Her plajda cankurtaran olması yasal zorunluluk

banner37

Havaların ısınmaya başlamasıyla başta turistler olmak üzere birçok kişi deniz sezonunu açtı… Şimdiden görülmeye başlanan boğulma vakaları ise, ‘cankurtaran’ konusunu yeniden gündeme getirdi

Her plajda cankurtaran  olması yasal zorunluluk
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Ülkemizde havaların ısınmaya başlamasıyla deniz sezonu da açıldı… Ancak deniz sezonunun boğulma vakalarını da beraberinde getirmesi plajlardaki güvenlik önlemlerinin sorgulanmasına neden oldu. Plaj ve havuzlarda, cankurtaran bulundurmak yasal zorunluluk ancak bu kurala kim, ne kadar uyuyor; yeterince denetim yapılıyor mu bilinmiyor.

   Salamis Hotel’de önceki gün denizde rahatsızlanan ve boğulma tehlikesi geçiren 77 yaşındaki Alman uyruklu turistin imdadına cankurtaran yetişmişti. Alman turist hastaneye yetiştirildi ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

   Alman turiste ilk müdahaleyi cankurtarının yapmış olması, havuzlar ve plajlarımızda cankurtaran bulunmasının önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

   Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, cankurtaran bulunduran plajlarda yaşanan boğulma vakalarında yaşama oranı çok daha yüksek.

   Plajların Kullanımı ve Denetimi Yasası’na göre ülkemizde ebadı büyük havuzlarda ve plajlarda cankurtaran hizmeti verilmesi gerekirken, ne yazık ki birçok plajda cankurtaranın olmadığı herkes tarafından biliniyor.

   Öte yandan uzmanlar, çok iyi yüzdüğünü düşünen kişilerin bile boğulma tehlikesi yaşayabileceği uyarısında bulunarak denizde yüzmek isteyen kişilerin kıyıdan fazla uzaklaşmaması gerektiğini söylüyor.

   KIBRIS’a konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, havuz ve plajlarda cankurtaran bulundurulmasının yasal zorunluluk olduğunu ve bu konuya büyük önem verdiklerini belirterek, gerekli uyarı yazılarının Turizm Bakanlığı Müsteşarı tarafından ilgili yerlere gönderildiğini ve denetimlere başlandığını bildirdi.

   Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt ise ülkemizdeki birçok plajda cankurtaranın bulunmadığını belirterek, cankurtaranlık konusunda denetim eksikliğinin olduğunu söyledi.

Ataoğlu: Denetimler başladı

banner134
   Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, havuz ve plajlarda cankurtaran bulundurulmasının zorunlu olduğuna dikkat çekerek, konuyla ilgili Turizm Bakanlığı Müsteşarı’nın ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli yazıları gönderdiğini belirtti.

   Ataoğlu, havuz ve plajlarda mutlaka cankurtaran olması gerektiğini ifade ederek, cankurtaranların hayat kurtardığını söyledi.

   Bakanlık olarak cankurtaran bulundurma zorunluluğuna büyük önem verdiklerini söyleyen Ataoğlu, bu konuda denetimlerin de başlandığını bildirdi.

Yeşilyurt: Ülkemizdeki her plajda cankurtaran yok

   Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, yasa gereği plajlarda cankurtaran bulundurmanın yasal bir zorunluluk olduğunu, ancak ülkemizdeki her plajda cankurtaran bulunmadığını belirtti.

   Cankurtaran bulundurma sorumluluğunun plajlara ait olduğunu ifade eden Yeşilyurt, plajlarda cankurtaran olup olmadığını denetleme yetkisinin Turizm Bakanlığı, kaymakamlık ve belediyelere ait olduğunu söyledi.

   Federasyon olarak denetleme yetkilerinin olmadığını belirten Yeşilyurt, ülkemizde cankurtaranlık konusunda denetim eksikliğinin yaşandığını dile getirdi. Cankurtaranlık için özel bir eğitimden geçilmesi gerektiğini kaydeden Yeşilyurt, herkesin cankurtaranlık yapamayacağını ifade etti.

   Cankurtaranların belli bir ebadın üzerinde olan havuzlarda da olması gerektiğini kaydeden Yeşilyurt, havuz cankurtaranlığı ile denizdeki cankurtaranlık eğitimlerinin farklı olduğunu söyledi.

“Cankurtaranlık eğitimlerine katılım düşük”

   Havuz için olan eğitimlerin 3 günlük olup, havuzda yapıldığını belirten Yeşilyurt, denizde olan eğitimlerin ise 4 veya 5 gün sürdüğünü kaydetti.

   Cankurtaran olabilmek için federasyon olarak eğitimler düzenlediklerini belirten Yeşilyurt, “Bu işi yapabilmek için iyi derecede yüzme ve acil tıbbi müdahale yapabilmek çok önemli. Ancak maalesef düzenlediğimiz eğitimlere birkaç otelin dışında pek fazla katılım olmadı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75