Her av hayvanı için, 1 asgari ücret ceza

banner37

Yaban hayatını korumak, avcıların kurallara uymasını sağlamak ve yasak avı caydırıcı cezalar içeren “Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme (Değişiklik) Yasa Tasarısı”yla avcılık disiplin altına alınıyor

banner87
Her av hayvanı için, 1 asgari ücret ceza
banner90
banner8

“TEŞVİK EDEN CEZALAR GİTTİ, CAYDIRICI CEZALAR GELDİ”… Av ve avla ilgili yaban hayvanlarının korunmasını sağlayacak olan, kurallara uymayanlara verilecek cezaların artırıldığı, kaçak avlanmayı önleyecek yasa tasarısı, hazır. Tasarının yasallaşması halinde artık avcılar, suç işlerken, ceplerinden çıkacak yüksek orandaki paraları da gözden çıkaracak. Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, caydırıcı olmayan ve adeta teşvik eden cezaların yerine ciddi ve caydırıcı cezaların geldiğini ifade ederek “Bu tasarıyla doğamız daha güvende olacak. Kaçak ve limit üstü avın önüne geçilecek. Ruhsatı olmayan avcılar çok ciddi cezalar ödeyecek” dedi

AVCILAR İÇİN CEZALAR ARTTI… Tasarıya göre, av mevsiminde avlanılacak av hayvanı türü dışında avlanan ayrıca, avlanılabilecek adetin üzerinde av hayvanı avlayanlar, limit üzeri avlanılan av adeti başına bir asgari ücret ödeyecek. Örneğin, bir avcı limit üstü 5 keklik vurmuşsa, 5 asgari ücret ceza alacak. Avın kapalı olduğu mevsimde avlayanlara ve av ruhsatsız avlayanlara da asgari ücretin iki katı para cezası kesilecek. Yasaklanmış yöntemlerle av faaliyetinde bulunan veya tüfek ve araçlarla ilgili veya hayvanın görüntüsünü yayımlamakla ilgili kurallara uymayan avcılar da bir tam asgari ücret ceza ödemek zorunda kalacak

Erol KANLIADA

Avcılar için yeni düzenlemeler yolda… Avcılığın disiplin altına alınmasını sağlayacak olan, ülkemizde sıklıkla işlenen kaçak avcılık, ava kapalı bölgelerde avlanma, limit sütü hayvan vurmak gibi birçok suça caydırıcı cezalar öngören “Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme (Değişiklik) Yasa Tasarısı” komitede görüşüldü.

Tasarının yasalaşması halinde avcılar artık suçu işlerken, ceplerinden çıkacak yüksek orandaki paraları da gözden çıkarmak zorunda kalacak.

Tasarıda listelenen suçların cezası asgari ücrete bağlandı.

Avcıları kapsayan suçlar, 12 maddede toplandı. En ağır ceza ise, av mevsiminde avlanılacak av hayvanı türü dışında avlanan ayrıca, avlanılabilecek adetin üzerinde av hayvanı avlayanlara yönelik oldu. Bu suçu işleyen avcılar, limit üzeri avlanılan av adeti başına bir asgari ücret ödeyecek.

Örneğin, bir avcı yasal avlanma limiti 5 keklikse ve 10 keklik vurmuşsa, 5 keklik için 5 asgari ücret yani şimdiki rakamla 14 bin 790 TL (her biri için 2 bin 958 TL net asgari ücret) ödeyecek.

Eğer avcı, kapalı mevsim sayılan günlerde avlanırsa bu kez asgari ücretin iki katı yani 5 bin 916 TL ceza ödemek zorunda kalacak.

Av ruhsatsız avlanan avcı da asgari ücretin iki katı ceza ödeyecek.

Tasarıya göre, bir avcı, yasada öngörülen herhangi bir suçtan mahkûm olursa, ömür boyu ateşli silah taşıması da yasaklanacak.

Güney Kıbrıs’taki cezalarla kıyaslandığında avla ilgili cezaların düşük olduğu görülüyor ancak ceza rakamlarının caydırıcı orana çıkarılması, suçun işlenmesinde caydırıcı olacak gibi görünüyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda Rum haber kaynakları, yasak bölgede avlandığı ve av hayvanının ölümüne neden olan bir gence 25 bin Euro (165 bin TL), av izni olmadan av hayvanı bulundurmak suçundan ise bin Euro (6 bin 600 TL) para cezası kesmişti.

