banner6

Her şey çocuklar için

banner37

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, Onkoloji Hastanesi’ndeki Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Servisi’ni, hasta çocuklar ve ailelerinin rahat edebileceği şekilde donattı

Her şey çocuklar için
banner151

Ceren ÖZBİL

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, lösemili çocuklara umut ışığı olmaya devam ediyor.

Hem maddi hem de manevi anlamda lösemi hastası çocuk ve ailelerine yardımlarını esirgemeyen vakıf, Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Servisi'nin iç mefruşatının da yapımını üstlendi.

Vakıf, Onkoloji Hastanesi'nin dördüncü katında bulunan Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Servisi'ne psikolog odası, oyun odası, eğitim odası, hol yaptırmanın yanı sıra, servisi çocukların hayal kahramanları çizgi film karakterlerinin resimleri ve oyuncaklarıyla süsledi.

Vakıf koordinatörü Övgü İnce, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı'nın Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Servisi için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İnce, gerekli maddi kaynağı sağlamak için 2015 yılının Kasım ayında 50 + diye bir proje yaptıklarını, bu proje kapsamında 89 bin TL civarında bir yardım topladıklarını ifade etti.

Ayrıca bu konuda sponsor ve bağışçılardan da destek aldıklarını ifade eden İnce, katkısı bulunan herkese çok teşekkür etti.

"Modern standartlarda bir hastane"

İnce, vakıf olarak her zaman modern standartlarda bir hastane ortamı oluşturmak istediklerini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Onkoloji daha önce Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin eski binasında bir servisti. Yeni Bakanımız Faiz Sucuoğlu, bu yeni binanın dördüncü katının Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Servisi olmasına karar verdi.

Zaten daha önce de burasının yine Çocuk Onkoloji Servisi olmasına karar verilmişti. Ancak daha sonra karar değişip verilmeyeceği söylendi. Faiz Sucuoğlu Sağlık Bakanlığı görevine geldikten sonra burayı bizlere verdi.

Biz de Kemal Saraçoğlu Vakfı olarak, daha önceki yıllarda da Onkoloji Servisi'nde elimizden geldiğince iç mefruşatı ya da ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorduk. Buranın ihtiyaçlarını karşılayacağımıza dair bakanla görüştük.

Kasım 2015'te "50+" diye bir projemiz vardı. 50'den fazla ürün açık artırma usulü ile satışa çıkmıştı. Oradan gelecek tüm gelir yeni onkolojinin iç mefruşatının tamamlanması için kullanılacaktı.

Biz Kasım 2015'te yaklaşık 89 bin TL'lik bir açık artırma satışı gerçekleştirdik. Bugün buradaki Çocuk Onkoloji'nin iç mefruşatını bize gelen bağışlarla ve sponsorlar yardımıyla gerçekleştirdik.

Vakıf olarak her zaman modern standartlarda bir hastane ortamı oluşturmak istedik. Ama burada hastane ortamı derken çocukların kendilerini evde hissedebilecekleri bir ortam oluşmasını istedik.”

"Uzun süre tedavi gerektiren bir hastalık"

Kanserin uzun süre tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu ifade eden İnce, hastalığın tanısı konulduktan sonra tedavinin 3 yıla yakın sürdüğünü söyledi.

Ayrıca, bir enfeksiyon kapılması durumunda çocuğun yine hastaneye yatırıldığından söz eden Övgü İnce, bu nedenle ortamın ev ortamına dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.

İnce, Çocuk Onkolojisi'nde çocuklarıyla birlikte ebeveynlerinde kalması gerektiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Çocuk tek başına kendini idame ettirecek durumda değil. Hem aile hem de çocuk için bir yaşam ortamı oluşturduk. Bunun içinde eğitim odası vardır. Çünkü bizim burada eğitim alan çocuklarımız vardır. Okula gidemeyen çocuklarımız vardır. Çünkü kanser hastalığına yakalanan bir çocuğun kalabalık bir ortama girmesi doğru değildir.”

"Çocukları ve aileleri mutlu edecek odalar oluşturduk"

İnce, serviste çocukları ve ailelerin kendilerini ev ortamında hissedebilmeleri için odalar, hol ve mutfak oluşturduklarını söyledi ve "Oyun odası vardır. Oyun odasında oyun oynayabilecekleri oyuncaklar, bilgisayarlar var. Psikolog odası oluşturduk. Aileler ve çocuklar psikolog ziyaretinde bulunabilir. Eski onkoloji de böyle bir ortam yoktu. Eski onkolojide odalarda iki iki kalınıyordu. Burada tek tek kalabiliyorlar. Ayrıca her odada ebeveynler için de çek yat var. Hastalığa açık bir vücut olduğu için her odada bir çocuk kalması daha uygundur.

Burada ebeveynlerde rahat nefes alabiliyor. Özellikle ilk senelerinde, yani çocuğun kemoterapi aldığı dönemde çocuk haftada bir eve çıkabiliyor. Yani 3 hafta boyunca hastane ortamında yaşıyorlar.

Yatak odalarımız çoğaldı. 11 yatak odamız var. Burada 11 tane çocuğu yatırabiliyoruz. Daha önce 4 tane yatak odası vardı” diye konuştu.

"Eğitimlerine devam ediyorlar"

Onkoloji Servisi'nde yatan çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri için bakanlığın son 2 yıldır öğretmen gönderdiğini belirten İnce, çocukların okullarını özlediğini ve bu uygulamanın hem eğitim almaları hem de sosyal yönden kendileri için iyi olduğunu belirtti.

İnce, daha önceki yıllarda da çocukların eğitimlerinden kopmamaları için gönüllü öğretmenlerin gelerek kendilerine ders verdiğini anlattı.

Evde tedavi gören çocuklar içinde yine bakanlığın evlerine öğretmen gönderdiğini belirten İnce, "böylece çocuklar eğitimden kopmamış oluyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 10:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110