Her işi yaparım düzeni sona erecek

banner37

KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Komite tarafından Cumhuriyet Meclisi’ne sevk edilen “Mesleki Yeterlilik Yasa Tasarısı”nın hayata geçmesi halinde çalışma alanındaki kişilerin mesleki yeterlilikleri, becerileri ve bilgilerine göre sertifikalandırılacaklarını söyledi:

banner87
Her işi yaparım düzeni sona erecek
banner90
banner8

“ÜLKEYE KALİTE GETİRİLECEK”… KTEZO Genel Koordinatörü Tulga, “Mesleki Yeterlilik Yasa Tasarısı”yla daha kaliteli, iş bölümleri belirlenmiş ve yasal zemine oturtulmuş bir sistemin yaratılacağını vurguladı. Tulga, “Artık, ben her işi yaparım düzeni sona erecek. Böylece ustaların ne kadar vasıflı olduğu ortaya çıkacak. Buna göre planlama yapılacak. Ülkeye kalite getirilecek. Kişileri ihtiyaç duyulan alanlara yönlendireceğiz” dedi.

Ahmet UÇAR

   Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan “Mesleki Yeterlilik Yasa Tasarısı”nı madde madde görüşüp oy birliğiyle kabul etti ve Meclis Genel Kurulu’nun gündemine sevk etti.

   “Mesleki Yeterlilik Yasa Tasarısı”nın Genel Gerekçesi şöyle:

   “Meslek eğitiminde teknolojinin gelişimi ile birlikte alınan eğitim çeşitliliği de gündemdedir. Tüm ülkeler çeşitli yöntemlerle ve seviye düzeylerinde kazanılan bu yeterlilikleri Ulusal yeterlilik çerçevesi ile tanımlamaya yönelmiştir. Ayrıca yeterliliklerin içeriğine göre de bu kazanımlar çerçeveye göre seviyelendirilecektir. Bu yeterliliklere göre alınan belgelerin ülkemizdeki değerini, işleyişini belirlemek, ülkemizde verilen eğitimin içeriğini ortaya koymak ve kaliteli iş yaşamını oluşturmak için bu Yasa Tasarısı hazırlanmıştır.”

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Mesleki Yeterlilik Yasa Tasarısı’nın yasalaşarak hayata geçmesi halinde, çalışma alanındaki kişilerin mesleki yeterlilikleri, becerileri ve bilgilerine göre sertifikalandırılacağını ve böylelikle daha kaliteli, iş bölümleri belirlenmiş ve yasal zemine oturtulmuş bir sistemin yaratılacağını vurguladı.

   Hürrem Tulga, Mesleki Yeterlilik Yasa Tasarısı yönündeki çalışmaların mesleki yeterlilik standartları çerçevesindeki ölçme ve değerlendirmeleri yasal zemine taşıdığını kaydetti.

   Tulga, kişilerin mesleklerine yönelik becerilerinin ve düzeylerinin ölçülebileceğini dile getirerek, “Bir

makinistin veya aşçının hangi vasıflara sahip olması gerektiği belirlenecek. Kişiler hangi becerilere ve düzeylere

göre çırak, kalfa veya usta olarak tanımlanıyor bu ortaya konacak” şeklinde konuştu.

“Mesleki yeterlilik eğitimleri verilecek”

   Mesleki yeterlilik eğitimlerinin de verileceğine vurgu yapan Tulga, bir ustada bulunması gereken becerileri

kazandırabilmek adına gerekli eğitimlerin verileceğini ifade etti.

   Tulga, bir meslekte ustalaşmak için gerekli standartların netleşeceğine işaret ederek, eğitim noktasında da yeni

müfredatların hazırlanacağını anlattı.

   Geçmiş dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın paydaş

olarak bulunduğu çıraklık eğitimini anımsatan Tulga, bu yasaya göre ise bir meslek içerisinde eğitim gören kişilerin sınava tabii tutulacağına dikkat çekti.

“En önemli adım becerilerin tanımlanması”

   Tulga, söz konusu tasarının yasalaşmasıyla atılacak en önemli adımın becerilerin tanımlanması noktasında olduğuna işaret ederek, “Bir aşçı, usta olabilmek için pek çok işi bilmek zorundadır. Mezecilik, yemek pişirme, kebapçılık ve bunun gibi pek çok alana yatkın olmalı” dedi.

   Kişilere mevcut bilgi ve beceri düzeylerine göre kalfalık veya ustalık sertifikası verileceğinin altını çizen Tulga, “Eskiden inşaat alanında sadece yapıcı ustaları, kalfaları ve çırakları vardı. Bu şimdiye kadar böyleydi. Şu andan sonra ise inşaat sektöründe kalıpçı, demirci, fayansçı gibi alanlar bu yasayla tanımlanacak. Gelişen teknolojiye bağlı olarak eğitimleri başarıyla tamamlayanlara sertifika verilecek” şeklinde konuştu.

   Tulga, turizm alanı üzerinden de örnek vererek, kat görevlisinin, temizlik görevlisinin yaptığı işin belirgin bir hale getirileceğini söyledi.

“İş bölümü belirgin hale gelecek”

   Mesleki Yeterlilik Yasası’nın ülkeye yansıması üzerine de konuşan Tulga, yasayla birlikte ülke adına atılacak en büyük adımın iş bölümünün belirlenmesi yönünde olacağını ifade etti.

   Tulga, “Artık, ben her işi yaparım düzeni sona erecek. Böylece ustaların ne kadar vasıflı olduğu ortaya çıkacak. Buna göre planlama yapılacak. Ülkeye kalite getirilecek. Kişileri ihtiyaç duyulan alanlara yönlendireceğiz” dedi.

“Sınavda başarılı olanlara sertifika verilecek”

   Geçtiğimiz dönemlerde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında işbirliği protokolünün imzalandığını anımsatan Tulga, dışarıdan getirilen işçilerin çalışma hayatıyla ilgili tecrübesine ve mesleki eğitim düzeyine bakılarak bu kişilerde sertifika arandığını hatırlattı.

   Tulga, meslek okullarında eğitim görmemiş, belli bir ustanın yanına çırak olarak girerek uzmanlaşmış kişilerin de mesleki yeterlilik sınavına gireceğine işaret ederek, böylelikle mesleki alanda kalitenin aranacağını anlattı.

   Kişilerin bilgi ve beceri düzeylerine göre seviyelendirileceğini belirten Tulga, “Bir meslek alanı içerisindeki bilgi düzeyine göre kişiler seviye 1, 2, 3, 4… şeklinde seviyelendirilecek. Bu çalışmaların birçoğu yaklaşık 50 meslek kolunda önceki dönemlerde tamamlandı. Bu yasa, bu çalışmaların yasal hale getirilmiş hali. Toplumlar eğitim ve iş bölümüyle gelişme kaydeder. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75