“Her hapşuran Koronalı değildir”

banner37

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Hasan Topal, mevsim değişiklikleri yaşadığımız bu aylarda Koronavirüs ile soğuk algınlığı hastalıklarının karıştırılabileceği uyarısında bulundu

“Her hapşuran Koronalı değildir”
banner99

“KORONAVİRÜS ÖLDÜRÜCÜ DEĞİL”... Uzman doktor Hasan Topal, Koronavirüs’ün sadece kronik hastalıkları olan insanlar için tehlikesi olduğunu kaydederek, “Koronavirüs öldürücü değil, esas öldürücü olan pnömoni yani zatürredir. Bu ayrıma dikkat edilmelidir” sözlerini kullandı.

Funda ÖZSAKINÇ

   Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Hasan Topal, mevsim değişiklikleri yaşadığımız şu günlerde nezle-grip gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklarının da artış gösterdiğini belirterek, halkın bunu Koronavirüs ile karıştırabileceği uyarısında bulundu.

   Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Dr. Hasan Topal, klinik bulgulara bakarak Koronavirüs ile mevsimsel grip ile ayrımını yapmanın oldukça zor olduğunun altını çizerek, “Koronavirüs ile mevsimsel gribi ayırmak arasında çok ince bir çizgi vardır, ayrım yapmak zor hatta imkansız diyebiliriz. Fakat ikisini birbirine karıştırmamak gerekir, en iyi yöntem bir uzmana başvurmak ve test yaptırmak. Kısacası her hapşuran Koronavirüs olmuş değildir”dedi.

   Topal, hastalığın grip gibi seyretmesinden dolayı bir tek tat alma ve koku alma duyularının kaybolduğunu ve yine bu bulguların da sadece Koronavirüs’le bağdaştırılmaması gerektiğine işaret etti.

   Uzman doktor Hasan Topal, Koronavirüs’ün sadece kronik hastalıkları olan insanlar için tehlikesi olduğunu kaydederek, “Koronavirüs öldürücü değil, esas öldürücü olan pnömoni yani zatürredir. Bu ayrıma dikkat edilmelidir” sözlerini kullandı.

“Tedavide olmazsa olmaz, hastanın hikayesidir”

banner134
   Tedavide dikkat edilecek en önemli hususun hastanın hikayesi (Anamnez) olduğuna işaret eden Topal, öncelikle hastanın yurt dışı teması olup olmadığının öğrenilmesi gerektiğini, gripli bir hasta ile teması olup olmadığını öğrenmek olduğuna dikkati çekti. “PCR testi en doğru şüpheyi bile öldürür” diyen Dr. Topal, “Her grip Korona değil, ama tedbirli olmak gerekir” sözlerini kullandı.

“En sık gözlenen yakınmalar 38 dereceden yüksek ateş ve kuru öksürük”

   Koronavirs’te yüksek ateş, boğaz ağrısı ve kuru öksürüğün en sık gözlenen bulgulardan olduğuna işaret eden Topal, “Daha nadir olmakla birlikte, hapşırık, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, tat-koku duygusunda kayıp, gözlerde kızarma da gözlemlenmektedir” diyerek, en ciddi seyreden Koronavirüs’ün, ilişkili zatürrede ise nefes darlığı, göğüs ağrısı, sık nefes alma, morarma, kanlı balgam gelişebileceğini söyledi.

   Topal, bu kadar değişken klinik görünümün mevsimsel grip ve alerjik nezle ile karışıklığa sebep olabilmekte olduğunun altını çizdi.

“Mevsimsel grip genellikle bir haftada düzelir”

   Topal, mevsimsel gripte ateş, öksürük, kas ağrısı, halsizlik gibi şiddetli yakınmalar gözlense de yakınmaların genellikle bir haftada düzeleceğini söyleyerek, zatürre gelişmesi riskinin çok nadir görüldüğüne bu nedenle nefes darlığı, göğüs ağrısı, morarma ve sık nefes alma durumlarının gözlenmediğini kaydetti.

“Psikolojik olarak çok etkileniliyor”

   Uzman Dr. Hasan Topal, grip mevsimine girdiğimiz bu zamanlarda insanların psikolojik olarak çok etkileneceklerini ve bu durumu ilerletmeden kontrollü bir şekilde en uygun tedavileri için doktorlarına başvurmaları gerektiğine işaret etti.

   Hem hasta, hem toplum, hemde doktor sağlığı için önemli olan hastanın randevu aldığı sırada öncelikle hikayesini öğrenmenin ve ona göre önceden bir yol çizildiğini kaydeden Dr. Topal, eğer kliniğie gidilmişse mesafe ve tedbirler alınarak hastanın muayenesinin yapıldığını ve Koronayı çağrıştıracak herhangi bir bulgu alırlarsa hastanın direkt olarak PCR’ e yönlendirildiğini ifade etti.

   Topal, eğer hastada her hangi bir Koronavirüs şüphesi yok ise dahi en az 3 gün evinde izole olmasını istediklerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75