banner6

Hepimizin başı sağolsun

banner37

Trafik kazasında yaşamını yitiren 39 yaşındaki Akan Gürkan, ailesi, sevenleri ve meslektaşlarının gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı

Hepimizin başı sağolsun
banner151 banner143

Emine UYSAL

Ülkemizin tanınmış avukatlarından olan önceki gün geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren 39 yaşındaki Akan Gürkan, ailesi, sevenleri ve meslektaşlarının döktüğü gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Akan Gürkan için ilk tören Lefkoşa Mahkemeleri’nde Yüksek Mahkeme önünde gerçekleşti.

Gürkan’ın cenaze törenine, eşi Selen Necat Gürkan, ailesi ve akrabalarının yanı sıra hukuk camiasından pek çok meslektaşı katıldı.

Törende ilk sözü alan Avukat Buğra Akter, “Çok sevdiğim, birlikte bu mesleğe gönül verdiğim, çarpışmaktan zevk aldığım, hayatım boyunca unutmayacağım bir dostumu uğurlamak için geldim. Ben uğurlamaya hazır değilim ama kader demekten öteye söyleyebileceğim bir şey yok. Bu göreve de hazır değildim ama bu da kader. Bu güzel insanı aramızdan uğurlamadan önce gönlünü verdiği bu mahkeme koridorlarına, binasına ve kendisine duyduğumuz saygı için bu toplantıyı yaptık. Bu bir veda olmasın, bir gün bir yerde yine buluşuruz” dedi. Akter gözyaşlarına hakim olamadı.

Şefik: Akan’ı ebediyete uğurlamak çok zor

Törende konuşma yapan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, “Sevdiğimiz birini ebediyete uğurlamak çok zor. Ancak, bu kadar genç yaşta bir meslektaşı uğurlamak ve arkasından konuşmak tarif edilemeyecek kadar büyük bir acı” dedi.

Akan Gürkan’ın baba mesleğini seçtiğini ve yurtdışındaki eğitimini bitirip, Adaya döndüğünü belirten Şefik, mahkemelerde mesleğini icra etmeye başladığını anlattı.

Narin Ferdi Şefik, Akan’ın mesleğini çok sevdiğini ve titizlikle yaptığını söyleyerek, “Akan, bildiğinden dönmeyen, inandığının peşinde koşan, çalışkan bir genç meslektaşımdı. Beklenmedik bir anda, trafik kazası neticesinde aramızdan ayrıldı. Hayatının baharında vefat etti. Arkada çok sevdiği bir eş, çok sevdiği çocuklarını, ailesini, meslektaşlarını bıraktı. Kendisine Allah’tan rahmet, bilhassa eşine, çocuklarına ve tüm camiamıza başsağlığı ve bu büyük acı ile başetmek için Allah’tan sabır dilerim” şeklinde konuştu.

Bedevi: Ailesine, evlâtcıklarına Allah sabır versin

Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi, konuşmasında gözyaşlarını tutamadı. Bedevi, “Camiamızın ülkemizin başı sağ olsun. Hepimizin gönlünde taht kurmayı başarmış, bu kadar sevilen, bu kadar sayılan ve genç yaşına rağmen, bu kadar büyük bir yürek gösteren, bu kadar zeki, başarılı, çalışkan aynı zamanda da kimsenin kıskanmadığı, alçak gönüllü, mütevazı, güzel bir insanı uğurluyoruz. Nur içinde yatsın. Ailesine, evlatlarına Allah sabır versin. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

Çerkez: Derin ve büyük bir üzüntüye boğulduk

Girne Mahalli Barosu Başkanı Dervişe Günay Çerkez, Akan’la Türk Maarif Koleji’nden bugüne arkadaş olduklarını belirterek, arkadaşının başarılarını içeren duygusal bir konuşma yaptı.

Çerkez, konuşmasında şunları söyledi:

“Akan, 1995 yılında British Council’dan Hukuk Fakültesi tam bursu kazanan ilk Kıbrıslı Türk’tür. İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde birlikte okuduk. Hukuk nedir, birlikte öğrendik, çalıştık ve anladık. Onu yakinen tanıyan herkes, bilime düşkünlüğünü, hızlı ve analitik değerlendirme kabiliyetini bilirdi. Hep, yeni yerler görmeyi, keşfetmeyi, gezmeyi severdi. Kimin hayatına girmişse, bir iyileştirme yapmıştır. Bir şeylerle nasıl başa çıkılacağını, nasıl başarılacağını öğretip, ışık tutmuştur. Yerinde lider, yerinde takıp arkadaşı olmayı bilirdi ve hep güler yüzlüydü. İlkleri başarmayı ve hedeflerini gerçekleştirmekten büyük haz alırdı. Gerçekten ender tanıyabileceğimiz dahiyene, eksantrik ve yaratıcı bir zekâya sahipti. Yardımsever, kocaman bir kalbi vardı. Toplumumuzun ve özellikle camiamız için çok zamansız bir kayıp oldu. İnanmakta zorlanıyoruz. Bugün, burada durup, senin için bunları söylemek çok zoruma ve ağırıma gidiyor Akan, derin ve büyük bir üzüntüye boğulduk. Onu şimdi annesi Peral teyze ve dedesi Salim dede karşılıyor. Geride bıraktığı değerli eşi Senem, yavrucukları küçük Ege ve küçük Yasemin, kıymetli meslektaşlarımız, kız kardeşi Ayşe ve babası Selçuk bey, tüm sevenleri ve camiamızın başı sağ olsun, yolun ışık olsun Akan…”

Lefkoşa Mezarlığı’na defnedildi

Akan Gürkan, işkadını Selen Necat Gürkan ile evliydi. Ege ile Yasemin adında iki çocuk babası olan Akan Gürkan, İsmail Safa Camii’nde kılınan öğle namazından sonra Lefkoşa Mezarlığı’na defnedildi.

Akan Gürkan, önceki gün sabah saat 09.15’de yönetimindeki LK 700 plakalı otomobil ile Girne’den Lefkoşa istikametine doğru seyrederken, aracının direksiyon hakimiyetini kaybederek, orta refüje çarptıktan sonra karşı şeride geçip, yol kenarındaki bariyerlere çarparak durabilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2017, 08:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104