yerleri birbirinden ayırmak gerektiğini ve bir ayda yağması gereken yağmurun 30 dakikada yağması gibi küresel iklim değişikliğine bağlı olarak değişen yağış rejimlerini de anlamamız gerektiğini söyledi.

Sanayi Bölgesi’ndeki ‘Doktoroğlu’ önü olarak bilinen bölge için bugüne kadar birçok çalışma yapıldığını belirten Harmancı, Özkan Yorgancıoğlu’nun başbakanlığı döneminde söz konusu bölgede Başbakanlık uhdesinde bazı üniversiteler ile odaların da bulunduğu bir çalışmanın gerçekleştiğini, çalışma neticesinde de 30 milyonluk bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunun ortaya çıktığını dile getirdi.

Harmancı, “LTB olarak bizim önerimiz de orada kapsamlı çözüme giderken palyatif olarak çözüme katkı sağlayabilecek bir çalışmanın da yürütülmesiydi. LTB buraya 3’e 2 kanal, Başbakanlık ve ilgili odalar ise 2’lik bir kanal önermişti. Dönemin su projesinin nereden geçeceği notasındaki belirsizlik hem yapımı etkilemiş, hem de kapsamlı çözümün hayat bulmasında maddi etkiler oluşmuştur” dedi.

“Hastane yolu şu an tek başına altından kalkabileceğimiz maliyetin çok üzerinde”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yolu ile Levent Koleji’nin karşısında bulunan derenin önceki günkü yağmurda taştığını belirten Harmancı, “Zamanında ne yazık ki yolun kodu derenin kodu ile neredeyse eşit yapılmıştır. Orada yol kodunun yükseltilmesi ve derelerin ıslahı ile değişen iklim şartlarına göre yeniden düzenlenmesi şu an tek başına altından kalkabileceğimiz maliyetin çok üzerindedir” dedi.

Harmancı, mali kaynak bulunduğu zaman yapılabilecek çözümlemelere en iyi örneğin Kemal Aksay Caddesi ve Şehit Ecvet Yusuf Caddesi olduğunu belirterek, söz konusu caddelerde sadece asfalt yenilemesi değil, iklim koşullarına uyarlanmış bir de altyapı ile hazırlandığına vurgu yaptı.

Lefkoşa’ya yaklaşık 4,5 kilometrelik yeni yağmur suyu drenaj hattı yaptıklarını belirten Harmancı, mevcut drenaj hatlarının da bir kısmını yenilediklerini, ancak Mustafa Ruso Caddesi, Bolu Sokak, Okullar Yolu, Şehit Doğan Ahmet ilkokulu bölgesi, Mustafa Ruso Caddesi gibi bazı yerlerde halen eksikliğini hissettikleri noktaların da olduğunu sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75