Keser: Teşvik eden cezalar yerine caydırıcı cezalar geldi

“Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme (Değişiklik) Yasa Tasarısı”, av ve avla ilgili yaban hayvanları ile bunların yaşama alanlarının korunması, doğal ortamda varlıklarını sürdürme, koruma tedbirlerini artırma ve yasa kurallarına uymayanlara öngörülecek ceza kurallarını artırıp kaçak avlanmayı önleme ve avcılık ruhsatına ilişkin harçlarda değişiklik yapılması amacıyla düzenlendi.

Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, uzun süredir bu yasa tasarısı üzerinde çalışıldığını ve sonunda onay için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın imzasına kaldığını söyledi.

Yeni tasarıyla birlikte özellikle kaçak avlanmanın önüne geçmek istediklerini belirten Keser, caydırıcı olmayan ve adeta teşvik eden cezaların yerine ciddi ve caydırıcı cezaların geldiğini ifade etti.

Keser, şöyle devam etti:

“Bu tasarı ile birlikte doğamız daha güvende olacak. En başta kaçak ve limit üstü avın önüne geçmeyi amaçladık. Ruhsatı olmayan avcıları da artık çok ciddi cezalar bekliyor.

Evet, Rum tarafında cezaların daha yüksek olması dikkat çekiyor fakat ülkemizin de milli geliri belli. Asla o rakamlardaki cezalara çıkamayız.
   Bu tasarı çalışmaları için emek sarf eden İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a, Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim”.

Limit üstü avlanan her hayvan için 1 asgari ücret

Tasarıda suçlar 12 maddede toparlandı.

Av mevsiminde avlanılacak av hayvanı türü dışında ve avlanılabilecek adetin üzerinde av hayvanı avlayanlara, limit üzeri avlanılacak av adeti başına bir asgari ücret ceza ödeyecek.

Asgari ücretin iki katı olan cezalar

Av günleri dışında avlanan veya av günleri olsun veya olmasın av hayvanı olmayan herhangi bir canlıyı avlayan avcılar;

Bakanlar Kurulu’nun ilan edeceği ve Kapalı Mevsim sayılan günlerde avlanan veya cep bölgelerde avlanan avcılar;

Av Ruhsatı olmaksızın avlanan avcılar;

Av hayvanı ve kuşlarının ve yabani kuşların satılması, pişirilmesi, yemek olarak verilmesi, yemek listesinde gösterilmesi veya kapalı mevsimde yeni öldürülmüş veya dondurulmuş olarak bulundurulmasını sağlayan avcılar;

Yasaklanmış yöntemlerle av faaliyetinde bulunan avcılar; asgari ücretin iki katı ceza (şimdiki asgari ücretle 5 bin 916 TL) ödemek zorunda.

Av hayvanı görüntüsü paylaşanlara da ceza

Eğer bir avcı, av ruhsatı ve kimliğini yetkiliye göstermezse, bir tam asgari ücret cezayı (2 bin 958 TL)gözden çıkaracak.

Yasaklanmış yöntemlerle av faaliyetinde bulunan veya tüfek ve araçlarla ilgili veya hayvanın görüntüsünü yayımlamakla ilgili kurallara uymayan avcılar da bir tam asgari ücret cezayla karşı karşıya kalacak.

Bu suç izahı aslında avcıların, vurdukları av hayvanlarını sergileyerek sosyal medya hesaplarından yayımlamasını da engelleyecek

Av kuşlarının yumurtalarını toplayan, zarar veren ve satan bir avcı bir tam asgari ücret ödeyecek.

Ömür boyu ateşli silah taşımaları yasaklanabilir

Eğer bir avcı, yasaklanmış tarihlerde ve bölgelerde doğada köpek gezdirirse, yasada belirtilen sayı üzerinde, kayıtsız, barkotsuz ve gezdirmenin yasak olduğu günlerde köpek gezdirirse, köpeği terk eder veya kaybolunca bildirmezse, av hayvanlarının korkutulup kaçırılması suçunu işlerse asgari ücretin yarısı kadar (bin 479 TL) para cezası alacak.

Eğer bir avcı, bu yasada öngörülen herhangi bir suçtan mahkûm olmuşsa, mahkûm edildikleri cezaya ek olarak, ömür boyu ateşli silah taşımaları yasaklanabilir.

