banner6

Her pazar kurulacak

banner37

Geçitkale'de belediyenin, Unifex Fuarcılık işbirliğiyle düzenlediği “Üreten Kadınlar Pazarı” açıldı

Her pazar kurulacak
banner99

Sedef BOŞNAK

Geçitkale Belediyesi’nin Unifex Fuarcılık işbirliğiyle düzenlediği Üreten Kadınlar Pazarı dün açıldı. İlk kez düzenlenen pazara, bölge halkı büyük ilgi gösterdi.

banner134

Kadınlar, pazarda saat 8.00'den 15.00'e kadar kendi el becerilerini satışa sundu.

Kimisi sele sepet, tahtadan el işleri, kimisi de el makarnası, gullurukya, döner ve daha birçok yiyecek içecek hazırlayıp tezgahlarını süsledi.

Kadınların el becerilerinin satışa sunulduğu ve her hafta pazar günleri düzenlenecek pazarda, üretken kadınların el becerilerinin satışa sunulmasıyla, hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflendi.

Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, kadın temalı etkinliğin kendileri için büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Öztaş, “Kadınlarımızın el emeği, göz nuru ürettikleri ülkemiz ekonomisine bir miktar ivme kazandırması ve bu değerli ellerin sahibi kadınlarımızın aile bütçesine yapacakları katkı en büyük mutluluğumuz ve kazancımız olacaktır” dedi.

Ne dediler?... Ne dediler?...

Cemaliye Büyükadam:

Serdarlılıyım. 68 yaşındayım. Nene ve anne mesleği. Kıbrıs kültürünü gelecek nesillere aktarmak için uğraşıyorum. Bu tür etkinliklerin tümüne katılmaya çalışıyorum. Ayrıca evimde de atölyem var ve isteyene yapıp satıyorum. İşimi seve seve yapıyorum. Bıkmadan usanmadan işliyorum, aile ekonomisine katkı sağlıyorum.

Hülya Çağman:

Köyde işyerim var. Lahmacun, pide, pizza, gözleme ve kuntacy yapıyorum. Bu tür etkinlikler bölgenin canlanmasına katkı sağlıyor. Ayrıca kadınların da ev ekonomisine katkı sağlaması için fırsat yaratılıyor. Her hafta düzenlenecek olması ve devamının getirilecek olması iyi oldu.

Rahme Gamar:

İlk kez bu tür etkinliğe katılıyorum. Bu tür etkinlikler ekonomiye fayda sağlıyor. Ev hanımıyım. Ellerimle gullurukya, el makarnası ve golifa yaptım. Şansımıza bugün hava rüzgarlı ancak ona rağmen iyi satış oldu. Haftaya daha iyi olmasını bekliyoruz.

Buse Elmas:

Biz üç kızız. Başak, Çiçek ve Buse; “Babuçi” diye sitemiz var ve kendi ürettiğimiz tahtadan hediyelik eşya ve süsleri satıyoruz. Bu tür etkinlikler kadınların gücünü ortaya koyar. Ekonomilerine katkı sağlar. Devamının

olması önemli.

Emine Oltan:

Kendi işyerim var. Dikiş dükkânım. Kendi üretimim olan bayan çantası, tütün cüzdanı hazırlayıp satışa sundum. Etkinlik bölge için güzel oldu. Kadınların üretimini tüketiciye sunması için fırsat yaratıldı.

Fatma Bezirganoğlu:

Kahve yaprak ev ekonomisine katkı sağlıyorum. Bu tür etkinlikler, bütçemize katkı sağlıyor. Hem de bölge esnafına yarar sağlıyor.

Fatma Ok:

Ceviz ve Antep fıstığı satıyorum. Gazimağusa'dan geliyorum. İki evladımı yalnız büyütüyorum. Bu tür etkinliklerin tümüne katılarak ekmeğimi çıkartıyorum. Bunun yanı sıra, doğuştan hasta olan kızımı topluma kazandırdım. Bu tür etkinliklerde insanları sevmeye başladı. Çok memnunuz.

Sevcan Alın:

İlk kez düzenlendi. İkincisinin daha iyi olmasını bekliyoruz. Lokma ve şamişi yapıp satışa sunduk. Çok şükür satışlar iyi. Daha çok tanıtım yapılması halinde daha çok insan pazarı ziyaret edecek.

Serap Soyal:

Üreten Kadınlar Pazarı, bölgenin canlanması için büyük katkı sağlayacak. İlk pazar olmasına karşın, işler iyi. Her hafta düzenlenecek olması ekonomik açıdan fayda sağlayacak. Mutlu ve umutluyuz.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104