Her gün 30 bin metreküp su, doğaya bırakılıyor

banner37

Tarım Bakanı Şahali, Haspolat Atık Su Arıtma Tesisi’nde arıtılan atık suyun tarımda, geriye kalan çamurun ise gübrelemede kullanılması için çalışma yaptıklarını söyledi

Her gün 30 bin  metreküp su,  doğaya bırakılıyor
banner90

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa Rum Belediyesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi arasında gerçekleşen işbirliği sonucunda 1 Temmuz 2013’te Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) finansmanlığında hizmet vermeye başlayan Haspolat Atık Su Arıtma Tesisi, günde 30 bin metreküp atık su arıtıyor.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, tesiste arıtılan suyun yüksek kalitede olduğunu vurgulayarak Haspolat’tan çıkan arıtılmış suyun ekonomiye kazandırılması için çalıştıklarını söyledi.

Şahali, devletin arıtılan bu suyu kontrollü şekilde tarımda kullanması gerektiğini ifade ederek arıtılan sudan geriye kalan çamurun da meyvesi toprağa değmeyen bitkilerin gübrelenmesi için çok kaliteli bir gübre olduğunu vurguladı.

“Arıtılan 30 bin metreküp sudan 10 bini bizim”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, 22 ay önceki bakanlık döneminde, atık su ve atık sudan elde ettikleri gübrenin tarımsal faaliyetlerde nasıl kullanılabileceğine ilişkin yaptıkları çalışmaların aynı yerde kaldığını söyledi. Şahali, “Bu çalışma kesintisiz şekilde devam etmesi gereken bir çalışmaydı” dedi.

İki toplumlu olan atık suyun arıtılması projesiyle günde yaklaşık 30 bin metreküp su arıtıldığını ve bu arıtılan suyun yüksek kalitede olduğunu ifade eden Şahali, arıtılan suyun tarımda kullanılması amacıyla 20 bin metreküpünün Kıbrıslı Rumların kullanımına, 10 bin metreküpünün ise Kıbrıslı Türklerin kullanımına verilmesi gerektiğini belirtti.

“Su doğaya bırakılıyor, çamuru üretici gübre olarak kullanıyor”

Şahali, tüm arıtılan suyun KKTC’de kaldığını ve kontrolsüz bir şekilde doğaya bırakıldığını söyleyerek atıkların kullanılıp ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışma yapmak istediklerini kaydetti.

Şu anda arıtılan sudan geriye kalan çamurun Devlet Üretme Çiftlikleri’nde bulunan bir alanda stoklandığını ifade eden Şahali, zaman zaman ihtiyacı olan üreticilerin oradan gübre alıp kullandıklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108