banner6

Her şey liderlere bağlı

banner37

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, liderler arasında yürüttüğü mekik diplomasisi çerçevesinde bugün öğle saatlerinde Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.

Her şey liderlere bağlı
banner150 banner151 banner143

Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Eide, müzakerelerin liderler tarafında yürütülen bir süreç olduğunu, bunun aksinin düşünülemeyeceğini ve Cenevre'ye gidilip gidilmeme konusunda ve orada yapılacak muhtemel görüşmenin detaylarına liderlerin karar vereceğini söyledi.  

Espen Barth Edie, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in hafta sonu Çin'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile biraraya geldiğini ve yeni bir Cenevre toplantısının ihtimal dahilinde olduğunu aktardığını belirterek "BM ancak liderler faydalı olacağını düşünüp talep ederse bir konferans için çağrı yapacak" dedi.

Liderlerin dünkü toplantıda uzun süren tartışmalar yaptığını ancak herhangi bir sonuca varılamadığını hatırlatan Eide, "benden, nasıl ilerlenebileceği konusunda ortak bir anlayış geliştirilmesi için kendileriyle ayrı ayrı görüşmeler yapmamı istediler. Sayın Anastasiadis ile iyi bir görüşme yaptım ve Sayın Akıncı ile de aynı şekilde bir görüşme yapacağım" dedi.  

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 15:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110