Mahkûm olan bir avcının, suça konu teşkil eden ateşli silahları, diğer materyalleri ve kullanılan tüm araçları müsadere edilebilecek, ruhsat ve özel izinleri de iptal edilebilecek.

Yasalara aykırı avlanan avcılar, mahkûm olmasalar dahi bu yasaya aykırı hareket ettiği gerekçesiyle idari ve adli makamlarca haklarında işlem başlatılan veya soruşturma yapılan kişilerin Av Ruhsatları soruşturmada alıkonulacak ve bu süre boyunca avlanma faaliyetlerinde bulunamayacak.

Hasipoğlu: Tasarı, örgüt ve derneklerin görüşleri alınarak komitemizden geçti

Av ve Avla İlgili Yaban Hayatının Düzenlenmesine Yönelik Yasa Tasarısı; Meclis Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde oylanarak Meclis Genel Kurulu’na gönderildi.

Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, yasanın getirdiği yenilikler hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

“Bu yasa sadece avcılık veya avcılar ile ilgili düzenlemeleri değil, avla ilgili yaban hayatını da düzenlemektedir. Yasa çalışmalarında da sadece Avcılık Federasyonunu değil, Taşkent Doğa Parkı,  Biyologlar Derneği, Kuş-Kor ve Yeşil Barış Hareketi gibi sivil toplum örgüt ve derneklerinin de görüşlerini alarak, komitemizden geçmiş bir yasa tasarısıdır.

“Yasa tasarısı, her konuda olmasa bile, paydaşlar arasında önemli uzlaşı sağlanarak ve paydaşların özverili çalışmaları ile sonuçlanan bir sürecin ürünüdür. Ben öncelikle İç İşleri Bakanlığına, tüm ilgili federasyon,  dernek ve sivil toplum kuruluşlarına, komite üyelerine ve çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.

Öncelikle durduğumuz nokta, doğa ve yaban hayatını koruma anlayışı içerisinde çalışmalarımızı yaptık. Bu konuda KKTC Avcılık Federasyonu ve ilgili sivil toplum örgütleri çok ciddi katkılar yaptılar. Bu bağlamda ilgili yasa tasarısı, avcılık müessesine farklı açılardan bakan ilgili paydaşların asgari müştereklerde dahi olsa uzlaşarak ve birbirlerine tolerans göstererek sonuçlanan bir süreçtir. Komite çalışmaları sırasında, bir pazar günü avcı arkadaşlarımızla birlikte yürüyüş yaptık.

İlk kez avcılık ile ilgili bir yasa görüşülürken avcılık federasyonu dışında paydaşlar çalışmalara katıldı. Avcılık olayının sadece avcıları ilgilendiren bir mesele olduğunu düşünmediğimizden dolayı ilk kez Avcılık federasyonu dışında yaban hayatı, çevre ve kuşlar ile ilgili sivil toplum örgütlerini de işbu yasa hazırlığının içerisine kattık.  Biz siyasiler olarak uzlaşmaz denilen Avcılar ile Çevre – Doğa örgütlerini en azından asgari müştereklerde uzlaşarak bir yasa ortaya çıkartabilmekten dolayı mutluyuz.

Bu yasa ile av kuşunun ve av hayvanlarının neler olduğu tanımlanmış ve bunların avlanabilme sınırları belirlenmiş, Av Koruma görevlilerinin istihdamı, görev ve yetkileri tanımlanmış, Avlanmanın yasaklandığı Cep Bölge tanımlanmış, Eğitim Avlağı oluşturulmuş, kapalı mevsimde av ve doğada köpek gezdirme ile kurallar konmuş, Av ruhsatı alabilecek olan kişiler ve yabancılar düzenlenmiş, Avlanma yöntemleri, Av tüfeği ve araçlarla ilgili kuralar getirilmiş, Merkezi av komisyonuna danışmanlık yapacak bir Danışma Kurulu oluşturulmuş, Öğrenci Avcı belirlenmiş, Av hayvanlarının sosyal medyada paylaşılması ile ilgili kurallar konulmuştur.

Av günleri düzenlendi

Av mevsiminin süreleri değiştirilmiş; büyük av süresi 5 gün uzatılmıştır. Büyük av, 15 Ekim - 5 Ocak iken 15 Ekim-10 Ocak şeklinde düzenlemiştir. 1. İnce av 6 Ocak - 15 Mart iken 1 Ocak-1 Mart olarak düzenlenmiş, 2. İnce av, 15 Ağustos - 15 Eylül iken 1 Eylül - 30 Eylül olarak düzenlenmiştir.

