Her şey ateş pahası, ne ucuzlaması?

banner37

Vatandaş, DPÖ’nün ekim ayı enflasyon oranını yüzde -0,42 olarak açıklanmasına öfkeli

banner87
Her şey ateş pahası, ne ucuzlaması?
banner90
banner8

VATANDAŞ TEPKİLİ… Hayat pahalılığının 0,42 olarak açıklanmasına vatandaş tepki gösterdi. “Hayat bize ucuzlamadı, kime ucuzladı?” diye soran vatandaş, asgari ücretle geçinmenin çok zor olduğunu ifade etti ve “Karın tokluğuna yaşıyoruz” dedi. Vatandaşlar, enflasyon rakamının gerçekçi olmadığını düşünüyor

Serap ŞAHİN

Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) ekim ayı enflasyon oranını -0,42 olarak açıklamasına vatandaş çok öfkelendi.

Ekim ayında hayat pahalılığının ekside olduğunu duyunca şok olan vatandaşlar, “Her şey ateş pahası, ne ucuzlaması. Bizimle dalga mı geçiyorlar?” diye sordu.

Bu verinin neye göre hesaplandığını soran vatandaşlar “Bize hayat ucuzlamadı. Kime ucuzladı?” diye şaşkınlıklarını dile getirdi.

Hayat pahalılığın her ay daha da arttığını anlatan vatandaşlar, asgari ücretle geçinmenin çok zor olduğunu vurgulayarak, “Uzman gözüyle değil, halkın gözüyle hesaplasınlar. Bizim aldığımız maaşla bir ay geçinmeye çalışsınlar bakalım ayın sonunu getirebilecekler mi” diye sitemde bulundu.

Vatandaş ne dedi?

Gürsel Cambulat:

“Hayat bize göre ucuzlamadı, aksine pahalandı. Enflasyon oranı ekside diye yalan söylüyorlar. Türkiye’nin taktiklerini uyguluyorlar. İnsanların alım gücü düştü. Her ay daha da fazla düşüyor. En basit örneği domates 5 lirayken 9 liraya çıktı. Yıllardır hayat pahalılığını halka düşük gösteriyorlar ki daha fazla maaş ödemesinler. Kamuda çalışanları ödeyecek durumda değiller. Ürünleri ucuzladığı dönemde ölçüp hesaplıyorlar, daha sonra zamlar geliyor. Halkın alım gücü düşüyorsa, hayat pahalılığı nasıl düşmüş oluyor? Tersini gösteriyorlar.”

Ömer Benli:

“Hayat ucuzlamadı. Hiçbir şey almadan bile tek başıma en az 100 TL verip çıkıyorum marketten. Kime göre, neye göre ucuzlamış? Bir evde iki kişi bile çalışsa, ucu ucuna aybaşını getirebilir.”

Hatice Büyükoğlu:

“Bize hiçbir ucuzlama yansımadı. Asgari ücretle maalesef geçinemiyoruz. Aylık sadece mutfak masrafımız 3 bin TL’yi buluyor. Günlük de en az 300 TL gidiyor. Hayat kime ucuzladı? Çünkü bize hiç ucuz gelmiyor.”

Mehmet Erbeyaz:

“Hayat hiç ucuzlamadı. Tam tersi çok pahalı oldu. 6 kişilik bir aileyiz, ay sonunu dahi getiremiyoruz. Ekmek bile çok pahalı. Ev kirası desen en az 2 bin 500’den başlıyor. Asgari ücret alan insanlarız biz. Bu parayla nasıl geçinelim, nasıl çocuk okutalım?”

Esmahan Erbeyaz:

“Şu anki hayat şartlarında memurlar bile geçinemiyor. Biz asgari ücret alanlar ne desin? Aybaşını denk getiremiyoruz. Birçok insan iki iş yaparak kıt kanaat geçinmeye çalışıyor. İstediğimizi bile alamıyoruz.”

Raşit Ünerdi:

“Maaşlar hep aynı. Hatta enflasyona göre maaşlar düştü. Hayat nasıl ucuzlamış anlamadım. Marketlere girdiğimizde eskiden nasıldı, şimdi nasıl? O farkı gayet net görebiliyoruz. Hayat maalesef ucuzlamadı. Ortada bir denge bile yok. Millet her şeyi dövizle alıyor.”

Hüseyin Balaban:

“Bu hesaplamayı yapanlar vatandaşla dalga geçiyor herhalde. Yakında yemek yedikten sonra tuvalete de çıkmayacağız. O derece olduk. Bir diş fırçası bile 33 TL olmuş, siz düşünün. Enflasyon oranını hesaplayanlar gibi biz 30 bin TL maaş almıyoruz. Asgari ücret alıyoruz, önce bunun bir farkında olsunlar. Geçinemiyoruz. Ayın ortasını bile çıkaramıyoruz. Kira ödüyoruz, çocuk bakıyoruz. Onlara göre hayat hiç pahalı değil. Kendi gözüyle değil, halkın gözüyle baksınlar bakayım hayat pahalı mı, ucuz mu? Biz de alsak 30 bin TL maaş, bize göre de hayat ucuz olur. Eğer her şey ucuzsa bu paralar nereye gidiyor, çöpe mi? Sadece bir ay bizim maaşı alsınlar ve geçinmeye çalışsınlar, elektrik, su ve ev harcamaları yapsınlar. Çok merak ediyorum ayın ortasını bile getirebilecekler mi?”

Aynur Karakaş:

“Hangi verilere dayanarak böyle bir istatistik çıkarmışlar ortaya. Kısıtlama yaptığım halde aylık sadece mutfak masrafım 2 bin TL’yi buluyor. Asgari ücretle bu devirde geçinmek mümkün değil. İki kişi bile çalışsa yine geçinemez bu devirde. Sosyal hayat diye bir şey yok. Karın tokluğuna yaşıyoruz”.

Neşe Coşkun:

“Hayat şu anda açlık sınırındadır. Kredi kartlarıyla, borç harç içinde yaşıyoruz. Asgari ücretle nasıl geçinecek bu insanlar? Allah’ın muzu bile 8,5 TL olmuş. Üç çocuğu olan ne yapsın? Çocuğuna muz almasın mı? Üç kişilik bir aile olmamıza rağmen sadece mutfak masraflarımız aylık 5 bin TL’yi buluyor. Evde bir kişi çalışsa geçinemeyiz. Çocukların okul masrafları da var. Durum gerçekten çok vahim”.

Serpil Zengi:

“Hesaplama yapanlar fiyatların farkında değil sanırım. Her şey çok pahalı. Aylık ortalama 3 bin TL sadece mutfak masraflarına gidiyor. Bence bir daha hesaplasınlar.”

Ahmet Alas:

“Verdikleri maaşı geri almak için hayatı ucuzladı gösteriyorlar. 3 kişilik bir aileyiz ama aylık masrafımız 6 bini buluyor. Lüks bir şey aldığımız da yok. Standart ürünler alıyoruz. Biz emekliyiz bir şekilde idare edebiliyoruz. Maddi durumu kötü olanlar ne yapsın. Nasıl geçinsin bu insanlar? Allah yardımcıları olsun ne diyelim.”

Pembe Tunay Ertuğrul:

“Hayat çok pahalı oldu. Hiç de ucuzlamadı. Herhalde insanları şoke etmemek için böyle bir hesaplama çıkardılar ortaya. Marketten birkaç parça ürün bile aldığında 200 TL’nin altında çıkamıyorsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75