banner6

Her 3 kadından biri fiziksel şiddete maruz

banner37

Kadından Yaşama Destek Derneği Proje Koordinatörü Av. Mine Atlı, “Şiddete Karşı Diren” projesi kapsamında bin kişiyle yaptıkları anketin sonucunu paylaştı:

Her 3 kadından biri fiziksel şiddete maruz
banner99

Erol KANLIADA

Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD), ev içi şiddet konusuna odaklanan “Şiddete Karşı Diren” projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında bin kişiyle yapılan anket, ülkemiz gerçeklerini bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Ankete katılan kadınlara “şiddete uğradınız mı, yakın çevrenizde bir kadının şiddet gördüğünü duydunuz mu” sorusu yöneltildi.

Anket sonucuna göre, ülkemizde her 3 kadından biri fiziksel şiddete maruz kalıyor…  Yani kadınların yüzde 99.5’i şiddete maruz kaldığını ortaya koydu.

KAYAD’ın Proje Koordinatörü Av. Mine Atlı, 2014’den itibaren Avrupa Birliği’nden alınan kısmen finans desteğiyle özellikle ev içi şiddet konusuna yoğunlaştıklarını belirterek KAYAD’ın100’e aşkın üyeye sahip olduğunu ve en az 30 kişinin aktif görevde olduğunu söyledi.

2014’den itibaren kadınlar için adli yardımın önemine dikkat çektiklerini belirten Atlı, “ ‘Şiddete Karşı Diren’ projesi kapsamında lobi aracı olarak kullanmak üzere 15 kadına adli yardım verecektik. Ancak o kadar çok talep geldi ki, 100 kadına hizmet verdik” dedi.

“Toplumda ‘Kol kırılır, yen niçinde kalır’ mantığı yaygın”

“Şiddete Karşı Diren” projesini yürürlüğe koydukları 2014 yılı kasım ayında, ülkemizde ev içi şiddetin olup olmadığının çok fazla konuşulmadığını söyleyen Mine Atlı, sorunun var olduğunu bildiklerini ancak yaptıkları ziyaretlerde anlattıkları karşısında kendilerine şüpheyle yaklaşıldığını belirtti.

Atlı, projesi kapsamında bin kadınla anket yaptıklarını ve sonucunda her 3 kadından birinin fiziksel şiddete maruz kaldığının tespit edildiğini ifade eden Atlı, kadınlara “kendiniz şiddet gördünüz mü?/Şiddet görmediyseniz yakın çevrenizde bir kadının şiddet gördüğünü duydunuz mu” diye soru yönelttiklerini anlattı.

Kadınların yüzde 99.5’inin şiddete maruz kaldığının ortaya çıktığını belirten Atlı, toplumda hakim olan “Kol kırılır, yen içinde kalır” mantığının çok yaygın olduğunu kaydetti.

Şiddete uğrayan kadınlara yaklaşım için eğitim verildi

Atlı, “Sivil toplumun görevi, devletin yapması gereken işi yapmak değil, devlete o işi yapmak için gereken baskıyı yapmak, gerekli yerde bilgi olarak takviyede bulunmaktır” dedi.

Ülkemizde sadece bir tane kadın sığınma evi bulunduğuna işaret eden Atlı, kadınlara yönelik adli yardımın neredeyse hiç olmadığını, şiddete uğrayan bir kadının mahkemeye başvurması hatta gönüllü avukat bulsa bile işlemler için en az 600-700 TL’ye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Atlı, KAYAD’ın Lefkoşa Türk Belediyesi’nde ciddi lobisi olduğunu ve kadın sığınma evinin açılmasına da önemli katkı sağladığını ifade etti.

Sosyal hizmetlerin ve polisin de şiddet gören kadınlara karşı yaklaşımının çok önemli olduğuna değinen Atlı,  bu konuda 100 polise eğitim verdiklerini söyledi.

“Ev içi şiddetle ilgili yasa taslağı hazır”

KAYAD’ın Proje Koordinatörü Av. Mine Atlı, ev içi şiddetle ilgili yasa taslağı da hazırladıklarını belirtti.

Atlı, şöyle devam etti:

“Bir kadın sürekli acile geliyorsa, anlattığı hikâye ve aldığı yaralar uyuşmuyorsa, uyumsuzluk varsa doktor bunu veri tabanına yazmalı. Aynı veritabanı Eğitim Bakanlığı’na da bağlı olmalı ve çocuklar, ev içi şiddet gördüğünde gösterdikleri sendromlar tespit edilip, öğretmenler tarafından veritabanına girilmeli.

Böylece ailenin veritabanı oluşacak. Bir gün ihbar gitmesi halinde Sosyal Hizmetler Dairesi, bu veritabanındaki verilere de ulaşabilecek ama şu anda maalesef böyle bir sistem yok”.

Ev içi şiddetin evrensel olduğunu söyleyen Atlı, bunun KKTC’de daha yeni fark edildiğini ve buna karşı politikalar üretilmeye başlandığını belirtti. Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu vurgulayan Atlı, “KKTC’de kadın ve erkek eşit değil, kaç tane kadın milletvekilimiz olduğunu yurt dışına gittiğimde utançla söylüyorum” dedi.

KAYAD’ın sadece Lefkoşa’da değil kırsal kesimlerde de etkin olduğunu vurgulayan Atlı, özellikle Karpaz bölgesinde “Ben Önemliyim” projesini yürüttüklerini, orada bulunan kadınlara Türkçe, acil müdahale dersleri verildiğini belirtti.

İntiharlar ve şüpheli kadın ölümleri araştırılacak

KAYAD’ın yeni projesine “Birlikte Daha Güçlü” adı verildiğini söyleyen Atlı, şiddetle mücadele eden sınırlı sayıdaki kadın örgütlerinin bağlarının güçlenmesini, sivil toplum örgütlerinin de bu konuda etkin hale getirilmesini ve şiddetle mücadele ağı oluşturma çabasında olduklarını belirtti.

Bu ağı oluşturup, ev içi şiddetle ilgili her bölgede aktif örgütlerin var olmasını sağlamak istediklerini anlatan Atlı, intiharlar, şüpheli kadın ölümlerinin araştırılmasını amaçladıklarını söyledi. Atlı, önümüzdeki üç yıl boyunca araştırmaların yapılıp, “Karanlıkta Şiddet Kalmasın” adı verilecek kitapta derlemeyi düşündüklerini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104