Cep Bölge uygulaması geldi

Bakanlar Kurulu’nun ava kapalı mevsim ilan etme yetkisinin yanı sıra Cep Bölgeler ilan ederek bu bölgelerin en az beş yıl ava kapalı olması kuralı getirilmiştir. Mevcut Yasada olmayan ve bu Değişiklik Yasası ile yeni düzenlenen Cep Bölgeler, avın korunması ve saklanması için avlanmanın yasaklandığı ve av hayvanlarının doğal üremesine imkan sağlamak amacıyla ayrılmış olan bölgelerdir.

Ayrıca Bakanlar Kurulu’nun Av Koruma Bölgeleri ilan ederken Özel Çevre Koruma Bölgelerini de dikkate alacağı kuralı eklenmiştir.

Av köpeklerine düzenleme getirildi

Avlanma süresince köpek gezdirme ile ilgili kuralların detayları da Yasaya yazılmış, Büyük Ava 10 gün kala ava açık bölgelerde köpek gezdirilemeyeceği düzenlenmiştir.

Ayrıca av köpeklerine çip takılması, yaralanan veya ölen köpeğin polise ve Federasyona bildirilmesi kuralları konmuş, avcıların, sorumluluklarındaki köpeği terk etmesi, yaralaması veya öldürmesi suç olarak düzenlenmiştir.

Av Ruhsatı kapsamı genişletildi

Av Ruhsatı alabilecek kişiler, mevcut Yasada 21 yaşını dolduran ve avcılık eğitimini tamamlayan KKTC vatandaşları ile yabancı elçilik ve temsilcilik mensuplarıdır. Bu değişiklikle, yabancı ülkelerde yaşayan ve yaşadığı ülkede avcılık lisansı sahibi olan KKTC vatandaşları da eklenmiştir. Bu gibi kişiler, lisansını Federasyona onaylatarak Av Ruhsatı alabilecektir.

Av Ruhsatı için ödenecek harç ve katkı payı yeniden düzenlenmiştir; 70TL olan harç, asgari ücretin yirmibeşte biri olarak değiştirilmiştir. Bunun yanı sıra mevcut yasada yer alan, avcıların Kaymakamlığa karga veya saksağan başı getirmesi uygulaması yasadan çıkarılmış, bunun yerine boş av fişeği kovanı getirmesi kuralı konmuştur.

Katkı payı 100TL iken asgari ücretin üçte biri olmuş, Federasyona üye olanlar içinse asgari ücretin onbeşte biri olmuştur.

Avlanırken haksız rekabete son!

Av yöntemlerine detaylı sınırlamalar getirilmiştir. Örneğin mevcut yasada meskun mahale 200 metre yaklaşılamazken bu mesafe 250 metreye çıkarılmıştır. Avcıların kendi üzerine kayıtlı olmayan köpekle ava çıkamayacakları belirtilmiştir. Alkol veya uyuşturucu madde almak suretiyle, projektör, araç farı, el feneri gibi ışık kaynakları kullanarak, kimyasal madde ve zehir kullanarak av yapılamayacağı yasaya açıkça yazılmıştır.

Sadece avlanma yöntemlerine değil av tüfeklerinin taşınmasına ve av için kullanılan arabalara da detaylı kurallar konmuştur. Araçlarla arazi içine girilemeyeceği, av yerine yaya olarak gidileceği, araçların ava kapalı bölgeye park edemeyeceği, ayrıca traktör, biçer-döver, kamyon ve ATV tipi araçlarla ava gidilemeyeceği kuralı konmuştur. Tüfeklerinin de bagajda kırık olarak kılıf veya kutu içinde taşınacağı belirtilmiştir.

Av hayvanlarına sınırlama getirildi

Avlanabilecek hayvanlarla ilgili olarak mevcut yasadaki sınırlamalar yeniden düzenlenmiştir. Büyük avda bir günde toplam 30 adet hayvan avlanabilirken bu sayı 40’a çıkarılmış, cikla mevcut yasada sınırı hiç yokken 20 adet cikla sınırı konmuştur.

Buna göre Büyük Av mevsiminde bir avcı, belirlenen her av günü için en fazla bir tavşan, beş adet keklik veya turaç, sekiz adet çulluk, beş adet sülün, sekiz adet fasa, yirmi adet cikla olmak üzere toplamda en fazla  kırk (40) adet av hayvanı avlayabilir.

1. İnce avda bir günde en fazla 100 hayvan vurulabileceği ve 8 çulluk, 15 fassa sınırının geçilemeyeceği kuralı yeni olarak konmuştur.

2. İnce avda ise mevcut yasadaki toplam 40 adet hayvan vurulabileceği kuralı aynen bırakılmış ancak en fazla 15 fassa ve en fazla 10 üveyik sınırlaması konmuştur.

Merkezi Av Komisyonu dışında Danışma Kurulu oluşturuldu.

Merkezi Av Komisyonu’nun karar, görüş ve önerilerinin Bakanlığın internet sitesinde kendine ayrılan bölümde yayımlanacağı kuralı eklenmiştir.

Danışma Kurulu adı altında; biyologlardan, yaban hayat konusunda yetkilendirilmiş kurumlardan ve çevreci derneklerden oluşan bir kurul oluşturularak merkezi Av Komisyonuna bilimsel görüş ve önerilerde bulunması eklenmiştir. Danışma Kurulu’nun görüş ve önerileri Bakanlığın internet sitesinde de yayımlanarak kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Av koruma görevlilerinin yetkileri belirlendi

Yasada yasaklanmış eylem ve davranışlarda bulunduğundan makul şüphe ettiği kişi ve/veya araçları durdurmak, bu Yasaya uygunluğu araştırmak bakımından gereken bilgi ve belgeleri sormak, suç tespiti halinde görüntü kaydı almak ve derhal polise bilgi vermek gibi yetkilerle donatıldılar.

KKTC Avcılık Federasyonu, Av Koruma Görevlisi olarak görevlendirdiği kişilerin görevine İş Yasasına uygun olarak son verebilir kuralı getirilerek Av korucularının hakları gözetilmeye çalışılmıştır.

Eğitim avlakları

Eğitim avlaklarına sınırlamalar getirilmiş, sadece Federasyon tarafından açılabileceği ve sayısının 3’ü geçemeyeceği belirtilmiştir.

Öğrenci avcıların sadece eğitim avlağında ve eğitmenlerin gözetiminde ateşli silah kullanabileceği Yasaya eklenmiştir.

Av hayvanlarının restoranlarda servisi yasaklandı

Av hayvanlarının ve yabani kuşların ikametgah dışında; otel, pansiyon, meyhane, lokanta, market, kahvehane, bar veya başka mekanlarda pişirilmesi, yemek olarak verilmesi veya yemek listesinde gösterilmesi yasaktır.

Ancak, KKTC Avcılık Federasyonu’nun kendi üretim tesislerinde üretilen ve satılan av hayvanları bu kuralın dışında bırakılmıştır.

Sosyal medyada ölü av hayvanı paylaşımına son

Hiç kimse kanlı veya parçalanmış bir av  hayvanının fotoğraf veya görüntüsünü, ayrıca her av günü için belirtilen sayının üzerinde ölü av hayvanı içeren bir fotoğraf veya görüntüyü kamuya açık bir şekilde, sosyal medya dahil hiçbir yayın organında, sergileyemez ve yayımlayamaz.

Ancak avlanırken video çekebilir, av hayvanının veya kuşun yerden alındığı ana kadar olan bölüm, sosyal medyada ve televizyon programlarında yayımlanabilir. Eğitim avlaklarında çekilen görüntüler ve resimler de sosyal medya ve herhangi bir yayın organında yayımlanabilir

Caydırıcı cezalar geldi

Mevcut Yasada olmayan idari para cezaları bu değişiklikle eklenmiş ve Polisin bu Yasadaki suçlar için anında para cezası kesebilmesi düzenlenmiştir. Mahkemeye intikal eden suçlar için de ceza miktarları artırılmıştır.

Suçu ihbar edene ödül

Bu Yasaya karşı işlenen bir suçtan mahkûmiyet durumunda Bakanlar Kurulu, mahkûmiyete neden olan suçu ihbar eden kişiye, mahkûmiyet sonucu verilen para cezasının %25’ine (yüzde yirmi beşine) kadar bir miktarın ödül olarak verilmesine karar verebilir.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75